Trwa ładowanie...

80-latka z rzadkimi powikłaniami po AstraZeneca. Na całym ciele pojawiły się siniaki

80-latka trafiła do szpitala dwa tygodnie po tym, jak przyjęła pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. - Objawy postępowały bardzo szybko. Zaczęły jej krwawić dziąsła. Wszędzie, gdzie dotykałeś jej skóry, od razu pojawiał się wielki, ciemny siniak. Jeśli tarła skórę - krwawiła" - opowiada w Trudy Love, córka Maureen DeBoick.

Zobacz film: "Leki przy szczepieniu - brać, czy odstawić?"

spis treści

1. Siniaki stopniowo pojawiały się na całym ciele

Rodzina Maureen DeBoick, 80-latki z Australii Zachodniej, obawia się, że szczepienie COVID-19 mogło być przyczyną jej problemów zdrowotnych.

Kilka dni po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca, na języku Maureen pojawiła się duża plamka, która nagle rozrosła się z dnia na dzień.

Siniaki stopniowo pojawiały się na całym ciele
Siniaki stopniowo pojawiały się na całym ciele (Facebook)

"Objawy postępowały bardzo szybko. Dziąsła zaczęły krwawić, wszędzie, gdzie dotykałeś jej ciała, od razu pojawiał się wielki, ciemny siniak. Jeśli tarła skórę - krwawiła" - mówi w rozmowie z news.com Trudy Love, córka Maureen.

Jak opowiada Trudy, siniaki stopniowo pojawiały się na całym ciele jej matki. Dwa tygodniu po przyjęciu szczepionki 80-latka trafiła do szpitala, gdzie wciąż przebywa.

2. Maureen reaguje na leczenie sterydami

Z informacji, która udostępniła rodzina Maureen, wynika, że wykonane przed hospitalizacją badania krwi wykazały, że liczba płytek krwi spadła u niej do zera. Z kolei biopsja szpiku kostnego wykryła, że Maureen wytwarza płytki krwi, jednak z nieznanego powodu nie ma ich we krwi.

Maureen reaguje na leczenie sterydami
Maureen reaguje na leczenie sterydami (Facebook)

Do tej pory Maureen przeszła dwie transfuzje krwi.

"Jednym z rozwiązań sugerowanych przez lekarzy jest usunięcie śledziony - opowiada Trudy. - Liczba płytek krwi Maureen nieznacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni i teraz wynosi do 10 tys. na mikrolitr. Oznacza to, że reaguje na leczenie sterydami. Mamy nadzieję, że będzie dalej podążać w tym kierunku i będzie mogła dochodzić do siebie już w domu" - podkreśla rodzina.

3. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną choroby Maureen

Departament Zdrowia Australii Zachodniej prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie Maureen. Podanie drugiej dawki szczepionki zostało wstrzymane. Wciąż jednak nie wiadomo, co mogło być bezpośrednią przyczyną wystąpienia siniaków.

Wciąż nie widomo, co jest przyczyną choroby Maureen
Wciąż nie widomo, co jest przyczyną choroby Maureen (Facebook)

Departament stwierdził, że "chociaż możliwe jest, że szczepienie było wyzwalaczem, możliwe są również inne przyczyny niezwiązane ze szczepieniem".

Według urzędników stan Maureen nie jest spowodowany zakrzepowym zespołem małopłytkowym (zaburzeniem krzepnięcia krwi), bardzo rzadkim skutkiem ubocznym szczepionki AstraZeneca. Przyczyny nietypowych objawów są ustalane.

Zobacz także: Została zaszczepiona preparatem AstraZeneca. Zmarła po kilkunastu godzinach. "Różne zdarzenia medyczne mogą się przytrafić nam w czasie po szczepieniu"

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza