Olejek rozmarynowy - charakterystyka, właściwości, zastosowanie
Olejek rozmarynowy to produkt o wielu właściwościach zdrowotnych. Stymuluje umysł, poprawia myślenie oraz koncentrację, działa antybakteryjnie, antyseptycznie i rozluźniająco. Doskonale sprawdza się w aromaterapii. Co warto o nim wiedzieć? Jak go stosować?
- 1. Co to jest olejek rozmarynowy?
- 2. Olejek rozmarynowy – właściwości
- 3. Olejek rozmarynowy - zastosowanie
- 3.1. Działanie olejku rozmarynowego na włosy
- 3.2. Działanie olejku rozmarynowego na twarz
- 4. Przeciwwskazania do stosowania olejku z rozmarynu
- 5. Czy olejek rozmarynowy jest bezpieczny?
- 6. Czy warto stosować olejek rozmarynowy?
- 7. Olejek rozmarynowy do picia
- 8. Na czym polega leczenie aromateriapią?
1. Co to jest olejek rozmarynowy?
Olejek rozmarynowy to naturalna substancja powstała na bazie krzewu rozmarynu. Wielość odmian tej rośliny warunkuje różny skład chemiczny substancji. Zastosowanie olejku rozmarynowego jest bardzo szerokie.
Wykorzystuje się go do masażu oraz inhalacji i aromatyzacji powietrza. Z jego pomocą można wspomóc leczenie wielu chorób. Jest jednym z najczęściej stosowanych zapachów w aromaterapii.
Olejek z rozmarynu wykazuje działanie antybakteryjne, antydepresyjne, rozgrzewające, pobudzające, tonizujące oraz antyseptyczne. Polecany jest osobom zmagającym się z częstymi bólami głowy, katarem czy trudnościami z zasypianiem.
2. Olejek rozmarynowy – właściwości
Dzięki swoim naturalnym właściwościom olejek z rozmarynu znajduje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach medycyny. Ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, który dotyczy:
- stymulowania centralnego układu nerwowego poprzez inhalację,
- poprawy pamięci i usprawniania procesu myślenia,
- leczenia apatii,
- poprawy potencji i zniwelowanie oziębłości seksualnej,
- wspomagania procesu leczenia epilepsji i paraliżu w przypadku, gdy nie zostały uszkodzone komórki nerwowe,
- pobudzania krążenia,
- stymulowania pracy serca i regulowania ciśnienia krwi,
- pozytywnego działania na zaburzenia menstruacyjne,
- łagodzenia bólów reumatycznych i bólów wynikających ze sforsowania mięśni,
- ujędrniania skóry i zmniejszania cellulitu,
- wzmacniania układu immunologicznego.
Ponadto olejek rozmarynowy wykazuje działanie antyseptyczne i można go stosować przy inhalacji górnych dróg oddechowych.
3. Olejek rozmarynowy - zastosowanie
Zastosowanie olejku rozmarynowego jest bardzo różnorodne. Preparat ten może być stosowany w połączeniu z innymi olejami bezpośrednio na skórę, ale może również pełnić rolę olejku do inhalacji.
Jakie są sposoby używania olejku rozmarynowego:
- Masaż – pomaga na zmęczenie, napięcie, apatię seksualną, niskie ciśnienie krwi. Olejek rozmarynowy na stawy to również doskonały sposób na bóle reumatyczne, obolałe i zmęczone ciało.
- Masaż skóry głowy – przeciwdziała łupieżowi, działa na skórę przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
- Kąpiel – pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych, niskie ciśnienie tętnicze, apatię seksualną i zmęczenie.
- Inhalacja i aromatyzacja powietrza – pomagają na infekcje dróg oddechowych, niskie ciśnienie krwi.
3.1. Działanie olejku rozmarynowego na włosy
Czy olejek rozmarynowy na włosy to dobry pomysł? Okazuje się, że tak! Antybakteryjne, przeciwłupieżowe i przeciwzapalne właściwości preparatu to powód, dla którego olejek z rozmarynu jest bardzo często polecany przez specjalistów medycyny naturalnej.
Jak stosować go w pielęgnacji włosów? To bardzo proste. Wystarczy połączyć kilka kropel olejku rozmarynowego z olejem bazowym np. olejem jojoba, a następnie wsmarować mieszankę za pomocą kolistych ruchów w skalp.
Środek do pielęgnacji skóry głowy należy pozostawić na skórze minimum piętnaście, dwadzieścia minut. Po upływie określonego czasu olejek trzeba spłukać za pomocą ciepłej wody, a później umyć dokładnie włosy szamponem.
Olejek rozmarynowy eliminuje łupież i hamuje proces przetłuszczania. Ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze.
3.2. Działanie olejku rozmarynowego na twarz
W kosmetologii wykorzystuje się ściągające i normalizujące właściwości olejku rozmarynowego. Jest on polecany osobom posiadającym cerę tłustą oraz cerę z rozszerzonymi porami.
Olejek rozmarynowy przyczynia się także do rozjaśniania blizn, dlatego można go wykorzystywać w łagodzeniu zmian trądzikowych.
4. Przeciwwskazania do stosowania olejku z rozmarynu
Olejki eteryczne są skoncentrowanymi mieszankami związków czynnych. Ich działanie lecznicze jest nieocenione, należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Olejek rozmarynowy nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z nadwrażliwością skóry, uczuleniem na rozmaryn.
Olej z rozmarynu nie powinien być również stosowany w przypadku ciąży. Pacjentki ciężarne poza olejkiem rozmarynowym powinny unikać również olejku hyzopowego, olejku majerankowego, oleju z jałowca, olejku jaśminowego czy oleju na bazie gałki muszkatołowej.
Stosowania olejku na bazie rozmarynu nie jest zalecane w przypadku osób poniżej dwunastego roku życia. Preparat ten, jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, nie ma działania uspokajającego, a pobudzające.
5. Czy olejek rozmarynowy jest bezpieczny?
Olejek rozmarynowy uznawany jest przez większość specjalistów za produkt bezpieczny, jednak, jego stosowanie nie jest wskazane u pacjentek ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz osób młodocianych.
Dodatkowo, olejku rozmarynowego nie powinno się stosować w formie nierozcieńczonej na skórę, ponieważ może powodować podrażnienie i zaczerwienienie. Przed aplikacją powinno się go mieszać z innym produktem bazowym. Warto podkreślić, że eteryczny olejek rozmarynowy przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego! Nie należy go przyjmować doustnie.
6. Czy warto stosować olejek rozmarynowy?
Olejek rozmarynowy posiada szereg prozdrowotnych właściwości, z tego właśnie powodu warto go używać regularnie. Osoby chcące aplikować preparat bezpośrednio na skórę powinny w pierwszej kolejności wymieszać kilka kropelek olejku rozmarynowego z olejem bazowym np. kokosowym czy jojoba (zalecana proporcja to 1:6, tj. jedna kropla oleju z rozmarynu na sześć kropli oleju kokosowego bądź oleju jojoba).
Kilka kropel preparatu można połączyć również z balsamem do ciała. Masowanie ciała takimi mieszankami działa wprost rewelacyjnie. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, pobudzenia krążenia. Stosowanie olejku na skórę doskonale odpręża, działa relaksacyjnie.
Stosowanie aromaterapii z użyciem olejku rozmarynowego również przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Przyjemny zapach preparatu działa nie tylko pobudzająco, ale również pomaga zwalczyć katar i inne problemy układu oddechowego. Właściwości olejku z rozmarynu powinny docenić również osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi głowy czy zaburzeniami snu.
7. Olejek rozmarynowy do picia
Olejek rozmarynowy do picia dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych, podobnie jak olejek eteryczny rozmarynowy. Różnica między tymi produktami jest taka, że olejek eteryczny może być wykorzystywany do inhalacji, masażu etc. natomiast spożywczy olejek rozmarynowy przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Jak stosuje się olejek rozmarynowy do picia? Ulotka produktu sugeruje, że powinno się stosować od dwóch do czterech kropli preparatu wraz z jedną łyżką miodu lub cukru. Taką mieszankę należy przyjmować maksymalnie trzy razy w ciągu doby.
8. Na czym polega leczenie aromateriapią?
Aromaterapia to jedna z metod medycyny naturalnej, która polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka substancji zapachowych, które mają działanie antyseptyczne i mogą wspomagać proces leczenia. Substancjami tymi są olejki eteryczne powstałe na bazie wyciągu z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców.
Leczenie zapachami stosowano już w starożytności, ale dopiero w XX wieku przylgnęła do niego nazwa aromaterapia. Jej istotą jest przywrócenie organizmowi homeostazy, poprawienie jego ogólnej kondycji i pobudzenie naturalnych sił odpornościowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.