Koronawirus. Jak długo zajmuje chorym powrót do normalnego funkcjonowania?
Bardzo wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem łagodnie lub nawet bezobjawowo. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób młodych. To, jak długo będzie trwała infekcja, jeżeli zachorujemy na Covid-19 zależy w dużej mierze od tego, jak będzie przebiegało zakażenie. Przy braku powikłań chorzy wracają do formy już po dwóch tygodniach. Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie dotychczasowych informacji oceniła, ile czasu zajmuje wyleczenie pacjentów.
1. Leczenie chorych na Covid-19 trwa minimum dwa tygodnie
Eksperci są nadal zgodni co do faktu, że wielu z nas mogło już przejść zakażenie koronawirusem nawet o tym nie wiedząc. U części chorych infekcja może przebiegać bezobjawowo lub przyjąć postać lekkiego przeziębienia.
Czas leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem zależy przede wszystkim od tego, jaka forma zakażenia się u nich rozwinęła i czy doszło do powikłań. W łagodnych przypadkach infekcja Covid-19 może przypominać objawy przeziębienia lub grypy. Pacjenci skarżą się na wysoką gorączkę, suchy kaszel i ból mięśni. Choroba mija po około 2 tygodniach. Z kolei u osób, u których rozwinie się ciężka postać Covid-19 leczenie może trwać tygodniami.
Koronawirus atakuje przede wszystkim płuca, ale badania pokazują, że może być groźny również dla innych organów. Z ośrodków medycznych z całego świata płyną informacje sugerujące, że koronawirus może również powodować uszkodzenie nerek oraz stan zapalny tkanek serca, jak również może uszkadzać jelita, wątrobę oraz prowadzić do zaburzeń o podłożu neurologicznym.
2. Koronawirus: w ciężkich przypadkach leczenie trwa kilka miesięcy
Eksperci z WHO szacują, że leczenie chorych, u których doszło do rozwoju powikłanej postaci choroby, zajmuje nie mniej niż 3 tygodnie.
"Wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni. Osoby z bardzo ciężką postacią infekcji dochodzą do siebie dopiero po kilku miesiącach. Są leczeni na oddziale intensywnej terapii, gdzie ich funkcje oddechowe wspomagają urządzenia do wentylacji płuc" - tłumaczył w rozmowie z CNN dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Najpoważniejsza postać choroby dotyka przede wszystkim osoby starsze oraz pacjentów, u których występują tzw. choroby współistniejące. Do tej pory zaobserwowano, że Covid-2019 przebiega szczególnie ciężko u osób, które cierpią na nadciśnienie, choroby serca, choroby płuc, raka oraz cukrzycę.
3. Połowa chorych została wyleczona
WHO zwraca uwagę na pozytywny aspekt danych dotyczących powrotu do zdrowia osób, u których testy na koronawirusa dały pozytywny wyniki. Ponad połowa pacjentów została już wyleczona.
Mediana czasu od pojawienia się pierwszych objawów do negatywnych testów, wskazujących na pokonanie infekcji wynosi 2 tygodnie u pacjentów z łagodnym przebiegiem choroby. Zdarza się, że w niektórych przypadkach objawy chorobowe ustępują już po kilku dniach. Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) przypomina, że ryzyko śmierci i powikłań u chorych na Covid-19 rośnie z wiekiem.
Z analiz prowadzonych przez GIS (dane z 15 kwietnia) wynika, że w Polsce średnia wieku osoby zmarłej z powodu COVID-19 wynosi 72,9 lat. Mediana (czyli wartość środkowa) wynosi 75 lat.
Zobacz także: Koronawirus. Mimo wyzdrowienia wirus COVID-19 może na trwałe uszkodzić płuca
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.