Najlepsza kuracja dla stóp. Pozbędziesz się krępującego problemu
Popękane pięty i hiperhidroza, czyli nadmierne pocenie stóp, to krępujące problemy, które nasilają się latem. Są jednak proste i sprawdzone sposoby, które pozwolą pozbyć się wstydliwej dolegliwości. Wystarczą powszechnie dostępne zioła, które niemal każdy ma w domu.
1. Napar z liści laurowych
Liście laurowe znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych. Zawierają duże ilości olejków eterycznych, pektyn, kwasu foliowego oraz minerałów – żelaza, wapnia czy potasu. Dzięki temu napar z liści laurowych świetnie rozwiązuje problem potliwych stóp.
Okazuje się, że napar z liści laurowych ma właściwości antyseptyczne. Wszystko za sprawą eugenolu, związku, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Stosowanie naparu z liści laurowych może pomóc w zwalczaniu bakterii i grzybów, które powodują nieprzyjemny zapach związany z nadmierną potliwością stóp.
Ponadto liście laurowe zawierają taniny, które mają właściwości ściągające. Mogą one pomóc zwężać pory skóry na stopach i ograniczać nadmierną potliwość.
Co istotne dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, liście laurowe mogą pomóc w maskowaniu nieprzyjemnego zapachu stóp. Dodatkowo aromaterapia z wykorzystaniem liści laurowych może również wpływać na redukcję stresu i napięcia, co może przyczynić się do zmniejszenia potliwości.
2. Moczenie nóg w gorczycy
Gorczyca podobnie jak liście laurowe może mieć działanie przeciwbakteryjne i odświeżające, co sprawia, że może pomagać w redukcji nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmierną potliwością stóp.
Gorczyca zawiera także dużo cennych witamin, m.in. tiaminę, ryboflawinę i niacynę. Wszystkie one odpowiadają za piękny wygląd włosów i skóry. Częste moczenie nóg w wywarze z gorczycy zmiękcza naskórek, pomaga na popękane pięty i niweluje przykry zapach stóp.
Co więcej, istnieją badania, które dowodzą, że związki obecne w gorczycy, takie jak izotiocyjaniany, mogą hamować wzrost niektórych bakterii, w tym Escherichia coli i Salmonella.
Jak przygotować kąpiel stóp z wykorzystaniem gorczycy? Wystarczy w dwóch litrach gorącej wody rozpuścić dwie łyżki zmielonej gorczycy i moczyć w niej nogi przez minimum 10 minut.
3. Moczenie nóg w rumianku
Rumianek to popularna roślina zielarska, która od wieków jest wykorzystywana ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne.
Nie tylko wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, wypryski czy łagodne oparzenia, lecz także zawiera związki, takie jak bisabolol i chamazulen, które wykazują działanie przeciwbakteryjne. Mogą one pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wspierać zdrowie skóry.
Okazuje się, że rumianek przyspiesza także gojenie pęcherzy na stopach, łagodzi podrażnienia, niweluje problem nadmiernej potliwości i uczucie pieczenia stóp. Ponadto ma działanie przeciwgrzybicze.
Aby namoczyć stopy w rumianku, można wykorzystać zarówno świeże kwiaty rumianku, jak i susz. Gotowe mieszanki można nabyć w sklepach zielarskich, ale równie dobrze można rozgnieść zawartość torebki herbaty. Należy wrzucić pół garści rumianku do dwóch litrów gorącej wody. Zaleca się moczenie stóp przez co najmniej 20 minut.
4. Kąpiel w szałwii
Szałwia jest jedną z najczęściej stosowanych roślin leczniczych, której przypisuje się właściwości bakteriobójcze i nawilżające. Znajduje się w składzie tabletek do ssania, syropów, a także można jej używać do leczniczych kąpieli stóp.
Proces moczenia stóp w szałwii rozpoczyna się od przygotowania naparu. Aby to zrobić, potrzebna jest garść liści szałwii i dwa litry wody. Liście szałwii należy wrzucić do wody i delikatnie podgrzewać.
Ważne jest, aby uniknąć zagotowania wody, ponieważ wtedy szałwia może stracić swoje właściwości. Stopy można moczyć w tak przygotowanym naparze. Zaleca się przeprowadzać ten zabieg co najmniej dwa razy w tygodniu.
Kąpiele stóp w szałwii mogą pomóc w przypadku nadmiernego pocenia się stóp, przyczyniać się do leczenia grzybicy, a także przynieść ulgę zmęczonym i piekącym stopom. Po takiej kąpieli stopy będą pięknie pachnące, a skóra będzie miękka i gotowa do usunięcia martwego naskórka.
5. Moczenie nóg w rozmarynie
Choć rozmaryn kojarzony jest głównie z walorami smakowymi, okazuje się, że wykazuje także liczne właściwości prozdrowotne. Roślina zawiera naturalne związki o działaniu przeciwbakteryjnym, takie jak kwas rozmarynowy i kwas karnozolowy, które mogą pomagać w zwalczaniu bakterii i zapobieganiu infekcjom.
Co ciekawe, rozmaryn wywołuje także miejscowe przekrwienie, dostarcza organizmowi wartościowych antyoksydantów oraz działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.
Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina A, witamina E i wspomniany kwas karnozolowy. Moczenie stóp w rozmarynie wspomaga walkę z grzybicą stóp, przyspiesza gojenie się odcisków oraz poprawia wygląd i kondycję paznokci.
Jak przygotować rozmarynową kąpiel dla stóp? To bardzo proste. Wystarczy wlać do miseczki gorącą, przegotowaną wodę i zanurzyć w niej od dwóch do czterech gałązek rozmarynu. Należy moczyć stopy przez co najmniej 15 minut. Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu co najmniej dwa razy w tygodniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.