Trwa ładowanie...

Koronawirus - wakacje. Gdzie jest bezpiecznie? Jakich kierunków lepiej unikać?

W tym roku wiele osób odkłada decyzję o wyjeździe na wakacje na ostatnią chwilę
W tym roku wiele osób odkłada decyzję o wyjeździe na wakacje na ostatnią chwilę (123rf)

W związku z pandemią koronawirusa więcej Polaków postanowiło w te wakacje odpoczywać w kraju. Widać to obserwując tłumy nad Bałtykiem czy na Mazurach. Wyjazdy za granicę są w tym roku obciążone dodatkowym ryzykiem, bo sytuacja w poszczególnych państwach zmienia się bardzo dynamicznie. A to oznacza, że w ostatniej chwili możemy się dowiedzieć na przykład, że nasz lot na wymarzone wakacje jest odwołany.

1. Zagraniczne wakacje w dobie koronawirusa

W ubiegłym roku największą popularnością wśród polskich turystów cieszyła się Turcja i Grecja. Chętnie odwiedzaliśmy też Hiszpanię, Włochy, Bułgarię, Chorwację, Cypr i Albanię.

Jak będzie w tym roku? Z pewnością jednym z czynników decydujących o kierunku wyjazdu będzie zagrożenie koronawirusem w danym rejonie.

A sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. W wielu miejsach, gdzie już świętowano sukces w walce z pandemią, znowu pojawiają się nowe ogniska zachorowań. Najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o popularne wakacyjne destynacje, jest teraz w Hiszpanii.

2. Kwarantanna po powrocie z Hiszpanii?

Zobacz film: "Nowe testy na koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski komentuje"

Wielka Brytania ogłosiła, że wszyscy przylatujący z Hiszpanii będą musieli odbyć 2-tygodniową kwarantannę. Decyzję ogłoszono w sobotę, więc dla wielu turystów było to dużym szokiem. Kiedy wyjeżdżali na wakacje, nikt z nich nie brał pod uwagę takiej możliwości. Okazuje się, że kolejne kraje zastanawiają się nad wprowadzeniem obowiązkowej kwarantanny po wizycie w Hiszpanii.

Po chwilowym uspokojeniu sytuacji w Hiszpanii znowu gwałtownie wzrasta liczba zachorowań, w czwartek 23 lipca potwierdzono 2615 nowych przypadków zakażeń, 24 lipca - 2255. W przeliczeniu na milion mieszkańców - liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi 6833 osób.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

3. Koronawirus Włochy - sytuacja jest stabilna

Włochy, podobnie jak Hiszpania, są jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię państw na świecie. COVID-19 spowodował tam śmierć ponad 35 tys. osób. W przeliczeniu na milion mieszkańców liczba zachorowań sięga 4067 osób.

Władze Włoch zapewniają, że od kilku tygodni sytuacja jest pod kontrolą, jednak ciągle odnotowywane są nowe przypadki zachorowań. W środę 22 lipca poinformowano o 280 nowych zakżeniach, 23 lipca - 306, 24 lipca - 252, 25 lipca – 274.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

4. Koronawirus w Grecji - nadal niska liczba zakażeń

Pandemia SARS-CoV-2 w Grecji od początku przebiegała dosyć łagodnie. Łącznie odnotowano tam 4193 przypadków zakażeń i 202 ofiar śmiertelnych. To oznacza 400 zachorowań na milion mieszkańców.

Mimo otwarcia granic dla turystów, liczba zakażeń nadal utrzymuje się tam na niskim poziomie. W środę 22 lipca stwierdzono 29 nowych przypadków koronawirusa, 23 lipca - 33, 24 lipca - 25, a 25 lipca – 31.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Grecji

5. Koronawirus Chorwacja

Chorwacja należy ulubionych kierunków wakacyjnych wojaży Polaków, m.in. dlatego, że bez problemu można tam dotrzeć własnym samochodem. Chorwacja dość dobrze poradziła sobie z koronawirusem. Z powodu zachorowania na COVID-19 zmarło tam dotychczas 136 osób.

Na początku czerwca liczba nowych zachorowań spadła do zaledwie kilku przypadków dziennie. Od momentu otwarcia granic mówi się o nowych zachorowaniach, przywiezionych najpewniej przez turystów. Liczba zakażeń utrzymuje się na dość stabilnym poziomie. 23 lipca potwierdzono 104 nowe przypadki, 24 lipca - 81, 25 lipca - 77, a 26 lipca – 65.

6. Bułgaria - obowiązkowe testy

W Bułgarii od czerwca systematycznie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii potwierdzono ponad 10 tys. zakażeń, co oznacza 1485 chorych na milion mieszkańców. Zmarło 340 osób.

23 lipca odnotowano 269 nowych przypadków koronawirusa, dzień później - 270, a 25 lipca – 189.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń część państw wprowadziło dwutygodniową kwarantannę dla osób, które przylatują lub przyjeżdżają z Bułgarii. Kwarantanna dla przybywających z Bułgarii obowiązuje m.in. we Włoszech.

7. Wracają loty do Turcji, Tunezji i Egiptu

Zgodnie z najnowszym projektem rządowego rozporządzenia od 29 lipca będzie można polecieć do Turcji, Tunezji i Egiptu, czyli ulubionych pozaeuropejskich wakacyjnych destynacji Polaków. Podróże samolotem będą możliwe również do Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Australii, Białorusi, Rwandy i Urugwaju. Co ważne, po powrocie z wymienionych państw nie trzeba będzie w Polsce odbywać 14-dniowej kwarantanny.

W Turcji liczba zakażeń utrzymuje się na dość wysokim poziomie. 23 lipca odnotowano 913 nowych przypadków koronawirusa, dzień później - 937, a 25 lipca - 921. Od początku pandemii infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono tam u ponad 226 tys. osób, a z powodu COVID-19 zmarło 5613 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze