Trwa ładowanie...

Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 16:39
Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca głowy jest przewlekłym i długotrwałym schorzeniem skórnym. Choroba ta sprawia, że komórki skóry namnażają się zbyt szybko. Towarzyszą jej swędzenie głowy oraz zmiany skórne. Pierwsze objawy łuszczycy można pomylić z łupieżem. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat przyczyn, objawów i leczenia łuszczycy głowy.

spis treści

1. Łuszczyca głowy - przyczyny

Łuszczyca głowy jest schorzeniem autoimmunologicznym, oznacza to, że w jej trakcie organizm atakuje własne komórki skóry. Wyniki badań wskazują, że łuszczyca w dużym stopniu ma charakter wrodzony.  W przypadku dzieci osób chorych na łuszczycę głowy istnieje duże ryzyko, że odziedziczy ono tę chorobę.

Łuszczyca głowy objawia się między innymi swędzeniem.
Łuszczyca głowy objawia się między innymi swędzeniem.
Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Łuszczyca głowy nie jest na szczęście schorzeniem zakaźnym. Bez żadnych obaw można spotykać się z osobą chorą a nawet używać tych samych rzeczy, co ona. Najczęściej łuszczyca głowy pojawia się między dziesiątym ma czterdziestym rokiem życia.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia łuszczycy głowy są między innymi:

Na skutek nieprawidłowego działania układu autoimmunologicznego w obrębie skóry głowy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Powoduje to znaczne przyśpieszenie procesu regeneracji zewnętrznych warstw skóry. W przypadku zdrowych osób proces ten trwa około miesiąca u osób cierpiących na łuszczycę głowy zostaje skrócony do czterech dni. W efekcie dochodzi do powstania warstwy zniekształconych komórek, które następnie szybko się łuszczą.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

2. Łuszczyca głowy - objawy

Łuszczyca głowy w większości przypadku charakteryzuje się szybkim tempem rozwoju. Bardzo często jest ona wynikiem silnej infekcji lub długotrwałego stresu. Zdarza się, że łuszczyca głowy jest schorzeniem izolowanym jednak w wielu przypadkach jest to tylko pierwszy etap choroby uogólnionej. Choroba może także objąć oprócz głowy inne części ciała, między innymi:

Typowymi objawami łuszczycy głowy są swędzenie, pojawienie się złuszczających się grudek oraz zmian na skórze głowy. W raz z upływem czasu objawy nasilają się i może dojść także do wypadania włosów. Łuszczyca głowy może też prowadzić do powstania zmian w obrębie:

  • fałdów skórnych,
  • dłoni i stóp,
  • stawów
  • całej skóry.
6 popularnych mitów o łuszczycy
6 popularnych mitów o łuszczycy [7 zdjęć]

Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną

zobacz galerię

3. Łuszczyca głowy - leczeni

Typowa terapia łuszczycy głowy obejmuje stosowanie środków o działaniu miejscowym. Ich zadaniem jest wyeliminowanie złuszczonego naskórka a w dalszej kolejności oddziaływanie na przyczynę choroby. W celu usunięcia martwych elementów naskórka stosuje się oliwkę z kwasem salicylowym. Nakłada się ją bezpośrednio na owłosioną skore głowy a następie owija głowę ciepłym ręcznikiem i folią.

W czasie terapii wykorzystuje się także leki o działaniu przeciwzapalnym między innymi kortykosteroidy. Dość często w czasie leczenia zaleca się także naświetlanie promieniami UV.  W najcięższych przypadkach łuszczycy głowy konieczne może okazać się leczenie w warunkach szpitalnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Łuszczyca krostkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze