Łuszczyca krostkowa - przyczyny, objawy i leczenie
Łuszczyca krostkowa to dość rzadki rodzaj łuszczycy. Dotyka osób po 50. roku życia, bardzo rzadko pojawia się u dzieci i nastolatków oraz kobiet w ciąży. Objawia się podobnie jak „tradycyjna” łuszczyca. Pojawiają się płatki suchej skóry i stan zapalny - to typowe zmiany skórne w łuszczycy. Różni się jednak od niej dodatkowym objawem: białymi, drobnymi krostkami wypełnionymi ropą. W zależności od rodzaju, łuszczyca krostkowa może wywoływać także dodatkowe, ogólnoustrojowe objawy.
1. Przyczyny łuszczycy krostkowej
Zmiany skórne w łuszczycy pojawiają się czasem bez widocznej przyczyny. W innych przypadkach, przyczynami łuszczycy krostkowej mogą być:
- regularne przyjmowanie kortykosteroidów i ich nagłe odstawienie,
- leki, takie jak niektóre antydepresanty, niesterydowe leki przeciwzapalne, antybiotyki,
- infekcje,
- ciąża,
- fototerapia,
- światło słoneczne,
- kremy i maści zawierające zbyt silnie działające na skórę substancje,
- żółtaczka cholestatyczna,
- bardzo niski poziom wapnia we krwi (hipokalcemia).
2. Objawy łuszczycy krostkowej
Objawy łuszczycy krostkowej pojawiają się po, w czasie lub przed objawami przypominającymi zwykłą łuszczycę. Na skórze pojawiają się miejsca suche, podrażnione, łuszczące się.
Łuszczyca krostkowa objawia się drobnymi, odznaczającymi się od skóry wypukłymi krostkami, które są wypełnione ropą. Skóra wokół nich, a także pod nimi, jest zaczerwieniona. W przypadku tego rodzaju łuszczycy zaczerwienienie i zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele.
Łuszczyca krostkowa zazwyczaj dotyka dłoni lub stóp. Może także pojawić się na języku, twarzy, paznokciach czy w okolicach intymnych. Zdarza się, że krostki pojawiają się w różnych miejscach ciała. W tym ostatnim przypadku jest to łuszczyca uogólniona. Łuszczyca krostkowa uogólniona, oprócz gwałtownie pojawiających się zmian skórnych, niesie za sobą także inne objawy:
- bóle głowy,
- wysoką gorączkę,
- dreszcze,
- bóle stawów,
- brak apetytu,
- mdłości.
3. Rodzaje łuszczycy krostkowej
Łuszczyca krostkowa dzieli się na postać ostrą i przewlekłą. Postać ostra łuszczycy charakteryzuje się bardzo nagłym pojawieniem się objawów (około 24 godzin).
Łuszczyca krostkowa może występować w różnych odmianach, w zależności od miejsca powstawania zmian skórnych i objawów:
- łuszczyca krostkowa dłoni i stóp,
- łuszczyca krostkowa paców u rąk,
- łuszczyca krostkowa uogólniona - nagła, o ciężkim przebiegu, z gorączką.
4. Leczenie łuszczycy krostkowej
Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli krostkom wypełnionym ropą towarzyszą inne objawy, sugerujące łuszczycę uogólnioną. Jeśli objawy łuszczycy pojawią się wewnątrz jamy ustnej czy na języku, utrudniając przełykanie czy oddychanie - trzeba jak najszybciej zwrócić się do specjalisty. W tych przypadkach stosuje się leczenie szpitalne.
Jeśli nie ma innych objawów oprócz zmian skórnych, wystarczy leczenie domowe, jednak zawsze lepiej jest skonsultować formę leczenia z dermatologiem. Formy leczenia łuszczycy krostkowej to:
- nie za zimne ani nie za ciepłe okłady na skórę;
- roztwory soli nakładane na skórę;
- kąpiele z dodatkiem płatków owsianych;
- leki nakładane bezpośrednio na skórę, zawierające: kortykosterydy, pochodne witaminy D3, retinoidy - zazwyczaj stosuje się je zamiennie, aby uzyskać lepsze efekty i mniej skutków ubocznych;
- fototerapia, która zmniejszy stan zapalny skóry - należy jednak pamiętać, że lampy w solarium mają inne działanie niż lampy lecznicze do fototerapii;
- leczenie doustne stosowane jest tylko po konsultacji z lekarzem, jeśli inne formy leczenia zawiodą lub objawy sugerują łuszczycę uogólnioną - zazwyczaj korzysta się z pochodnych kumaryny, leków immunosupresyjnych.
Zmiany skórne towarzyszące łuszczycy są nieestetyczne, ale mogą także prowadzić do dalszych zaburzeń i objawów. W związku z tym zawsze należy konsultować problemy skórne z lekarzem dermatologiem, szczególnie jeśli pojawiają się równocześnie z innymi objawami, takimi jak gorączka.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.