Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Grecji

Kolejne kraje otwierają swoje granice dla turystów. To nie będą wakacje, które zapamiętaliśmy z ubiegłych lat. Wszędzie obowiązują pewne ograniczenia, które mają sprawić, że wyjazd będzie nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny. Jak to wygląda w Grecji, która planuje otworzyć granice dla Polaków już 15 czerwca 2020? Gdzie szukać pomocy, jeśli zachorujemy podczas wakacji?

Zobacz film: "Limity osób na plażach? "Nie wyobrażam sobie tego""

1. Wakacje 2020 r. w Grecji

W przeciwieństwie do Włoch, czy Hiszpanii w Grecji epidemia koronawirusa przebiegała dość łagodnie. Do 2 czerwca odnotowano tam 2 918 osób zakażonych, a zmarło 179 chorych na COVID-19.

Polscy turyści już za dwa tygodnie będą mogli swobodnie zawitać na greckie plaże. Władze zadeklarowały otwarcie granic od 15 czerwca dla gości z 29 państw, m.in. Niemiec, Austrii, Bułgarii, Słowacji, Norwegii i Japonii. Początkowo nie było na tej liście Polski, ale po interwencji Ambasady Polski w Atenach rozszerzono tę listę również o nasz kraj. Goście przybywający z wymienionych na liście państw nie będą musieli przechodzi 14-dniowej kwarantanny. Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział też, że turyści przylatujący do Grecji będą na miejscu poddawani testom na koronawirusa.

Od 1 lipca będą wznowione międzynarodowe loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Grecji.

2. Co jeśli zachorujemy na wakacjach w Grecji?

W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do najbliższej placówki EOPYY (Narodowego Systemu Świadczeń Zdrowotnych). Przychodnie w Grecji z reguły są czynnie w godzinach 7.00-18.00. Wieczorem oraz w dni wolne od pracy, pozostają szpitale i dyżurujące placówki.

3. Przed wyjazdem zadbaj o kartę EKUZ

Ważne też, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Przed wyjazdem warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Warto też sprawdzić w biurze podróży albo u przewoźnika, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

4. Cypr deklaruje pokryjcie kosztów pobytu w razie zarażenia

Nietypową propozycję ma dla turystów Cypr. Jak podaje agencja Associated Press władze zadeklarowały, że w przypadku zarażenia koronawirusem podczas pobytu na wyspie, pokryją koszty zakwaterowania, leczenia i wyżywienia chorych oraz ich rodzin. Jest jeden warunek, goście przylatujący na wyspę będą musieli przed przylotem pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Z myślą o potencjalnych chorych przygotowano szpital na 100 łóżek, który będzie dostępny tylko dla zagranicznych turystów, którzy nagle zachorują na COVID-19.

Polscy turyście mogą odwiedzić Cypr po 20 czerwca.

Zobacz także: Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Włoch

Wakacje w dobie koronawirusa. Co zrobić, gdy zachoruję podczas wakacji? Poradnik dla wyjeżdżających do Hiszpanii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.