Trwa ładowanie...

Upał niszczy serce, mózg. "Nasz organizm można porównać do jajka"

Wystarczy 15 min. Mózg może tego nie wytrzymać
Wystarczy 15 min. Mózg może tego nie wytrzymać (Getty Images)

Kiedy słupki rtęci sięgają 30 stopni C, nasz organizm zmienia sposób funkcjonowania - więcej się poci i szybciej może dojść do odwodnienia. Wtedy automatycznie przyspiesza serce, rośnie tętno, a ciśnienie spada. Jak rozpoznać odwodnienie i udar cieplny?

spis treści

1. Oni najbardziej odczuwają skutki upałów

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że słupki rtęci mogą w najbliższych dniach sięgać 32 stopni C. Lekarze przyznają, że skutki wysokich temperatur już widać.

- To dopiero początek sezonu upałów. Na razie mamy głównie przypadki pacjentów odwodnionych, jeszcze nie udarów. Jeżeli dodatkowo na te wysokie temperatury nałożą się infekcja, biegunka, wymioty, to zwielokrotnia problem - mówi prof. dr hab. med. Marcin Grabowski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

Upały są dla organizmu testem wydolności. Osoby młode i zdrowe są w stanie dostosować się do nowych warunków funkcjonowania. Znacznie gorzej radzą sobie z nimi osoby starsze i pacjenci cierpiący na choroby układu sercowo-naczyniowego. Tymczasem szacuje się, że tylko na nadciśnienie cierpi jedna trzecia dorosłych, a niewydolność serca ma ponad milion Polaków. Dla nich upalne dni są szczególnie groźne.

- Skrajne upały są pewnym zagrożeniem dla każdej osoby, ale już wysokie temperatury, które mamy w Polsce, mogą powodować poważne problemy u osób starszych, z wielochorobowością, z chorobami serca i naczyń oraz małych dzieci - wskazuje prof. Piotr Jankowski, kardiolog ze Szpitala im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

W przypadku kiedy nie ma dodatkowych obciążeń związanych np. z przewlekłym stanem zapalnym, a temperatura otoczenia nie jest skrajnie wysoka, organizm potrafi sam się obronić przed skutkami upałów, uruchamiając reakcje termoregulacyjne, które mają zapobiec przegrzaniu.

- Wysoka temperatura jest stresem dla organizmu. Osoby zdrowe kompensują ten bodziec, dlatego m.in. kiedy jest gorąco - pocimy się. Natomiast u osób w wieku podeszłym te mechanizmy kompensacyjne działają słabiej. W ich przypadku upał może być tak dużym stresem dla organizmu, że przekroczy możliwości kompensacyjne układu krążenia i pojawią się poważne problemy zdrowotne. To dotyczy też pacjentów z niewydolnością serca, arytmiami - wskazuje lekarz.

Zmęczenie, sucha i rozgrzana skóra, wymioty, dreszcze, podwyższone tętno - to mogą być pierwsze objawy udaru cieplnego
Zmęczenie, sucha i rozgrzana skóra, wymioty, dreszcze, podwyższone tętno - to mogą być pierwsze objawy udaru cieplnego (Adobe Stock)

2. Do udaru cieplnego może dojść nawet u osoby dobrze nawodnionej

- Nasz organizm można porównać do jajka - po wystawieniu na działanie wysokiej temperatury obserwujemy, jak ścina się białko. Dokładnie to samo może grozić naszym tkankom przy ekstremalnie wysokich temperaturach. Dlatego upałów nie wolno bagatelizować - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie internistka, lek. med. Urszula Puczkowska.

Gdy żar leje się z nieba, gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu, szybko może dojść do odwodnienia, skurczów cieplnych i udaru słonecznego.

- Przegrzanie organizmu grozi przede wszystkim udarem cieplnym, którego może doznać w zasadzie każdy i nie trzeba być bezpośrednio na słońcu, wystarczy, że przebywamy za długo w gorącym pomieszczeniu. Wysoka temperatura doprowadza do odwodnienia, do utraty elektrolitów, powoduje rozkurcz naczyń obwodowych. To może doprowadzić do przyspieszenia akcji serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji może doprowadzić do arytmii i zapaści - tłumaczy prof. Grabowski.

- Wystarczy godzina, aby osoba zamknięta w pomieszczeniu, gdzie panuje tropikalny upał - zmarła. Udar cieplny jest szczególnie groźny u małych dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji. W przypadku najmłodszych już po 15 minutach może dojść do utraty przytomności i nieodwracalnych zmian w mózgu - ostrzega lek. Łukasz Durajski, ekspert medycyny podróży.

Udar cieplny może być połączony z odwodnieniem, ale nie musi. Może do niego dojść również u osoby, która jest dobrze nawodniona, ale jest narażona na silne przegrzanie.

- Natomiast do odwodnienia z reguły nie dochodzi po kilku godzinach przebywania na intensywnym słońcu, tylko jeśli przez kilka kolejnych dni przebywamy w wysokiej temperaturze i nie nawadniamy się odpowiednio - mamy ujemny bilans wody - tłumaczy prof. Jankowski.

3. Jak sprawdzić, czy grozi nam odwodnienie?

Kardiolog zdradza trik, który pomoże sprawdzić, czy grozi nam odwodnienie, zaznacza też, że nie można przesadzić z nawodnieniem.

- Najlepszy sposób to regularne, codzienne ważenie podczas upałów. Jeżeli będziemy codziennie ważyć o kilkaset gramów mniej, to może wskazywać, że być może nadmiernie się odwadniamy i trzeba zwiększyć podaż płynów. Jeżeli z kolei pijemy dużo płynów i widzimy, że codziennie ważymy więcej, to trzeba rozważyć, czy podaż płynów nie jest zbyt wysoka. Masa ciała jest bardzo dobrym wskaźnikiem - przekonuje prof. Jankowski.

4. Pierwsze sygnały odwodnienia i udaru cieplnego

Jeżeli dochodzi do odwodnienia czy przegrzania organizmu, trzeba jak najszybciej znaleźć chłodniejsze, zacienione miejsce i uzupełnić płyny, by zahamować spirale groźnych powikłań. Co powinno nas zaniepokoić?

- Jeżeli mówimy o pierwszych objawach odwodnienia, to przede wszystkim suchość w jamie ustnej, brak śliny, ale także niepokój, rozdrażnienie, zawroty głowy, omdlenia. Gorączka to już objaw postępującego odwodnienia, a nawet zagrożenia udarem cieplnym - tłumaczy dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

- W takiej sytuacji najlepiej wypić wodę, jeżeli mamy taką możliwość, warto do niej dodać szczyptę soli i łyżkę cukru, wtedy ten napój będzie bardziej energetycznie bogaty - radzi lekarz.

W przypadku udaru cieplnego objawy mogą wystąpić z opóźnieniem - nawet po kilku godzinach od zejścia ze słońca. Nasilenie objawów zależy od stopnia przegrzania. Przy osłabieniu cieplnym skóra robi się blada, spocona i chłodna, na etapie udaru cieplnego jest zaczerwieniona i rozgrzana.

Jak rozpoznać, że to udar cieplny i kiedy trzeba wezwać karetkę?

- Złe samopoczucie, osłabienie, zapaść, zaburzenia świadomości, taka osoba może mieć problem z wysławianiem się, z kojarzeniem faktów, może być senna. Najgorzej, jeśli ktoś zasłabnie czy zaśnie na słońcu lub w rozgrzanym pomieszczeniu - podkreśla prof. Grabowski.

- Podczas upałów bardzo groźny jest też alkohol, który może nasilać te negatywne zmiany - rozszerza naczynia, obniża ciśnienie, przyspiesza akcję serca, a do tego znieczula percepcję ciepła - ostrzega kardiolog.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze