Trwa ładowanie...

Źródło zakażenia bakteriami E. coli w Niemczech

Jeszcze niedawno sądzono, że za groźne zatrucia wywołane bakterią E. coli w Niemczech odpowiedzialne były warzywa importowane z Hiszpanii. Badania wykazały jednak, że przyczyna leży gdzie indziej.

spis treści

1. Skutki zakażeń pałeczkami okrężnicy

Rzadkie i chorobotwórcze bakterie Escherichia coli stały się przyczyną zakażeń wielu setek osób, z których 33 zmarły w wyniku powikłań zakażenia, w szczególności zespołu hemolityczno-mocznicowego. Z kolei producenci warzyw z Europy, a w szczególności z Hiszpanii ponieśli straty rzędu 500-600 milionów euro. Ze względu na obawy przed zakażeniem, Rosja nałożyła embargo na warzywa pochodzące z krajów Unii Europejskiej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Poszukiwanie źródeł zakażenia bakteriami EHEC

Naukowcy z Nadrenii Północnej-Westfalii przebadali kiełki znalezione u rodziny, w której dwie osoby uległy zakażeniu pałeczkami okrężnicy. Badania laboratoryjne nie pozostawiły wątpliwości, iż to właśnie kiełki stały się przyczyną zachorowań. Pochodziły one z ekologicznej uprawy Gaertnerhof w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Naukowcy będą się teraz starali ustalić, w jaki sposób żywność została zanieczyszczona chorobotwórczym szczepem bakterii E. coli. Dzięki ustaleniu źródła zakażenia Komisji Europejskiej udało się skłonić władze Rosji do częściowego zniesienia embarga na warzywa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza