Trwa ładowanie...

Zakazany podczas upałów. Wielu z nas popełnia ten błąd

Avatar placeholder
oprac. Aleksandra Zaborowska 19.07.2024 13:40
Zimny prysznic dla ochłody? To najgorsze, co możesz zrobić w upał
Zimny prysznic dla ochłody? To najgorsze, co możesz zrobić w upał (Getty Images / Instagram)

W największe upały każdy szuka sposobu na szybką i skuteczną ochłodę. Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się wtedy zimna kąpiel. Lekarze są jednak zdania, że sposób ten może nie tylko nie zadziałać na ochłodzenie organizmu, ale wywołać odwrotny efekt. Dlaczego?

spis treści

1. Upał a zimny prysznic

Upały nie zwalniają, a temperatury na zewnątrz sięgają nawet 35 stopni - i to nierzadko w cieniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB ostrzega, że znowu czeka nas gorący weekend, a dodatnia anomalia pogodowa wynosi aż 4 stopnie Celsjusza.

Wysokie temperatury skłaniają nas do poszukiwania metod ochłody. Niektórzy w tym celu wybierają zimne kąpiele w wannie lub pod prysznicem. Eksperci jednak ostrzegają, że uczucie ukojenia po takim odświeżeniu może nie trwać zbyt długo.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Chłodny prysznic to nie jest dobry pomysł - ostrzega na antenie "Good Morning Britain" ITV dr Sarah Jarvis, lekarz rodzinny.

Zimny prysznic w upalne dni przynosi tylko krótkotrwałą ulgę
Zimny prysznic w upalne dni przynosi tylko krótkotrwałą ulgę (Getty Images)

Zdaniem doktor Jarvis, "różnica między temperaturą otoczenia a wodą doprowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych." Jest to naturalna reakcja obronna ciała przed wychłodzeniem. Efekt chłodzący po prysznicu z zimną wodą zachowa się jedynie na krótko, a po chwili będziemy odczuwać upał jeszcze bardziej niż przed ochłodą i nasza skóra ponownie będzie silnie wydzielać pot, gdy naczynia krwionośne ponownie się poszerzą.

2. Jak się chłodzić w upały?

Efektywniejszą metodą będzie schłodzenie wybranych obszarów ciała za pomocą okładów. Wystarczą ręczniki zamoczone w chłodnej wodzie, które najlepiej aplikować na nadgarstki, łokcie lub kostki. Równie dobry efekt przynosi moczenie stóp w misce z wodą o temperaturze pokojowej, co zapewni ulgę przegrzanej skórze, ale i wspomoże walkę z letnią opuchlizną.

Istnieje też inna metoda, choć może się ona wydawać kontrowersyjna: kąpiel lub prysznic w ciepłej wodzie. Polecana jest tu woda o temperaturze zbliżonej do naszego ciała, czyli około 37-38 stopni Celsjusza, lub nawet cieplejsza. Specjaliści ze Sleep Foundation wskazują, że ciepła kąpiel naturalnie pobudzi organizm do obniżenia temperatury ciała, wspomagając zaśnięcie, a potem utrzymanie głębokiego, zdrowego snu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze