Trwa ładowanie...

Testy na koronawirusa. Które są najlepsze? Czy warto skorzystać z szybkich testów na przeciwciała

Jak wynika z analiz portalu Euractiv do 20 IV 2020 Polska wykonała ponad 200 tys. testów na koronawirusa, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje nam liczbę 5397. Trzeba przyznać, że na tle Unii Europejskiej wypadamy dość blado, bo znaleźliśmy się na 23. miejscu na 28 państw ujętych w zestawieniu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba wykonanych testów, nie oznacza liczby przebadanych osób. Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że od jednej osoby pobiera się kilka próbek. I dzieje się tak na całym świecie. Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że różnica pomiędzy zbadanymi osobami, a liczbą próbek pobranych do testów wynosi dziennie od 15 do 18 proc.

Przy każdej możliwej okazji dziennikarze zadają rzecznikowi Ministerstwa Zdrowia te same pytania: ile wykonujemy testów na koronawirusa i dlaczego tak mało? Rzecznik podaje wówczas aktualne liczby i wyjaśnia, że to nie MZ kieruje na te badania, a lekarze, stąd też apel do nich, aby chętniej korzystali z tej możliwości.

A dlaczego regularnie nie testuje się medyków? Czemu nie wykonamy Polakom masowych testów? Czy sami możemy sprawdzić się szybkim testem na przeciwciała?

Tu odpowiedź ministerstwa jest jedna: powinno się badać tylko tych, którzy mają objawy oraz mogli mieć kontakt z osobą zakażoną. Nie ma sensu robić testu każdej napotkanej osobie, ponieważ wynik mógłby wyjść fałszywie ujemny bądź fałszywie dodatni.

Dr Paweł Grzesiowski napisał 22.04. na Twitterze o "test-aferze": "Szpital 500-łóżkowy. Środa. Przesiewowe wymazy u personelu. 30 dodatnich. Zamknięcie szpitala. Groźba ewakuacji 200 pacjentów. Sobota. Po analizie ryzyka powtórne testy. Wszystkie ujemne. To juz test-afera. Jedne testy fałszywie ujemne, inne fałszywie dodatnie. Brak walidacji".

Co to oznacza? Który test na koronawirusa jest najbardziej wiarygodny?

Zapytaliśmy epidemiolog, prof. Iwonę Paradowską-Stankiewicz:

- Najlepszym testem jest test molekularny, ponieważ wszystkie inne testy mogą dawać wynik fałszywie ujemny bądź wynik fałszywie dodatni (..). Ujemny wynik bądź wynik wątpliwy i tak jest wskazaniem do wykonania testu molekularnego. W tej chwili szybkie testy są badane klinicznie i wkrótce będą wydane rekomendacje, jak i w jakich warunkach je stosować - mówi ekspert.

Zobacz WIDEO na górze strony.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Rosji, USA, Francji i we Włoszech.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze