Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega przed zimnym prysznicem podczas upałów. Dlaczego?

W upały lepiej sprawdzi się ciepły prysznic, lodowata woda przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego
W upały lepiej sprawdzi się ciepły prysznic, lodowata woda przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego (Getty Images)

Gdy żar leje się z nieba, każdy marzy o schłodzeniu. Najprostszym rozwiązaniem w takie dni wydaje się być zimny prysznic, ale okazuje się, że to nie jest najlepszy wybór. Wprost przeciwnie - lodowata woda spowoduje, że po prysznicu będzie nam jeszcze cieplej.

spis treści

1. Zimny prysznic w upalne dni

Upalne dni i gorące noce - taka pogoda będzie nam towarzyszyła przez najbliższe dni. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że słupki rtęci będą przekraczały 30 stopni. Najwyższe wartości przed nami, a temperatura może sięgać 37 stopni Celsjusza.

Upał powoduje, że szukamy każdej okazji, by schłodzić organizm. Wiele osób w tym okresie decyduje się na prysznic w lodowatej wodzie lub zimną kąpiel. To pozwala błyskawicznie ukoić nabrzmiałą skórę, jednak okazuje się, że ulga może być krótkotrwała.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

- Nie jest to jednak dobry pomysł - ostrzegał na antenie "Good Morning Britain" ITV dr Sarah Jarvis, lekarz rodzinny. Upały to temat, który teraz dominuje w brytyjskich mediach. W ostatnich dniach padają tam kolejne rekordy wysokich temperatur, do których mieszkańcy Wielkiej Brytanii są kompletnie nieprzyzwyczajeni.

Zimny prysznic w upalne dni przynosi tylko krótkotrwałą ulgę
Zimny prysznic w upalne dni przynosi tylko krótkotrwałą ulgę (Getty Images)

Dr Jarvis odradza jednak Brytyjczykom chłodzenie ciała pod lodowatą wodą, wyjaśniając, że różnica między temperaturą otoczenia a wodą, doprowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych. To normalna reakcja organizmu, który automatycznie chce się zabezpieczyć się przez wychłodzeniem. To powoduje jednak, że efekt zimnego prysznica będzie się utrzymywał tylko przez krótki czas po wyjściu spod prysznica, a chwilę później będziemy czuć się gorzej niż przed schłodzeniem ciała i będziemy jeszcze bardziej się pocić. Po wyjściu z zimnej kąpieli naczynia krwionośne znów się rozszerzą.

Zobacz także: Upał jest dla nich sprawdzianem. Opuchlizna to zawsze znak ostrzegawczy. Dr Paluch ostrzega

2. W jaki sposób schłodzić ciało w upalne dni?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest schłodzenie niektórych partii ciała przy pomocy okładów. Wystarczą namoczone w chłodnej wodzie ręczniki, które najlepiej położyć na nadgarstkach, w zagłębieniach łokciowych i na kostkach. Innym sprawdzonym sposobem jest moczenie nóg w letniej wodzie. To również przynosi doskonałą ulgę spuchniętym, zmęczonym upałem nogom.

Brytyjski "Mirror" podpowiada jeszcze jedno rozwiązanie na upały - ciepła kąpiel lub prysznic. Najlepsza będzie woda w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, czyli ok. 37-38 stopni lub nieznacznie wyższa. Eksperci z Sleep Foundation wskazują, że ciepła kąpiel w naturalny sposób spowoduje, że organizm będzie chciał obniżyć temperaturę. Dzięki temu szybciej zaśniemy i nie będziemy się wybudzać w nocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze