Trwa ładowanie...

32-latka zmarła po szczepionce AstraZeneca. Dostała krwotoku śródczaszkowego

32-letnia Niemka, która została zaczepiona preparatem firmy AstraZeneca, zmarła 11 dni po iniekcji. Instytut Immunologii i Transfuzjologii Uniwersytetu w Greifswaldzie przeprowadził badania, które wykazały, że reakcja immunologiczna, do której doszło po zaszczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, doprowadziła do śmierci kobiety.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności"

spis treści

1. 32-latka zmarła po szczepieniu

32-letnia kobieta zgłosiła się na szczepienie w jednym z niemieckich miast w Nadrenii Północnej-Westfalii. Otrzymała szczepionkę koncernu AstraZeneca, a po 11 dniach od jej przyjęcia zmarła.

Za przyczynę zgonu uznano krwotok śródczaszkowy, jednak rodzina zmarłej domagała się sprawdzenia, czy zgon nie miał związku z przyjętą kilkanaście dni wcześniej szczepionką. Prokuratura w Bielefeld zleciła przeprowadzenie sekcji zwłok. Po ich wykonaniu władze powiatu potwierdziły, że śmierć kobiety "rzeczywiście miała związek ze szczepieniem".

32-latka zmarła po szczepionce Astra Zeneki. Dostała krwotoku śródczaszkowego
32-latka zmarła po szczepionce Astra Zeneki. Dostała krwotoku śródczaszkowego (getty)

2. Reakcja immunologiczna doprowadziła do krwotoku

"Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Immunologii i Transfuzjologii Uniwersytetu w Greifswaldzie wykazały, że reakcja immunologiczna, do której doszło po zaszczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, doprowadziła do śmierci kobiety" - czytamy w raporcie końcowym Instytutu Medycyny Sądowej w Münster.

Biegli poinformowali, że bezpośrednią przyczyną śmierci były "zaburzenie krzepnięcia z krwawieniem do mózgu"

W Niemczech 1 kwietnia Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) w Instytucie Roberta Kocha wydała zalecenie, aby szczepienie preparatem AstraZeneca wykonywać jedynie osobom powyżej 60. roku życia. Przyczyną takiej decyzji było występowanie rzadkich przypadków zakrzepów żył mózgowych. Według Instytutu najniebezpieczniejsze skutki uboczne występowały głównie u kobiet w wieku do 55 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.