Koronawirus w Polsce. Czy mając przeciwciała po COVID-19 trzeba się szczepić? Dr Dzieciątkowski odpowiada
W niedzielę 27 grudnia w szpitalu MSWiA w Warszawie miało miejsce pierwsze w Polsce szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jednak w dalszym ciągu wiele osób ma wątpliwości i szuka wymówek, żeby się nie szczepić. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Dzieciątkowski, wytłumaczył, na czym polega działanie szczepionki i że jest to jedyny sposób zwalczenia koronawirusa.
1. Szczepionka na koronawirusa
Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z WP abcZdrowie, przyznał że im więcej ludzi się zaszczepi, tym szybciej uda się zwalczyć pandemię. Jednak, jak podkreślił, mimo szczepień, nadal powinny być stosowane metody niefarmakologiczne, takie jak dystans, dezynfekcja i noszenie maseczki.
Czy w związku z tym osoba zaszczepiona może przenosić koronawirusa?
- Jest to bardzo mało prawdopodobne - mówi dr Dzieciątkowski. - Dlatego, że szczepionka będzie indukowała odpowiedź komórkową, ale także humoralną zależną od przeciwciał.
Ekspert wytłumaczył, na czym będzie polegała ochrona szczepionki i przeciwciał przy ewentualnej infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
- Przeciwciała, które będą krążyły w naszej surowicy, będą atakowały i inaktywowały wirusa, który znajdzie się u nas w drogach oddechowych. Po naturalnym przejściu COVID-19, w zależności czy ktoś miał przebieg skąpoobjawowy, bezobjawowy, czy taki "na wypasie", to przeciwciała będą się utrzymywały w organizmie odpowiednio długo - mówi.
2. Jak długo utrzymują się przeciwciała po COVID-19?
Według dr. Dzieciątkowskiego po ciężkim przebiegu COVID-19 przeciwciała mogą się utrzymywać stosunkowo długo, nawet powyżej 6 miesięcy. Im słabsze objawy wystąpiły przy zakażeniu SARS-CoV-2, tym czas trwania przeciwciał jest krótszy.
Pytamy, czy osoby, które przeszły koronawirusa w sezonie jesiennym powinny się zaszczepić, czy mają tyle przeciwciał, że nie muszą?
- Wszystko zależy od tego, jaki przebieg miała choroba. Jednak u większości osób zakażenie koronawirusem i sam COVID-19 jest skąpoobjawowy, więc ta naturalna odporność nie jest wysoka. Te osoby również powinny się zaszczepić - mówi dr Dzieciątkowski.
Dodaje też, że może wystąpić ryzyko, że szczepienie nie odniesie pożądanych efektów, a odpowiedź poszczepienna nie zostanie wytworzona i osoba zaszczepiona nie będzie chroniona przed zakażeniem.
Dr Dzieciątkowski zapytany o to, jaki procent społeczeństwa musi się skutecznie zaszczepić, aby można było mówić o sukcesie w walce z koronawirusem, przyznał, że takich informacji nie ma. Można jedynie spekulować. Jednak jasno podkreśla, że im więcej zaszczepionych osób, tym szybciej pandemia się skończy.
- Proszę pamiętać o jednej rzeczy. Im większy będzie odsetek ludzi wyszczepionych, tym ta pandemia zacznie szybciej się cofać, ale nadal w trakcie szczepień powinny być stosowane te metody niefarmakologiczne. To nie jest tak, że możemy sobie odpuścić – mówi dr Dzieciątkowski.
3. Pierwsze szczepienia na COVID-19
W niedzielę 27 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 3 678 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 51 osób.
27 grudnia odbyły się również pierwsze szczepienia na koronawirusa w Polsce. Jako pierwsza zaszczepiona została Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie, pani Alicja Jakubowska. Kobieta została wytypowana przez dyrekcję szpitala, ponieważ ma stały kontakt z chorymi na COVID-19.
Następnie szczepienie przyjął dyrektor szpitala MSWiA prof. Waldemar Wierzba, ratowniczka medyczna, Agnieszka Szarowska oraz laborantka Angelica Aplas.
💉 Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię pic.twitter.com/kCItxN8ArE
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.