Trwa ładowanie...

Uwaga na maseczki. Koronawirus może się utrzymywać na ich zewnętrznej powierzchni 7 dni

Koronawirus może się utrzymywać na zewnętrznej powierzchni maseczek chirurgicznych nawet tydzień
Koronawirus może się utrzymywać na zewnętrznej powierzchni maseczek chirurgicznych nawet tydzień (East News)

Zdaniem naukowców z Hongkongu wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na zewnętrznej części masek chirurgicznych nawet przez tydzień. To ważna informacja i ostrzeżenie dla wszystkich, którzy ich używają. Wystarczy dotknąć powierzchni, na której znajdują się zarazki, a potem np. potrzeć oko, by wirus znalazł prostą drogę do naszego organizmu.

1. Materiał, z którego wykonane są maski chirurgiczne sprzyja długiemu życiu wirusa

Naukowcy z Uniwersytetu Hongkongu stwierdzili podczas badań, że tworzywo, z którego wykonane są maseczki chirurgiczne stwarza bardzo korzystne warunki dla koronawirusa. Jednorazowe maski chirurgiczne produkuje się z włókniny polipropylenowej, to oznacza, że również na innych produktach wykonanych z tego materiałów wirus może żyć nawet 7 dni.

Pamiętaj, by nie dotykać zewnętrznej powierzchni maseczek ochronnych
Pamiętaj, by nie dotykać zewnętrznej powierzchni maseczek ochronnych (East News)

Eksperci przypominają, żeby nie dotykać zewnętrznej powierzchni maseczek.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Naukowiec interpretuje dane. "Niestety, epidemia wyraźnie się rozwija""

"To właśnie dlatego tak ważne jest, kiedy nosi się maseczkę chirurgiczną, aby nie dotykać jej z zewnątrz (...), ponieważ można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa" - podkreśla Malik Peiris, wirusolog cytowany przez dziennik "South China Morning Post".

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

2. Jak długo SARS-CoV-2 żyje na innych powierzchniach?

Naukowcy z Hongkongu sprawdzali, jak długo wirus może się utrzymywać na różnych przedmiotach i powierzchniach w typowej temperaturze pokojowej.

Na podstawie tych badań ustalili, że na chusteczkach higienicznych albo papierze do drukarki koronawirus utrzymuje się krócej niż trzy godziny. Na fartuchu labolatoryjnym może żyć ok. 24 godzin. Aktywnego wirusa wykrywano nawet na drugi dzień na powierzchni banknotów i na szkle. Jeszcze dłużej utrzymywał się na plastiku i stali nierdzewnej. Na przedmiotach wykonanych z tych materiałów był obecny przez okres od czterech do siedmiu dni.

Zobacz także: Koronawirus. Jak długo żyje na powierzchniach? Na niektórych nawet 3 dni

3. Wybielaczem w wirusa

Naukowcy mają też dobrą wiadomość. Standardowe środki czystości, takie jak np. wybielacz, które większość z nas stosuje w domach, są w stanie skutecznie wyeliminować wirusa.

"SARS-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji" - tłumaczą autorzy badania. Koronawirus nie jest w stanie przeżyć też w wysokich temperaturach.

Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny?
Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny? [6 zdjęć]

Ceny produktów higienicznych w ostatnim czasie poszybowały w górę. Jest to bezpośrednio związane z tym,

zobacz galerię

Specjaliści odwołując się do tych badań, po raz kolejny apelują o przestrzeganie zasad higieny i częste mycie rąk - nie ma lepszej profilaktyki w walce z koronawirusem.

Zobacz także: Koronawirus. Czy do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść podczas rozmowy?

Leo Poona naukowiec cytowany przez "South China Morning Post" przypomina też o powstrzymywaniu się przed dotykaniem twarzy bez wcześniejszego umycia rąk. Uważa też, że jednym z rozwiązań, które zmniejszyłoby ryzyko przeniesienia wirusa wraz z zakupami jest pozostawienie wszystkiego w torbach na jeden dzień. Oczywiście dotyczy to produktów, które nie muszą być przechowywane w lodówce.

Badanie zostało opublikowane w piśmie medycznym "The Lancet".

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze