Trwa ładowanie...

"Był młody i zdrowy". 27-letni Brytyjczyk zmarł 3 tygodnie po szczepionce AstraZeneca

Brytyjska służna zdrowia (NHS) wszczęła dochodzenie w sprawie zgonu 27-letniego inżyniera. Według rodziny mężczyzna był zdrowy i wysportowany, ale trzy tygodni przez zgonem przyjął szczepionkę AstraZeneca.

Zobacz film: "Prof. Parczewski mówi, czy trzeba będzie szczepić się 3 dawką preparatu przeciwko COVID-19"

spis treści

1. 27-latek zmarł w szpitalu

27-letni inżynier Jack Last został przyjęty do szpitala 9 kwietnia, ponieważ skarżył się na silne bóle głowy. Niestety, zmarł 11 dni później, gdy jego stan zaczął się pogorszać.

NHS potwierdziła, że wszczęła dochodzenie w sprawie okoliczności towarzyszących tragedii.

27-letni inżynier Jack Last został przyjęty do szpitala 9 kwietnia
27-letni inżynier Jack Last został przyjęty do szpitala 9 kwietnia (Archiwum rodzinne)

Według informacji brytyjskich mediów, 30 marca Jack otrzymał szczepionkę AstraZeneca. Zaledwie tydzień później brytyjska Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) zaleciła, aby lekarze prowadzący szczepienia, jeśli będzie to możliwe, oferowały osobom poniżej 30. roku życia alternatywne preparaty. Oznacza to, że obecnie Brytyjczycy w wieku od 18-29 lat będą mieli możliwość wyboru między szczepionkami Pfizera lub Moderny.

2. "Jacka zaskoczyło zaproszenie na szczepienie"

Rodzina Jacka jest zrozpaczona i czeka na sekcję zwłok, która ma potwierdzić przyczynę zgonu. Jak mówią, śmierć 27-latka była ogromnym zaskoczeniem.

"Kiedy brat rejestrował się na na szczepienie, był zdrowy i sprawny, jak zawsze" - opowiada Jasmine, siostra Jacka.

Według relacji Jasmine, Jacka zaskoczyło zaproszenie na szczepienie. "Jednak kiedy otrzymał wiadomość, że powinien się zarejestrować, zrobił to bez problemu. Jack był bardzo wyluzowanym facetem - nie robił zamieszania. Taka była jego natura" - mówi Jasmine.

Jacka zaskoczyło zaproszenie na szczepienie
Jacka zaskoczyło zaproszenie na szczepienie (Facebook)

Jasmine opowiada, że Jack zawsze był uśmiechnięty i miał ducha poszukiwacza przygód. W wieku 18 lat uzyskał licencję pilota turystycznego i regularnie latał nad wschodnią Anglią i Wielką Brytanią. W 2018 roku udał się do Kalifornii i po otrzymaniu amerykańskiej licencji pilota latał nad mostem Golden Gate i znakiem Hollywood. Inżynier spędził również sześć miesięcy pracując w British Antarctic Survey na Antarktydzie.

"Tak wiele robił ze swoim życiem. Uprawiał kajakarstwo, pływał w klatce z rekinami, skakał na bungee, zdeżdżał najdłuższą tyrolką na świecie i oglądał AC/DC na żywo. Zawsze się uśmiechał i był wesoły. Był niesamowitym wujem dla mojego syna Reggiego, którego uwielbiał - wspomina Jasmine. - Był najlepszym bratem, o jakiego mogłam kiedykolwiek prosić, i naprawdę będę za nim tęsknić" - dodaje.

Jack uwielbiał swojego siostrzeńca
Jack uwielbiał swojego siostrzeńca (Archiwum rodzinne)

3. Ile przypadków zakrzepicy w Polsce

Jak wynika ze statystyk NHS ryzyko śmierci z powodu zakrzepu krwi po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 wynosi w Wielkiej Brytanii ok. jeden na milion. Oznacza to, że na wykonanych 21,2 mln szczepień odnotowano 32 zgony.

Jeśli chodzi o zakrzepy po szczepionce AstraZeneca, to w tej chwili szacuje się, że ryzyko ich występienia wzrosło z 1 na 250 tys. do ok. 1 na 126 600.

Satanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) w tej kwestii pozostaje niezmienne - korzyści ze szczepienia AstraZenecą są znacznie większe niż ryzyko ewentualnych powikłań.

Z rządowego raportu wynika, że w Polsce również dochodziło do zakrzepicy lub innych schorzeń związanych z przepływem krwi u osób, które przyjęły jedną z dostępnych w naszym kraju szczepionek na COVID-19. Zakrzepica została odnotowana 14 razy, z czego dwa zakończyły się zgonem. W ośmiu przypadkach zakrzepicę zdiagnozowano u kobiet.

Zobacz również: Czym są nietypowe zakrzepy krwi? EMA potwierdza, że takie powikłania mogą mieć związek ze szczepionką Johnson&Johnson

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.