Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Grecji

Grecja otwiera się dla turystów z Polski od 15 czerwca
Grecja otwiera się dla turystów z Polski od 15 czerwca (Getty Images)

Kolejne kraje otwierają swoje granice dla turystów. To nie będą wakacje, które zapamiętaliśmy z ubiegłych lat. Wszędzie obowiązują pewne ograniczenia, które mają sprawić, że wyjazd będzie nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny. Jak to wygląda w Grecji, która planuje otworzyć granice dla Polaków już 15 czerwca 2020? Gdzie szukać pomocy, jeśli zachorujemy podczas wakacji?

1. Wakacje 2020 r. w Grecji

W przeciwieństwie do Włoch, czy Hiszpanii w Grecji epidemia koronawirusa przebiegała dość łagodnie. Do 2 czerwca odnotowano tam 2 918 osób zakażonych, a zmarło 179 chorych na COVID-19.

Polscy turyści już za dwa tygodnie będą mogli swobodnie zawitać na greckie plaże. Władze zadeklarowały otwarcie granic od 15 czerwca dla gości z 29 państw, m.in. Niemiec, Austrii, Bułgarii, Słowacji, Norwegii i Japonii. Początkowo nie było na tej liście Polski, ale po interwencji Ambasady Polski w Atenach rozszerzono tę listę również o nasz kraj. Goście przybywający z wymienionych na liście państw nie będą musieli przechodzi 14-dniowej kwarantanny. Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział też, że turyści przylatujący do Grecji będą na miejscu poddawani testom na koronawirusa.

Od 1 lipca będą wznowione międzynarodowe loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Grecji.

2. Co jeśli zachorujemy na wakacjach w Grecji?

Zobacz film: "Limity osób na plażach? "Nie wyobrażam sobie tego""

W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do najbliższej placówki EOPYY (Narodowego Systemu Świadczeń Zdrowotnych). Przychodnie w Grecji z reguły są czynnie w godzinach 7.00-18.00. Wieczorem oraz w dni wolne od pracy, pozostają szpitale i dyżurujące placówki.

3. Przed wyjazdem zadbaj o kartę EKUZ

Ważne też, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Przed wyjazdem warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Warto też sprawdzić w biurze podróży albo u przewoźnika, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

4. Cypr deklaruje pokryjcie kosztów pobytu w razie zarażenia

Nietypową propozycję ma dla turystów Cypr. Jak podaje agencja Associated Press władze zadeklarowały, że w przypadku zarażenia koronawirusem podczas pobytu na wyspie, pokryją koszty zakwaterowania, leczenia i wyżywienia chorych oraz ich rodzin. Jest jeden warunek, goście przylatujący na wyspę będą musieli przed przylotem pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Z myślą o potencjalnych chorych przygotowano szpital na 100 łóżek, który będzie dostępny tylko dla zagranicznych turystów, którzy nagle zachorują na COVID-19.

Polscy turyście mogą odwiedzić Cypr po 20 czerwca.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze