Trwa ładowanie...

Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Szumowski nie pozostawia złudzeń

Obowiązek zasłania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązywał do czasu wprowadzenia szczepionki na Covid-19
Obowiązek zasłania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązywał do czasu wprowadzenia szczepionki na Covid-19 (Getty Images)

Od czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Chodzi o to, by możliwe najskuteczniej zablokować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Minister zdrowia pytany o to, jak długo będziemy "zamaseczkowani" odpowiada: do czasu "jak będzie szczepionka".

1. Nakaz załonięcia ust i nosa - jak długo?

Premier przedstawił harmonogram dotyczący znoszenia pewnych ograniczeń związanych z epidemią. W pierwszym etapie, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia, zostaną m.in. otwarte parki i lasy. Zmiany będą także dotyczyć funkcjonowania sklepów. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogło przebywać do 4 osób na jedną kasę, w większych - po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych.

Maseczki będziemy nosić przez długie tygodnie
Maseczki będziemy nosić przez długie tygodnie (Getty Images)

To pierwszy etap znoszenia ograniczeń w funkcjonowaniu w dobie epidemii. Dalsze zmiany będą wprowadzane stopniowo w kolejnych trzech etapach. Minister zdrowia podkreślał podczas konferencji, że celowo nie podają na razie konkretnych dat, bo wszystko zależy od tempa i skali wzrostu zachorowań na Covid-19.

2. Do czasu aż będzie szczepionka

Zobacz film: "Nakaz zakrywania twarzy. Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę domowymi metodami"

Niezależnie od tych zmian w przestrzeni publicznej jedno jest pewne wraz z szerszym otwarciem sklepów czy galerii handlowych nie zniknie obowiązek noszenia maseczek.

- Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki. Możliwość korzystania ze sklepów, możliwość korzystania z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym. W reżimie sanitarnym liczby osób na przestrzeń handlową, z reżimem sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia - zapowiada szef resortu zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski dopytywany przez dziennikarzy do, kiedy dokładnie będziemy musieli nosić maseczki, nie pozostawia złudzeń. Do czasu "jak będzie szczepionka" na koronawirusa.

Kiedy będzie dostępna szczepionka trudno przewidzieć. To jednak nie kwestia tygodni, ale długich miesięcy, a może nawet roku. Na całym świecie kilkadziesiąt zespołów naukowych prowadzi intensywne prace, aby opracować skuteczny preparat. Cześć zespołów jest już nawet na etapie testów na ludziach, ale potrzeba czasu, żeby sprawdzić skuteczność działania preparatu i zweryfikować ewentualne skutki uboczne. W normalnych okolicznościach takie prace trwają latami, ale w dobie pandemii wszystko skrócone jest do minimum.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna?

Jednym z zespołów, które opracowują szczepionkę, kieruje Polka dr Mariola Fotin-Mleczek, która w rozmowie z WP abcZdrowie przyznaje, że dopuszczanie szczepionki na rynek będzie z pewnością trwało wiele miesięcy. Jej zespół przygotowuje się do pierwszego etapu badań na ludziach.

3. Kara lub mandat za brak maseczki. Kto nie musi jej nosić?

Policja będzie kontrolowała to, czy wszyscy wywiązują się z obowiązku noszenia maseczek. Maseczki to w pewnym sensie określenie umowne, nakaz dotyczy zasady szczelnego zasłonienia ust i nosa, równie dobrze można w tym celu użyć szalików lub chust.

Z obowiązku noszenia maseczek są zwolnione m.in.:

  • osoby poruszające się samochodem same lub z członkami najbliższej rodziny,

  • dzieci do ukończenia 4 roku życia,

  • osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności,

  • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe, które bezpośrednio nie obsługują interesantów lub klientów,

  • kierujący środkiem transportu zbiorowego lub taksówką,

  • duchowni w trakcie sprawowania kultu religijnego,

  • żołnierze wykonujący zadania służbowe,

  • rolnicy.

Zobacz także Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze