Koronawirus. Długie paznokcie zwiększają ryzyko zakażenia
Wiele kwestii związanych z koronawirusem nadal pozostaje niejasnych. Wciąż nie wiadomo dokładnie, jak długo wirus SARS-CoV-2 może żyć np. na skórze, jeżeli trafią na nią patogeny. Część lekarzy zwraca uwagę na to, że zarazki mogą utrzymywać się przez długi czas m.in. pod paznokciami.
Zobacz film: "Koronawirus. Co tak naprawdę nam grozi? Wywiad z ratownikiem medycznym"
1. Koronawirus może się utrzymywać pod paznokciami
Analizy przeprowadzone przez międzynarodową grupę badaczy z University of California w Los Angeles, National Institutes of Health i Princeton University wykazały, że koronawirus jest w stanie utrzymywać się w powietrzu przez ponad trzy godziny, przy temperaturze 21-23 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie 65 proc.
Na poszczególnych tkaninach i powierzchniach jest w stanie przeżyć nawet kilka dni. Na przedmiotach wykonanych z plastiku czy stali nierdzewnej może przetrwać 2-3 dni, a na zewnętrznej stronie maski chirurgicznej - nawet tydzień.
Nie dziwi więc fakt, że lekarze ostrzegają przed tym, że SARS-CoV-2 może znaleźć wygodne schronienie pod naszymi paznokciami albo w zakamarkach po odpryśnięciu lakieru. Na razie nie wiadomo, jak długo może się utrzymywać na tej powierzchni.
2. Krótkie paznokcie pomogą w walce z koronawirusem
"W dobie pandemii noś krótkie paznokcie" - przekonuje Dr Neha Pathak. Lekarka uważa, że pod paznokciami mogą gromadzić się patogeny, których w przypadku długich paznokci ciężko się pozbyć nawet podczas mycia rąk.
"Paznokcie z pewnością mogą przenosić zarazki i możliwe, że mogą powodować rozprzestrzenianie się wirusów. Absorbują zarazki" - tłumaczy dr Neha Pathak. "Nie wiemy jeszcze, jak długo nowy koronawirus może żyć na naszej skórze i paznokciach, ale z pewnością wystarczająco długo, aby mógł migrować, jeśli nie myjemy właściwie rąk i paznokci" - dodaje.
Zdaniem lekarki idealna długość oznacza, że paznokieć nie będzie sięgał ponad czubek palca. I do takiego rozwiązania przekonuje wszystkich, również miłośniczki przedłużania paznokci tłumacząc, że zdrowie jest ważniejsze niż piękny wygląd. "Bardzo ważne jest dokładne czyszczenie skóry wokół i pod paznokciami" - podkreśla ekspert.
3. Niebezpieczny lakier do paznokci
Zagrożenie może stanowić też lakier do paznokci, zwłaszcza hybrydowy, jeśli odpowiednio nie zadbamy o to, by na paznokciach nie było odprysków. Zakamarki i szczeliny pod lakierem to też idealne miejsca dla wirusa.
"Ukruszony lakier do paznokci pozwala również wirusom ukrywać się w pęknięciach i szczelinach, dlatego zwracanie szczególnej uwagi na te obszary i usuwanie lakieru do paznokci, jeśli odprysł, jest ważne" – zaznacza dr Pathak.
Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden niebezpieczny nawyk. Obgryzanie paznokci może być jedną z najłatwiejszych dróg do zarażenia się koronawirusem. Pod paznokciami znajdują się bakterie, wirusy i brud, które pozostają tam do czasu, aż dokładnie umyjesz ręce lub użyjesz żelu antybakteryjnego.
Rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyjają z pozoru banalne błędy: swędzący nos, zmęczone oczy, wycieranie ust wierzchem dłoni. Powinniśmy unikać dotykania naszych oczu, nosa i ust, bo jeżeli na naszych dłoniach albo pod paznokciami znajdują się patogeny, to mogą w ten sposób znaleźć prostą drogę do organizmu.
Podstawa to staranne i częste mycie rąk i paznokci ciepłą wodą z mydłem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Komentarze