Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 30.03.2021 15:26
Szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze gotowa, trwają pracę nad jej opracowaniem.
Szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze gotowa, trwają pracę nad jej opracowaniem. (iStock)

Szczepionka na koronawirusa, w obliczu zagrożenia, jakim jest SARS-CoV-2, jest marzeniem wielu osób, nie tylko naukowców. Trudno się dziwić. Koronawirus SARS-CoV-2 sieje spustoszenie na całym świecie, a zapobiegać mu można jedynie przestrzegając zasad higieny osobistej, zwłaszcza mycia rąk. Jakie są perspektywy, jeśli chodzi o szczepionkę na koronowirusa?

spis treści

1. Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa, który rozprzestrzenia się od grudnia 2019 roku i wywołuje grożące śmiercią zapalenie płuc, jest obiektem badań naukowych badaczy z całego świata.

W sytuacji, kiedy najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem groźnym koronawirusem SARS-CoV-2 jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, byłaby ona wybawieniem.

2. Szczepionka na koronawirusa: badania

W związku z bardzo szybkim wzrostem groźnych zakażeń koronawirusem intensywne prace, zarówno nad poznaniem tego mikroorganizmu oraz leczeniem zakażeń, jak i szczepionką na SARS-CoV-2, podjęło wiele ośrodków naukowych z całego świata.

Choć prace są wzmożone, dotychczas nie opracowano skutecznego leczenia chorób wywołanych tym niebezpiecznym patogenem. W Seattle w USA rozpoczęto rekrutację zdrowych osób, chętnych do wzięcia udziału w klinicznym eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Wiadomo, że produkt nie zawiera wirusa, a jedynie krótki segment materiału genetycznego RNA lub mRNA. Oznacza to, że szczepionka nie może wywołać infekcji. Po jej podaniu układ odpornościowy powinien zareagować na nowe białko, budując przeciwciała.

Następnie mRNA powinien zostać przez organizm wyeliminowany. Nad szczepionką na koronawirusa pracują również eksperci z brytyjskiego Queen Mary BioEnterprises Innovation Centre.

Oni również potrzebują zdrowych ochotników, którzy zdecydują się na zainfekowanie dwoma łagodniejszymi szczepami koronawirusa. Następie przez dwa tygodnie mają zostać objęci kwarantanną.

Prace nad szczepionką na koronawirusa prowadzą także naukowcy z Uniwersytetu w Queensland w Australii. Brzmi to obiecująco: opracowany preparat dobrze wypadł w testach laboratoryjnych na innych niebezpiecznych wirusach, takich jak Ebola i MERS.

Wysiłek naukowy podjęli również Polacy. Własny projekt w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa przygotowała Agencja Badań Medycznych. Celem projektu jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na SARS-CoV-2.

Zobacz także:

3. Kto wyprodukuje szczepionkę na koronawirusa?

Pierwszą firmą biotechnologiczną, która wyprodukuje potencjalną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, będzie Moderna z Bostonu. Niedawno poinformowano, że pierwszą partię szczepionek przeciw koronawirusowi COVID-19 o nazwie mRNA-1273 przesłano już do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w Stanach Zjednoczonych.

Działanie opracowanej szczepionki na koronawirusa opiera się na oddziaływaniu cząsteczki przekaźnikowego RNA (mRNA), która przenosi materiał genetyczny do komórek ludzkich. Proces ten naśladować naturalny mechanizm infekcji i wzmacniać reakcję immunologiczną organizmu.

4. Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

Choć wyniki badań są obiecujące i słychać głosy, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 może być niedługo dostępna, nie oznacza to, że jest to kwestią dni czy tygodni. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pierwsza szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 ma być gotowa dopiero za 18 miesięcy.

Dlaczego to tak długo trwa? Dla opracowania szczepionki konieczne jest nie tylko poznanie biologii wirusa i zebranie danych na temat zachowania patogenu w ludzkim organizmie, ale także:

  • udowodnienie skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania opracowanej szczepionki,
  • przeprowadzenie badań przedklinicznych na zwierzętach,
  • sprawdzanie działania szczepionki u ludzi,
  • przeprowadzenie procedury zatwierdzania preparatu.

W praktyce, choć próby kliniczne pierwszej szczepionki na koronawirusa mogą rozpocząć się już w kwietniu br., to nawet jeśli przebiegną pomyślnie, dalsze testy, procedury oraz certyfikacja będą trwały co najmniej rok.

W zaistniałej sytuacji, w oczekiwaniu na szczepionkę oraz skuteczne leki radzące sobie z COVID-19, czyli chorobą wywołaną przez SARS-CoV-2, najważniejsze i kluczowe stają się takie kwestie jak: wiedza o tym, jakie są drogi oraz objawy zarażenia się patogenem, a także profilaktyka, czyli przestrzeganie zasad higieny, pozwalających na uniknięcie zarażenia wirusem. Warto również wiedzieć, co robić, kiedy pojawią się symptomy choroby.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze