Trwa ładowanie...

Koronawirus we Francji. Odkryto wirusa w wodzie

Pierwsze przypadki zakażenia w Europie wykryto we Francji
Pierwsze przypadki zakażenia w Europie wykryto we Francji (Getty Images)

Francja jest jednym z najmocniej dotkniętych epidemią koronawirusa państw w Europie. To tu odnotowano pod koniec stycznia pierwsze trzy przypadki zachorowania na Covid-19 na naszym kontynencie. 15 lutego w Paryżu zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem w Europie. Był to 80-letni turysta z Chin. Do 5 maja odnotowano we Francji 169 583 osób zakażonych, a zmarło 25 204 chorych.

1. Koronawirus Francja

Według opublikowanych w styczniu 2020 r. danych Krajowego Instytutu Statystycznego i Badań Ekonomicznych (INSEE) Francja ma 67 063 703 mieszkańców i jest drugim po Niemczech krajem Europy pod względem liczby mieszkańców.

Eksperci oceniają, że francuskie społeczeństwo ciągle się starzeje. Co piąty mieszkaniec ma 65 lat, co jest jedną z przyczyn tak dotkliwego przebiegu Covid-19 wtym kraju. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 120 osób na 1 km².

Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące przebiegu pandemii w tym kraju. Nasza relacja przebiega od najstarszych (na dole) do najnowszych doniesień.

Zobacz film: "Robaki morskie w walce z wirusem. Zaskakujące badania we Francji"
spis treści

2. Koronawirus mógł być we Francji już w grudniu

Doktor Yves Cohen ujawnił sensacyjne informacje na temat pacjenta leczonego w grudniu z powodu zapalenia płuc. Okazało się, że 43-latek chorował na Covid-19, co potwierdzono po dwukrotnym przebadaniu pobranych wówczas próbek. Mężczyzna jest w pełni zdrowy i do tej pory nie wiedział, że był zakażony koronawirusem, wiadomo też, że przed zachorowaniem nie był w Chinach.

To może oznaczać, że pierwsze zakażenia pojawiły się we Francji nawet miesiąc wcześniej niż zakładano.

Doktor Yves Cohen zawiadomił Narodową Agencję Zdrowia (ARS) i apeluje do innych wirusologów, by w miarę możliwości ponownie przebadali wymazy pobrane u pacjentów z zapaleniem płuc i niewydolnością oddechową.

3. Nie tylko koronawirus, Francuzi walczą też z dengą

Na francuskich terytoriach zamorskich toczy się walka nie tylko z koronawirusem, ale również z epidemią dengii. Wirus dengi jest przenoszony przez ugryzienie komara tygrysiego, ale pierwsze objawy choroby są podobne do przebiegu Covid-19. Chorzy narzakają na kaszel, gorączkę, ból głowy i bóle mięśni. Denga szerzy się m.in. w Gujanie Francuskiej.

Na Reunionie odnotowano "największą liczbę przypadków Covid-19 w terytoriach zamorskich i największą liczbę przypadków dengi" - powiedział AFP dr Francois Chieze z ARS na tej wyspie na Oceanie Indyjskim, ok. 800 km na wschód od Madagaskaru.

4. Wsparcie dla firm i osób bezrobotnych we Francji

We Francji zwiększyła się liczba osób ubiegających się o zasiłki. Władze zadeklarowały objęcie osób tymczasowo bezrobotnych specjalnym programem pomocowym.

W celu uniknięcia masowych zwolnień w firmach zmuszonych do zamknięcia lub których aktywność spadła z powodu epidemii, rząd ułatwił wprowadzenie przestoju tzw. activité partielle. W ramach programu pracodawcy otrzymują z budżetu państwa wsparcie na finansowanie pensji pracowników, którzy obecnie nie pracują bądź którym obniżono wymiar czasu pracy. Wysokość wynagrodzenie postojowego wynosi 70 proc. pensji brutto

22 kwietnia minister pracy Muriel Penicaud zadeklarowała, że programem dla tymczasowo bezrobotnych będzie objętych 10 mln pracowników francuskiego sektora prywatnego, czyli ponad połowa wszystkich zatrudnionych w prywatnych przedsiębiorstwach.

Przeczytaj: jak z koronawirusem radzą sobie Włosi

5. Koronawirus w wodzie. We Francji przedostał się do ujęć wody

Francuskie służby sanitarne poinformowały, że w Paryżu wykryto koronawirusa w 27 ujęciach wody (20 kwietnia). Woda z tych ujęć nie jest używana do picia, jest wykorzystywana wyłącznie do mycia ulic i podlewania ogródków. Pochodzi z Sekwany i kanału Ourc.

Po tych wynikach badań władze stolicy zablokowały dostęp do zanieczyszczonych ujęć. Jednocześnie zapewniają, że woda pitna jest bezpieczna i możną ją spożywać bez obaw.

"Sieć wody pitnej jest odseparowana od sieci wody niezdatnej do picia" - zapewniała na antenie BFM TV, przedstawicielka władz miasta. Anne Souyris przyznała jednoczenie, że zanieczyszczenie wody pitnej "byłoby katastrofą dla Paryża".

Amerykanie również rozpoczęli monitorowanie miejskich ścieków, by sprawdzić, czy latem bezpieczne będzie korzystanie z kąpielisk, basenów i akwenów wodnych.

6. Francja - obostrzenia związane z koronawirusem

Od 17 marca we Francji obowiązują specjalne ograniczenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Władze nakazały mieszkańcom, by pozostali w domach. Na zewnątrz można wyjść wyłącznie do pracy, na zakupy, do lekarza, na spacer z psem albo żeby pobiegać. Przy czym aktywność sportowa może trwać maksymalnie godzinę i w odległości nie większej niż kilometr od domu.

Zamknięte są szkoły i przedszkola. Nie działają kina i teatry. Większość osób pracuje zdanie, pracownicy, którzy nie mogą pracować z domu i przemieszają się do firm muszą mieć ze sobą pisemne uzasadnienie. Za przemieszczanie się bez wyraźnej konieczności grożą kary sięgające 135 euro.

W ceremoniach pogrzebowych może uczestniczyć maksymalnie 20 osób. Zamknięte są też targowiska.

13 kwietnia prezydent Emmanuel Macron ogłosił w orędziu, że ograniczenia wprowadzone w ramach walki z koronawirusem będą obowiązywać do 11 maja. "Epidemia wciąż nie jest pod kontrolą" - tłumaczył.

Prezydent Francji zadeklarował, że po 11 maja będą stopniowo otwierane szkoły i przedszkola. Zakaz organizowania imprez publicznych będzie obowiązywał znacznie dłużej, co najmniej do połowy lipca.

W Polsce od 20 kwietnia rozpoczęto stopniowe znoszenie części obostrzeń wprowadzonych, aby ograniczyć skalę zakażeń. Zobacz, jak będą wyglądały kolejne etapy powrotu do "nowej normalności".

7. Francja: pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w Europie

15 lutego we Francji zmarł 80-letni chiński turysta zakażony koronawirusem. To pierwsza śmiertelna ofiara Covid-19 w Europie.

Mężczyzna przyjechał turystycznie, pochodził z prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie wybuchła epidemia. We Francji był od 16 stycznia, od 25 stycznia był leczony w szpitalu im. Xaviera Bichata na północy Paryżu, ale jego stan szybko się pogarszał. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa.

Przeczytaj: jak epidemia przebiega w Niemczech

8. Francja: pierwsze zachorowania na Covid-19 w Europie

Pierwsze zachorowania na Covid-19 w Europie odnotowano we Francji. To trzy potwierdzone przypadki w Paryżu i w Bordeaux w południowo-zachodniej Francji

24 stycznia francuska minister zdrowia Agnes Buzyn poinformowała, że "pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux". Mężczyzna wrócił do kraju z Wuhan.

Tu znajdziesz mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie, z informacjami o dokładnej liczbie chorych.

Przeczytaj także, o tym jak wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze