Trwa ładowanie...

Aktywność fizyczna podczas upału może skończyć się nie tylko udarem. Z jakich sportów lepiej zrezygnować, gdy z nieba leje się żar?

 Katarzyna Gałązkiewicz
29.06.2022 15:44
Aktywność fizyczna podczas upału może skończyć się nie tylko udarem. Z jakich sportów lepiej zrezygnować, gdy z nieba leje się żar?
Aktywność fizyczna podczas upału może skończyć się nie tylko udarem. Z jakich sportów lepiej zrezygnować, gdy z nieba leje się żar? (Getty Images)

Od kilku dni przez Polskę przetacza się fala upałów, a jeśli wierzyć prognozom, to dopiero początek wysokich temperatur. Lekarze ostrzegają, aby podczas największego skwaru zrezygnować z uprawiania sportu na świeżym powietrzu. - Aktywność fizyczna w upale może skończyć się przede wszystkim odwodnieniem, które teoretycznie może doprowadzić nawet do zgonu – alarmuje ekspert.

spis treści

1. Aktywność fizyczna podczas upałów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w najbliższych dniach czekają nas upały, a w niektórych regionach kraju wyniesie nawet 36 st. C. W porze największego słońca, czyli między godziną 10:00 a 15:00, lekarze odradzają intensywny wysiłek fizyczny. Podczas upałów organizm jest bardziej obciążony, wymaga spożywania większej ilości płynów, przebywania w cieniu oraz noszenia przewiewnych ubrań.

Dr Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny oraz wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego odradza uprawiania sportu podczas upału, ponieważ jak tłumaczy, może ono doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

- Trening podczas upału może przede wszystkim doprowadzić do odwodnienia, ponieważ kiedy jest on intensywny, jest nam gorąco i pocimy się. Odwodnienie można poznać po takich objawach jak suchość w ustach, pogorszone samopoczucie, uczucie zmęczenia, nadmierna potliwość, po dalej idące symptomy jak zawroty głowy, oszołomienie, udar cieplny i utratę przytomności. Teoretycznie może dojść nawet do zgonu, ponieważ brak wody w organizmie może doprowadzić do śmierci – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Zieliński.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Podczas upału odradzane jest zarówno bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, jak i trening siłowy np. na otwartych siłowniach w parkach miejskich.

- Szczególnie uważać powinni także pacjenci kardiologiczni, bo choć wszyscy jesteśmy narażeni na to samo, skutki odwodnienia mogą być różne. Jeśli ktoś zmaga się z nieuregulowanymi zaburzeniami rytmu serca, to odwodnienie i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą je nasilać. W przypadku choroby niedokrwiennej serca czy anemii, zmniejszenie objętości krwi a przez to zmniejszenie napływu tlenu do tkanek, które pojawiają się w związku z odwodnieniem, mogą szybko nasilić objawy chorobowe, co również może doprowadzić do zgonu. Dlatego kiedy na dworze panuje upał, zamiast trenować, powinniśmy przebywać w cieniu, pijąc dużą ilość płynów – radzi dr Zieliński.

2. Kiedy trenować latem?

Najlepszą porą na aktywność fizyczną są godziny poranne (do 10) oraz wieczorne, kiedy słońce ma się ku zachodowi. Istnieją badania, które dowodzą, że korzyści z treningów są lepsze wieczorami, ponieważ zarówno wydolność organizmu, maksymalna siła, jak i szybkość wzrastają o kilka procent. Wieczorny trening stwarza lepsze warunki do wzrostu masy mięśniowej, siły lub wytrzymałości. W godzinach wieczornych zwiększa się także wydzielanie hormonu wzrostu, który ma wpływ na regenerację, hipertrofię mięśniową i redukcję tkanki tłuszczowej.

Najlepiej, aby uprawiać sport w miejscach, gdzie łatwiej o trochę cienia, np. w lasach czy parkach. Warto też wykonywać trening o mniejszej niż zazwyczaj intensywności, ponieważ upał osłabia organizm. Pożyteczne mogą być ubrania chłodzące, takie jak czapki czy koszulki, które można dostać m.in. w sklepach z akcesoriami militarnymi.

Bieganie podczas upałów jest odradzane przez lekarzy
Bieganie podczas upałów jest odradzane przez lekarzy (Getty Images)

3. Ile pić, aby uniknąć odwodnienia?

Regularne uzupełnianie płynów podczas upałów jest kluczowe. Szacuje się, że w ciągu doby powinniśmy wypijać minimalnie dwa litry płynów w różnej postaci. W okresie wysokich temperatur, a także podczas wysiłku fizycznego, spożycie płynów powinno być dwa razy większe. Komu polecana jest woda, a komu napoje izotoniczne?

- Jeśli uprawiamy sport amatorsko, to wystarczy sama woda. Jeśli sport jest uprawiany wyczynowo, to organizm może mieć inne potrzeby i wówczas rodzaj napoju, np. z elektrolitami jest konsultowany ze specjalistami. W przypadku profesjonalnych sportowców rodzaj spożywanego izotoniku jest niezwykle ważny. Napoje izototniczne zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej i utracie sodu, których skutki mogą być groźne dla zdrowia i życia. Oprócz nawodnienia warto też pamiętać o nakryciu głowy, aby uniknąć przegrzania – podsumowuje dr Zieliński.

Katarzyna Gałązkiewicz, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze