Koronawirus w Niemczech. Wskaźnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 1 [AKTUALIZACJA 19 maja]
Niemcy zawsze nazywano "tygrysem” europejskiej gospodarki. Jak kraj liczący 83 mln mieszkańców radzi sobie z epidemią koronawirusa?
Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące przebiegu epidemii w tym kraju. Nasza relacja przebiega od najstarszych (na dole) do najnowszych doniesień.
- 1. Wskaźnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 1. Merkel: "Pierwsza faza pandemii za nami"
- 2. Przyrost zakażeń maleje. Otwarcie szkół i salonów fryzjerskich
- 3. Niemcy wprowadzają obowiązek noszenia maseczek
- 4. Niemcy gotowi poświęcić swobodę dla walki z wirusem
- 5. Niemcy testują szczepionkę na koronawirusa
- 6. Koronawirus - Niemcy łagodzą obostrzenia
- 7. Spada liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech
- 8. Niemcy robią dużo testów na koronawirusa
- 9. Merkel miała koronawirusa?
- 10. Niemcy wprowadzają restrykcje
- 11. Na koronawirusa zachoruje 70 proc. Niemców?
- 12. Niemiecki pacjent zero
1. Wskaźnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 1. Merkel: "Pierwsza faza pandemii za nami"
W Niemczech spadł wskaźnik reprodukcji wirusa, który aktualnie wynosi 0,94, co oznacza, że epidemia wyhamowuje. Jak informuje Instytut Kocha w Berlinie, ostatniej doby w Niemczech odnotowano 342 nowe zakażenia i 21 zgony. Na 19.05. tym kraju potwierdzono łącznie 177 tys. przypadków zakażenia wirusem, zmarło 8123 osób. "Pierwsza faza pandemii za nami" - powiedziała Merkel podczas konferencji prasowej, jednocześnie zaznaczając, że to jeszcze nie koniec i nie można znieść wszystkich obostrzeń, aby utrzymać wirusa w ryzach. Kanclerz Niemiec jest chwalona za swoje działania podczas walki z kornawirusem. Bardzo wzrosło wobec niej zaufanie społeczne obywateli. Mówi się, że pandemia i działania, jakie w związku z nią podjął niemiecki rząd, umocniły pozycję Merkel w kraju.
2. Przyrost zakażeń maleje. Otwarcie szkół i salonów fryzjerskich
W związku z tym, że koronawirus rozprzestrzenia się z mniejszą mocą, władze niektórych krajów związkowych, takich jak Saara, Brema czy Saksonia-Anhalt podjęły decyzję o otwarciu placówek oświatowych od 4 maja.
W całym kraju otwarte zostaną salony fryzjerskie.
Również obiekty kultu religijnego, muzea, miejsca pamięci, biblioteki i ogrody zoologiczne mogą wznowić działalność. Każdorazowo zależy to jednak decyzji ich bezpośredniego kierownictwa.
Bary i restauracje pozostają zamknięte.
3. Niemcy wprowadzają obowiązek noszenia maseczek
Do tej pory obowiązek zakrywania nosa i ust wprowadziło już 15 landów. Niebawem podobne rozporządzenia wydadzą kolejne.
Noszenia maseczek ochronnych obowiązuje w sklepach i w transporcie publicznym. Osoby, które do nakazu nie dostosują się, zapłacą kary. Mandaty będą sięgać nawet 5 tys. euro. Tyle w Bawarii zapłaci właściciel sklepu, którego personel nie będzie nosił maseczek ochronnych. Dla zwykłych obywateli kary w zależności od landu będą wahać się od 50 do 150 euro. Władze Bremy, Berlina i Brandenburgii w ogóle nie przewidują żadnych kar.
4. Niemcy gotowi poświęcić swobodę dla walki z wirusem
Aż 79 proc. Niemców dopuszcza ograniczenia wolności w imię walki z koronawirusem – wynika z sondażu Instytutu Demoskopii Allensbach. Niemcy nie tylko nie mają za złe rządowi za narzucenie bezprecedensowych restrykcji, ale oceniają te postępowania jako "jednoznacznie pozytywne" – zaznaczają badacze.
79 proc. badanych zadeklarowała, że ze wszystkich wprowadzonych restrykcji to zakaz kontaktu jest najcięższym. Dwie trzecie respondentów (73 proc.) przyznało, że bardzo brakuje im osobistego kontaktu z innymi ludźmi. Blisko połowa rodziców dzieci do 15 roku życia przyznaje, że zamknięcie szkół i przedszkoli wiąże się dla nich z wielkimi trudnościami, 30 procent już poniosło finansowe straty z powodu restrykcji.
5. Niemcy testują szczepionkę na koronawirusa
Pod koniec kwietnia Niemcy przejdą do badań szczepionki z udziałem ochotników. Odpowiednie zezwolenie wydał Instytut Paula-Ehrlicha (PEI). Wakcynę, opartą na technologii RNA, stworzyła firma BioNTech. W pierwszej fazie badania obejmą grupę 200 zdrowych ochotników. Test ten ma dostarczyć wstępną wiedzę na temat tego, czy substancja czynna jest dobrze tolerowana i czy dzięki temu możliwe jest uzyskanie zamierzonej reakcji układu odpornościowego.
Jak szacują naukowcy, pierwsze wyniki badań powinny być znane na przełomie czerwca i lipca.
Szef PEI Klaus Cichutek zaznaczył, że pierwsza faza testów potrwa od 3-5 miesięcy. "Jeżeli obserwacje poczynione z tych wczesnoklinicznych testów okażą się pozytywne, być może będzie można już w tym roku ruszyć z szerzej zakrojonymi klinicznymi badaniami z udziałem tysięcy uczestników" - dodał szef PEI, instytutu odpowiedzialnego za dopuszczenie i sprawdzenie szczepień. Jeżeli ten etap również przebiegnie pomyślnie, będzie można pomyśleć nad kolejnym krokiem.
Pierwsze testy szczepionek z działem ludzia przeprowadzono już w USA, Japonii, Chinach oraz Wielkiej Brytanii.
6. Koronawirus - Niemcy łagodzą obostrzenia
Od poniedziałku 20 kwietnia w Niemczech zostanie złagodzona część obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Otwarte zostaną sklepy, których powierzchnia nie przekracza 800 m kw. W Saksonii, Berlinie i Brandenburgii uczniowie ostatnich klas już wrócili do szkoły. W wielu landach zajęcia zostaną wznowione albo najbliższych dniach, albo dopiero w maju.
Rząd federalny odrzucił pomysł wprowadzenia ogólnego obowiązku zakrywania nosa i ust, ale zaleca mieć maseczki w sklepach i komunikacji publicznej. W niektórych landach, jak Saksonia oraz pojedynczych miastach, utrzymano nakaz noszenia maseczek ochronnych we wszystkich miejscach publicznych.
Przeczytaj: jak z koronawirusem radzą sobie Włosi
Dalszy plan łagodzenia restrykcji będzie ogłoszony pod koniec kwietnia. Niemieccy politycy z kanclerz Angelą Merkel na czele zaznaczają jednak, że 'normalność” nie powróci szybko i że nie warto oczekiwać dużego poluzowania restrykcji.
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, również studzi nadzieję na zagraniczne wakacje. "W obecnej chwili nie można wydać żadnej prognozy, jak długo ostrzeżenie dla podróżnych zostanie utrzymane w mocy" – mówi Maas.
7. Spada liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech
W Niemczech obserwowany jest spadek ilości zgonów spowodowanych COVID-19. Według informacji Instytut im. Roberta Kocha w niedziele 19 kwietnia w szpitalach zmarło 110 osób zakażonych koronawirusem.
To o 74 przypadki mniej w porównaniu do poprzedniego dnia. Tendencja spadkowa jest obserwowana już czwarty dzień z rzędu. Również zdiagnozowano o 683 mniej nowych przypadków zakażenia. Ostatniej doby koronawirus wykrytoi u 1775 osób. Od 12 kwietnia codziennie rejestruje się większą liczbę osób ozdrowiałych niż nowo zarażonych.
Dowiedz się, co aktualnie dzieje się w USA
Od początku epidemii SARS-CoV-2 w Niemczech zdiagnozowano 141 672 przypadki zachorowań. Wyzdrowiało ponad 91,5 tys. zakażonych. Zmarło 4404 osób.
Jens Spahn, federalny minister zdrowia, powiedział, że jest zadowolony z tego, jak służba zdrowia poradziła sobie z koronawirusem.
"Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że wybuch epidemii jest opanowany i radzimy sobie lepiej Teraz możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces – powiedział w trakcie konferencji prasowej.
Od maja niemieckie szpitale będą wracać do normalności, zaczną być przeprowadzane zabiegi i operacje, które ze względu na epidemię były odkładane na później. W szpitalach jednak przez cały czas utrzymywana będzie rezerwa 25 proc. do 30 proc. łóżek do intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19.
8. Niemcy robią dużo testów na koronawirusa
Sukces niemieckiej służby zdrowia jest spowodowany między innymi ogromną ilością testów - ogółem przetestowano 1,7 mln osób. Tygodniowo wykonuje się ok. 350 tys. badań na obecność koronawirusa. W razie potrzeby Niemcy mogą podwoić ilość badań.
Jak powiedział Lothar Wieler, Dyrektor Instytutu im. Roberta Kocha, w przyszłości strategią Niemiec będzie przeprowadzanie jak największej ilości testów w domach opieki i domach starców, gdzie jest największe ognisko zachorowalności.
9. Merkel miała koronawirusa?
Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu musiała poddać się 14-dniowej kwarantannie w domu. Taka konieczność zaszła po tym, jak podczas szczepienia przeciw pneumokokom miała kontakt z lekarzem zakażonym koronawirusem. Do publicznej wiadomości jednak nigdy nie podano, jaki był ostatni wynik testu niemieckiej kanclerz.
Niemieckie media relacjonowały, że nawet podczas kwarantanny Merkel nie przerwała pracy. Wszystkim posiedzeniom rządu przewodniczyła przez telefon. W ten sam sposób również kontaktowała się z dziennikarzami podczas konferencji prasowych.
Przeczytaj: ak epidemia przebiega w Rosjii
10. Niemcy wprowadzają restrykcje
Od 22 marca w Niemczech wprowadzano ostre restrykcje. Zakazane zostały zgromadzenia powyżej dwóch osób, zamknięto wszystkie zakłady fryzjerskie, gabinety masażu, salony tatuażu oraz restauracje. Dla osób powracających z zagranicy wprowadzono obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie zakazano jednak wychodzenia z domu.
"Według naszych szacunków to nie opuszczenie mieszkania stanowi zagrożenie, ale bezpośrednie i bliskie kontakty społeczne" – powiedział Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednocześnie przedstawiciele rządu zapowiedzieli zero tolerancji dla łamiących zasady kwarantanny. Władze Nadrenii Północnej-Westfalii za zgromadzenie powyżej dwóch osób wprowadziło mandat w wysokości 200 euro. Za udział w pikniku grozi 250 euro od każdej osoby. Jeśli ktoś postanowi zorganizować imprezę sportową, może oczekiwać mandat w wysokości 1000 euro. Za prowadzenie baru, dyskoteki lub siłowni - 5000 euro, restauracji 4000.
11. Na koronawirusa zachoruje 70 proc. Niemców?
Do mediów trafił raport opisujący najbardziej pesymistyczny scenariusz dla Niemiec. Zgodnie z dokumentem koronawirusem zakażonych zostanie nawet 70 proc. Niemców, a dla ponad 80 proc. chorych zabraknie miejsc na oddziałach intensywnej terapii. W trakcie epidemii umrzeć może nawet milion osób.
Raport został opracowany przez niemieckich i międzynarodowych ekspertów na zlecenie MSW. Czarny scenariusz miałby się sprawdzić w przypadku zbyt ostrożnych działań rządu federalnego i zbyt małych restrykcji – na przykład tylko odwołania organizacji imprez masowych i częściowo ogranicza możliwość podróżowania.
Drugi scenariusz zakłada znaczne zwiększenie możliwości testowania osób na obecność koronawirusa i ścisłą izolację osób zakażonych. Jako przykład jest podawana Korea Południowa.
12. Niemiecki pacjent zero
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Niemczech został potwierdzony 27 stycznia. Wirusem zaraził się mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii. Mężczyzna był pracownikiem firmy Webasto. Do zakażenia doszło podczas szkolenia, które prowadziła jego koleżanka z Szanghaju. Z pierwszym niemieckim chorym miało kontakt około 40 osób.
9 marca władze miasta Essen oraz powiatu Heinsberg poinformowały o pierwszych ofiarach śmiertelnych epidemii koronawirusa w Niemczech.
|Koronawirus w Polsce. Prof. Pyrć przewiduje, że Covid-19 wróci w przyszłym sezonie (WIDEO)|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.