Trwa ładowanie...

Koronawirus w Rosji. Bilans ofiar jest znacznie wyższy? Wysoka śmiertelność wśród medyków (AKTUALIZACJA 21.05.)

Avatar placeholder
21.05.2020 12:07
Koronawirus w Rosji. Putin informuje o sytuacji
Koronawirus w Rosji. Putin informuje o sytuacji (Getty Images)

Federacja Rosyjska – to jedno z największych państw na świecie, rozciągające się od Europy Wschodniej przez północną część Azji do Oceanu Spokojnego, liczy ponad 144 mln obywateli. Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto tu pod koniec stycznia. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące przebiegu pandemii w tym kraju. Nasza relacja przebiega od najstarszych (na dole) do najnowszych doniesień.

spis treści

1. Bilans ofiar jest znacznie wyższy? Wysoka śmiertelność wśród medyków

21.05. w Rosji mamy już 318 tys. zakażonych koronawirusem, z czego, według oficjalnych danych zmarło 3099 osób. W dzienniku "Wiedomosti" pojawił się jednak materiał sugerujący, że te dane są bardzo zaniżane.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Na czym polega kwarantanna i jak się do niej przygotować?"

Dziennik powołuje się na opinię portalu Mediazona, który szacuje, że przez COVID-19 zmarło co najmniej 186 pracowników służby zdrowia, co oznaczało, że co 15. śmiertelelna ofiara w Rosji to medyk. Portal powołuje się na dane zbierane od lekarzy, którzy w internecie tworzą listę pamięci pracowników służużby medycznej, którzy zmarli podczas epidemii.

"Są dwie możliwości, albo lekarze są u nas źle chronieni, albo ogólne dane o śmiertelności w kraju z powodu koronawirusa są mocno zaniżone, albo też jedno i drugie" - piszą "Wiedomosti".

2. Kolejny lekarz wypadł z okna. Aleksander Szulepow skarżył się na przełożonych

W obwodzie woroneskim w europejskiej części Rosji wypadł z okna szpitala lekarz pogotowia ratunkowego, który zakaził się koronawirusem - podało w sobotę radio Echo Moskwy. Lekarz skarżył się na brak środków ochrony. Wcześniej w Rosji zginęły w wypadku dwie lekarki.

w kwietniu Szulepow wraz z innym medykiem nagrał wideo, w którym ogłosił, że jest zakażony koronawirusem, ale zwierzchnicy nadal zmuszają go do pracy. Jego towarzysz mówił, że pracownicy szpitala nie mają środków ochronnych. Później obaj medycy wycofali się z tego oświadczenia, a władze regionu nazwały nagranie fake newsem.

3. Rekordowa liczba zakażeń (2 maja)

Jak czytamy na stronie rosyjskiego ministerstwo zdrowia, według stanu na 2 maja w Rosji zarejestrowano łącznie 124 054 przypadki zakażenia koronawirusem COVID-19. "Zarejestrowaliśmy największą liczbę nowych przypadków choroby w całym okresie epidemii - 9623" - podało ministerstwo.

4. Lekarka wypadła z 5. piętra (1 maja)

1 maja zginęła Jelena Niepomniaszczaja z Krasnojarska na Syberii, która kierowała jednym z miejskich szpitali. Lekarka sprzeciwiała się przekształceniu jednego z bloków podległej jej placówki w lecznicę dla pacjentów z koronawirusem. 25 kwietnia Niepomniaszczaja wypadła z okna piątej kondygnacji szpitala.

5. Premier Rosji ma koronawirusa. Reakcja prezydenta Putina

Jak informuje agencja RIA Novost: premier Rosji 50-letni Michaił Miszustin uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Niezwłocznie o sprawie został poinformowany Władimir Putin, który stwierdził pocieszająco, że "To mogło spotkać każdego". Na czas leczenia i kwarantanny premiera w obowiązkach zastąpi pierwszy wicepremier Rosji Andriej Biełousow.

Michaił Miszustin to kolejny premier zakażony wirusem SARS-CoV-2. Nie tak dawno z chorobą COVID-19 zmagał się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Premier Rosji Michaił Miszustin wraz z prezydentem Władimirem Putinem
Premier Rosji Michaił Miszustin wraz z prezydentem Władimirem Putinem (Getty Images)

Do 30 kwietnia w Rosji stwierdzono 106 498 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 1073 osób.

6. Koronawirus w rosyjskim wojsku

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji, koronawirus został zdiagnozowany u 900 wojskowych oraz 245 cywilów pracujących dla wojska. W wyższych szkołach wojskowych wirus został wykryty u 779 kadetów i studentów, a także u 192 nauczycieli oraz uczniów gimnazjów i liceów.

W rosyjskich siłach zbrojnych pracuje 1,9 mln osób. Spośród nich ponad milion stanowią wojskowi, reszta to personel cywilny.

7. Miliony bezrobotnych w Rosji

Pandemia koronawirusa i przymusowa samoizolacja uderzają w rosyjską gospodarkę. Wiele firm straciło przychody i nie ma czym płacić wynagrodzenia pracownikom.

Władimir Gimpelson, dyrektor Centrum Badań Pracy, szacuje, że zagrożonych jest nawet 25 z 72 mln pracujących Rosjan, czyli ponad jedna trzecia siły roboczej. Wśród najbardziej narażonych branż znalazły się: handel, naprawy, hotelarstwo i gastronomia.

Centrum badań strategicznych szacuje się, że w tym roku bezrobocie w Rosji może wzrosnąć z obecnych 3,5 mln do 9 mln osób.

Eksperci podkreślają, że rosyjska gospodarka nie jest gotowa przyjąć takie cios.

8. Koronawirus wśród pracowników budowlanych

Jedno z największych ognisk koronawirusa wykryto na olbrzymiej budowie Novatek koło Murmańska. Jak poinformowały regionalne władze, na budowie było zakwaterowanych 11 tys. pracowników zmianowych. U 791 osób został wykryty koronawirus.

Deweloper zawiesił budowę oraz zarządził testy i 14-dniową kwarantannę. Rosyjskie media jednak donoszą o całym szeregu zaniedbań, do których doszło na budowie. Świadczy o tym fakt, że u 7 z 300 pracowników, którzy wrócili lotem czarterowym do Jekaterynburgu, wykryto koronawirusa. Mimo to deweloper zarzeka się, że każdy ze zwolnionych do domu pracowników miał dwukrotnie negatywny test na koronawirusa.

Sami budowlańcy świadczą, że musieli pracować z zakażonymi kolegami.

9. W Rosji rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Ubiegłej doby, 21.04., w Rosji potwierdzono 5236 nowych przypadków koronawirusa. Oznacza to, że ogólna liczba zakażonych wzrosła do 57 999. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 513 osób. Jak podaje rosyjskie ministerstwo zdrowia 43 proc. nowych przypadków to osoby, które nie miały klinicznych objawów choroby. Do tej pory w całym kraju przeprowadzono 2,2 mln testów na koronawirusa.

W najszybszym tempie zachorowalność rośnie w Moskwie, gdzie ilość potwierdzonych przypadków sięga 31 981.

W ostatnich dniach w całym kraju coraz częściej wykrywano ogniska koronawirusa na uczelniach, w szpitalach i internatach. Wiadomo o zakażeniu dziewięciu uczniów Uniwersytetu Wojskowego w Moskwie oraz u ponad 60 kursantów Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu. Natomiast w internacie zakładów transportu miejskiego Mosgortrans w Moskwie doszło do zakażenia kilkunastu osób tam mieszkających.

Coraz więcej zakażeń w placówkach medycznych. W szpitalu okulistycznym w Krasnojarsku na Syberii koronawirus wykryto u 89 pracowników i pacjentów. We władywostockim szpitalu N2 wirus wykryto u 42 osób, w tym 17 pracowników placówki.

10. Koronawirus u księży

Rosyjskie media poinformowały, że w prywatnej klinice pod Moskwą zmarł 48-letni Aleksandr Agiejkin, proboszcz soboru Objawienia Pańskiego w Jełochowie, jednej z najważniejszych świątyń dla prawosławnych w Rosji.

Rosyjska cerkiew oficjalnie potwierdziła doniesienia o śmierci Agiejkina. Uwagę jednak przykuwa fakt, że 3 kwietnia duchowny uczestniczył we mszy wraz z Cyrylem, zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchą.

Do tej pory wiadomo o 24 przypadkach zakażenia się wśród duchownych w Moskwie, a u 31 księży podejrzewa się zakażenie. Chorzy służyli w 15 świątyniach i dwóch klasztorach.

11. Koronawirus a przemoc domowa

Rosyjskie służby socjalne obserwują po wprowadzeniu obowiązkowej samoizolacji, gwałtowny wzrost przypadków przemocy domowej. W marcu o 24 proc. wzrosła ilość zgłoszeń na kryzysową infolinię dla kobiet. Podobne statystyki publikują rozmaite fundacje wspierające ofiary przemocy. O 40 proc. wrosła ilość kobiet z dziećmi, które deklarują, że nie mają gdzie mieszkać, ponieważ w związku z epidemią utraciły źródło utrzymania się i nie mają za co opłacać czynszu.

Rosyjscy eksperci określają sytuację jako "bezprecedensową" i zauważają, że w izolacji cykl przemocy domowej jest znacznie krótszy, a każdy kolejny epizod agresji będzie silniejszy w formie niż poprzedni.

12. Wielkanoc w Rosji i 6 tys. nowych przypadków Covid-19

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 19 kwietnia: 42 853 - po wykryciu 6 060 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby.

"43 proc. nowych zakażonych nie ma objawów klinicznych Covid-19" - poinformował w niedzielę sztab kryzysowy.

W ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób. Tym samym liczba dotychczasowych przypadków śmiertelnych sięgnęła 361.

W Rosji przeprowadzono dotychczas ponad 2 mln testów na obecność koronawirusa.

Wzrost o ponad 6 tys. przypadków to kolejny rekordowy przyrost zakażeń w ciągu jednej doby. Dzień wcześniej liczba nowych zakażeń wynosiła 4785. Według sztabu kryzysowego najnowsze dane oznaczają wzrost zakażeń o 16,5 procenta.

13. Rekordowy wzrost zachorowań

4785 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w Rosji w ciągu ostatniej doby. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 36 tys. - podał w sobotę, 18 kwietnia, sztab kryzysowy. To kolejny dzień, gdy nowych zakażeń jest więcej niż dobę wcześniej

W piątek 17 kwietnia, było ich 4069.

14. Rosja - chorzy i ofiary śmiertelne

W piątek 17 kwietnia rosyjskie Ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowym przyroście chorych na koronawirusa. W ciągu zaledwie jednej doby chorobę potwierdzono u 4069 osób. Tym samym oficjalnie liczba chorych wzrosła do ponad 36 tys. osób. Do tej pory odnotowano 341 śmiertelne przypadki.

Przeczytaj: jak z koronawirusem radzą sobie Włosi

15. Wielkanoc w Rosji. Rosjanie nie zamknęli cerkwi

Lekarze spodziewają się gwałtownego wzrostu zachorowalności po świętach Wielkanocy, które według prawosławnego kalendarza wypadają 19 kwietnia. W Moskwie i obwodzie moskiewskim nabożeństwa odbędą się bez udziału wiernych. Natomiast nie we wszystkich regionach cerkiewne zostaną zamknięte.

Przykładowo Diecezja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Jekaterynburgu ogłosiła, że nie zamierza zamykać kościołów, dopóki w regionie są otwarte inne miejsca publiczne – jak restauracje czy salony fryzjerskie.

"Tutaj zostajemy zarażeni życiem wiecznym, a nie śmiercią – mówił Mefodij, biskup Kameński i Kamyszowski. - Umrzemy w taki, czy inny sposób, dzień wcześniej, dzień później. Nasz Pan przyjął śmierć będąc młodym człowiekiem" – w ten sposób duchowny zachęcał wiernych, aby nie bali się przyjść na nabożeństwo.

16. Władimir Putin przełożył Paradę Zwycięstwa

Prezydent Rosji Władimir Putin przełożył zaplanowaną na 9 maja Paradę Zwycięstwa. Jednocześnie podkreślił, że odbędzie się ona w 2020 r., choć nie podał konkretnej daty.

Parada Zwycięstwa miała odbyć się na Placu Czerwonym z okazji 75. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenia II wojny światowej w Europie.

17. Denis Procenko wyzdrowiał. Lekarz oprowadzał Putina po szpitalu

Szef szpitala w Moskwie Denis Procenko poinformował, że wyleczył się z COVID-19. Lekarz w marcu oprowadzał po placówce prezydenta Rosji Władimira Putina. Zakażenie wykryto u niego już po wizycie głowy państwa.

Dowiedz się, co aktualnie dzieje się w USA

18. Druga fala zachorowań w Rosji

Im szybciej rośnie poziom zachorowalności w Rosji, tym bardziej boją się Chiny. BBC przeanalizowało, że stanem na 15 kwietnia z Rosji do Chin przyjechało 541 osób, zakażonych koronawirusem. To jedna trzecia wszystkich "zaimportowanych" do Chin przypadków COVID-19. Większość z tych osób, to obywatele Chin, które prowadziły drobny handel w Rosji. Najczęściej na moskiewskich bazarach.

Osoby, u których potwierdzono koronawirus, często przekraczały granicę Chin przez miasto Suifenhe, znajdujące zaledwie 200 kilometrów od Władywostoku. Inni skorzystali z połączeń lotniczych bezpośrednio z Moskwy. Tylko 10 kwietnia podczas jednego lotu Aerofłotu z Moskwy do Szanghaju zakażonych zostało co najmniej 60 z 204 pasażerów.

Obecnie pomiędzy Chinami a Rosją wykonywany jest tylko jeden lot tygodniowo. Chiny tymczasowo zamknęły wszystkie piesze przejścia na granicy z Rosją.

Zobacz także: Druga fala zachorowań w Chinach

19. Koronawirus w Rosji - liczba chorych

Z informacji rosyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że główne ognisko zachorowań jest w tej chwili w Moskwie. Stolica kraju liczy 13 mln mieszkańców. Tylko w ciągu ostatniej doby w Moskwie potwierdzonych zostało 2 tys. nowych przypadków koronawirusa. Tym samym liczba chorych w mieście wzrosła do 18105, a w obwodzie moskiewskim do 3526. W skali kraju jest to aż 72 proc. zachorowalności. 90 proc. zakażonych to osoby poniżej 65 r.ż.

"Widzimy, że sytuacja zmienia się praktycznie codziennie i niestety liczba chorych się zwiększa. Coraz więcej jest przypadków ciężkiego przebiegu choroby" – stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji poświęconej sytuacji epidemicznej.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że do tej pory 25 szpitali i 40 przychodni zostało przekształconych wyłączone do diagnozowania i leczenia COVID-19. Kolejne 25 szpitali będą wkrótce przygotowane. W rzeczywistości lekarze mówią o panującym w placówkach chaosie i kompletnym wycieńczeniu służb ratowniczych.

Dobitnie o tym świadczą zdjęcia, które ostatnio obiegły świat. Widać na nich gigantyczne kolejki karetek przed moskiewskimi szpitalami. Ratownicy relacjonowali, że na odstawienie do placówki pacjenta z COVID-19 trzeba było czekać w kolejce nawet 15 godzin.

20. Kwarantanna w Rosji. Moskwa

30 marca władze Moskwy wprowadziły obowiązek samoizolacji, zezwalając mieszkańcom wychodzić z domu tylko w nagłych przypadkach. Restrykcje dodatkowo wzmocniono 15 kwietnia, wprowadzając kontrowersyjny system elektronicznych przepustek. Osoby, które chcą korzystać z transportu publicznego bądź poruszać się autem, powinny wygenerować specjalny kod. Można to zrobić przez internet bądź telefonicznie. Koniecznym przy tym jest podanie danych osobowych oraz celu podróży.

Nowe obostrzenie nie tylko nie spodobało się mieszkańcom miasta, bo zostało okrzyknięte niezgodnym z konstytucją, ale i spowodowało odwrotny do zamierzonego efekt. Już pierwszego dnia do moskiewskich stacji metra ustawiały się gigantyczne kolejki, ponieważ policjanci sprawdzali, czy podróżujący mają przepustki. Władze miasta musiały złagodzić system kontroli.

21. Koronawirus w Petersburgu

Poza ogłoszonym przez Putina tygodniem kwarantanny, każdy obwód wprowadza własne obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. W niektórych miejscach w Rosji życie dalej toczy się w normalnym rytmie, a w niektórych jest obowiązek samoizolacji. Jak do tej pory potwierdzono przypadki koronawirusa w 84 obwodach. Najwięcej zachorowań odnotowano w Niżnym Nowogrodzie - 458, Republice Komi – 455 oraz obwodzie murmańskim - 314.

Najprawdopodobniej największym ogniskiem zachorowalności po Moskwie, będzie Petersburg. Do tej pory wykryto tu 1507 przypadków koronawirusa, a w całym obwodzie leningradzkim, którego jest stolicą – 354. Ilość chorych rośnie lawinowo. Eksperci tłumaczą, że to miasto, podobnie jak Moskwa jest przeludnione. Mieszka tu wiele nielegalnych emigrantów i pracowników, którzy nie mają zapewnionych podstawowych warunków do życia.

Ostatnio rosyjskie media obiegła relacja z nielegalnego pracowniczego hostelu pod Petersburgiem. Wykryto tam 123 przypadków COVID-19. Okazało się, że w budynku mieszkało prawie 500 osób. W jednym pokoju mieściło się 8–10 osób, a między ich łóżkami było mniej, niż 1 m odległości. Lekarze musieli postawić pod nielegalnym hostelem szpital polowy.

22. Rosja - pacjent zero

Pierwszy przypadek COVID-19 wykryto w Rosji jeszcze pod koniec stycznia. Wiadomo, że pacjentem "zero" był Rosjanin w średnim wieku, który wrócił do kraju z Mediolanu.

19 marca w Rosji odnotowano pierwszy zgon. Według informacji rosyjskiego Ministerstwa zdrowia, do tej pory na COVID-19 zmarło ponad 300 osób. Ogólna liczba zachorowań wzrosła do 36 tys. osób.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze