Trwa ładowanie...

Przebycie COVID-19 nie chroni przed reinfekcją. Nowe badania

 Ewa Rycerz
20.04.2021 18:01
Pzrechorowanie COVID-19 nie chroni przed reinfekcją
Pzrechorowanie COVID-19 nie chroni przed reinfekcją (Getty Images)

Młode osoby, które przeszły COVID-19 nie są do końca chronione przed kolejnym zakażeniem - wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Wyniki analiz rzucają nowe światło na wiele kwestii dotyczących infekcji spowodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

spis treści

1. Czy ozdrowieńcy mogą zarazić się ponownie?

Na pytania dotyczące tego, czy uzyskane na skutek przechorowania COVID-19 przeciwciała chronią przed ponowną infekcją, próbowali odpowiedzieć naukowcy z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Medical Research Center w Silver Spring (Maryland). Eksperci prowadzili badania w okresie od maja do listopada 2020 r. Zostało nimi objętych 3249 młodych rekrutów (w wieku 18-20 lat) Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Naukowcy przetestowali ich pod kątem odporności na koronawirusa.

Przed rozpoczęciem właściwych badań, uczestnicy przeszli dwutygodniową kwarantannę, a następnie zostali poddani testom na obecność przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testom na obecność patogenu. Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu PCR, zostały wykluczone z dalszych badań. Pozostałym uczestnikom, już po zakończeniu kwarantanny, testy PCR powtórzono - po 2, 4 oraz 6 tygodniach.

Zobacz film: "Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada"

Eksperci podali, że ok. 10 proc. osób z poziomem przeciwciał, który świadczył o przebytej infekcji (19 na 189 osób), zakaziło się koronawirusem ponownie. W grupie, która wcześniej nie przebyła choroby, a więc nie miała przeciwciał, odetek ten wyniósł 50 proc. (1079 na 2247 osób).

Okazało się, że ryzyko zakażenia się koronawirusem istniało także po przebytej już chorobie, mimo że osoby, które przeciwciał przciwko SARS-CoV-2 nie miały, były pięciokrotnie mniej narażone na reinfekcję. Na szczęście aż 84 proc. z tych reinfekcji było bezobjawowych. Natomiast w grupie, która wcześniej COVID-19 nie przeszła, odsetek tego typu infekcji wyniósł 68 proc.

"Nasze wyniki wskazują, że ponowna infekcja SARS-CoV-2 u zdrowych młodych dorosłych jest czymś powszechnym. Mimo przebycia COVID-19 młodzi ludzie mogą ponownie zarazić się wirusem i przenosić go na innych" - skomentował współautor badania, prof. Stuart Sealfon.

Ekspert dodał, że młodzi powinni zostać zaszczepieni tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, ponieważ szczepionka zwiększy odpowiedź układu immunologicznego.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze