Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jaką będą kolejne etapy znoszenia ograniczeń?

Rząd zapowiada łagodzenie obostrzeń w czterech etapach
Rząd zapowiada łagodzenie obostrzeń w czterech etapach (Getty Images)

Koronawirus nie odpuszcza, ale zarówno gospodarka, jak i społeczeństwo nie są w stanie funkcjonować zbyt długo w kompletnej izolacji. Rząd zaplanował kolejne elementy znoszenia ograniczeń. Podzielił je na cztery etapy. Każdy z nich ma trwać co najmniej tydzień. O wprowadzeniu kolejnej fazy ma zadecydować przede wszystkim skala rozszerzania epidemii.

spis treści

1. Walka z koronawirusem - łagodzenie zakazów rozłożone na raty

Proces znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 jest podzielony na cztery etapy. Każdy z nich będzie trwał co najmniej tydzień, a po tym czasie będzie prowadzona analiza postępowania epidemii w odniesieniu do wprowadzonych zmian. O przejściu do kolejnej fazy "poluzowania" będą decydować trzy czynniki:

  1. przyrost liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
  2. wydajność służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
  3. realizacja wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.
Zobacz film: "Parki i lasy już otwarte"

Ani premier ani minister zdrowia nie podają na razie konkretnych terminów wprowadzania kolejnych etapów. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że pierwsza ewaluacja będzie przeprowadzona po tygodniu, kolejne będą wprowadzane co dwa tygodnie, o ile ścieżka rozwoju zachorowań nie będzie zbyt gwałtowna.

"Każdy następny etap już w sposób znaczący podniesie liczbę interakcji między nami, dlatego będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie, bo tak jak też widzimy w programach odmrażania czeskich, niemieckich, austriackich - one są co dwa tygodnie, bo mniej więcej dwa tygodnie trwa rozwój wirusa w naszym organizmie i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać" - wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Znoszenie pewnych ograniczeń nie zmienia nic w kwestii wprowadzonego wcześniej obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Wydane w czwartek 16 kwietnia rozporządzenie Rady Ministrów nadal obowiązuje.

Zobacz także: Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Szumowski nie pozostawia złudzeń

2. Etap pierwszy luzowania obostrzeń - od 20 kwietnia

Od 20 kwietnia możemy wejść do lasów i parków, a w sklepach zakupy może robić większa liczba osób. To cześć postanowień pierwszego etapu znoszenia obostrzeń związanych z walką z koronawiurusem w Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim swobody przemieszczania się, dostępności do lokali handlowych i zasad uczestniczenia w uroczystościach religijnych.

- Można swobodnie spacerować po lasach i parkach. Zgodnie z decyzją rządu od 20 kwietnia można korzystać z "pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni".

- Nadal zamknięte są place zabaw, ogródki jordanowskie i ogrody zoologiczne.

- Co ważne w lesie nie ma obowiązku używania maseczki ani innej formy zakrywania ust i nosa. Ministerstwo środowiska przypomina, że nadal "obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma".

- Place zabaw, ogródki jordanowskie i ogrody zoologiczne nadal pozostają zamknięte.

- W sklepach może przebywać więcej osób. W lokalach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych może być jednocześnie do czterech osób na kasę, w większych (powyżej 100 metrów kwadratowych) - na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

- Godziny zakupów dla seniorów będą obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku. W czasie tzw. godzin dla seniorów, czyli od 10 do 12 zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

- Osoby powyżej 13 roku mogą wychodzić samodzielnie, bez opieki osoby dorosłej, młodsze tylko z opiekunem.

- W kościołach podczas mszy i nabożeństw może przebywać więcej osób, ilość jest uzależniona od wielkości świątyni. W budynku może przebywać odpowiednio jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, nie wliczając osób sprawujących kult. Z kolei w pogrzebie na cmentarzu może uczestniczyć do 50 osób, nie wliczając w to osób sprawujących kult i dokonujących pochówku.

3. Etap drugi znoszenia zakazów

W kolejnym etapie łagodzenia restrykcji otwarte mają być m.in. biblioteki i muzea.

Rząd zapowiada, że w tej fazie zostaną wprowadzone następujące zmiany:

- Będą otwarte hotele i miejsca noclegowe.

- Na nowo zaczną działać muzea, galerie sztuki i biblioteki.

- Sklepy budowlane będą czynne również w weekendy, na razie mogą działać tylko od poniedziałku do piątku.

4. Etap trzeci znoszenia ograniczeń

Dopiero w trzecim etapie rząd zakłada przywrócenie opieki nad najmłodszymi dziećmi, wrócą żłobki i przedszkola, ale z pewnymi ograniczeniami.

- Zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne.

- Restauracje i punkty gastronomiczne zaczną działać z możliwością jedzenia w lokalu, ale z pewnymi ograniczeniami.

- W galeriach handlowych znów będą otwarte sklepy, ale tu również będą obowiązywać pewne ograniczenia.

- Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. W salach ze względów bezpieczeństwa będzie mogła przebywać tylko określona liczba dzieci. Na razie rząd nie mówi nic o przywróceniu lekcji i zajęć w szkołach dla starszych uczniów.

- Wydarzenia sportowe będą się mogły odbywać do 50 osób, ale tylko te, które będą zorganizowane na otwartej przestrzeni. Publiczność nadal nie może brać w nich udziału.

5. Etap czwarty znoszenia obostrzeń

Dopiero w ostatnim etapie zostaną otwarte usługi, które wiążą się z bardzo bliskim kontaktem między osobami, takie jak salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji. Wszystko będzie się odbywać zgodnie z tzw. nowym reżimem sanitarnym.

- Klienci będą mogli wrócić na zajęcia do siłowni i klubów fitness.

- Zostaną otwarte salony masażu i solaria.

-Teatry i kina będą mogły działać, ale z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Zobacz także: Nowy reżlim sanitarny - musimy go przestrzegać

W Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy liczba zakażonych i śmiertelnych ofiar nadal nie jest duża. Z kolei pod względem liczby przeprowadzanych testów na koronawirusa na milion mieszkańców nasz kraj znajduje się w ogonie Unii Europejskiej.

Przeczytaj, jak radzą sobie z epidemią inne kraje:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze