Trwa ładowanie...

Koronawirus. Długie paznokcie zwiększają ryzyko zakażenia

Długie paznokcie mogą sprzyjać przenoszeniu koronawirusa
Długie paznokcie mogą sprzyjać przenoszeniu koronawirusa (Getty Images)

Wiele kwestii związanych z koronawirusem nadal pozostaje niejasnych. Wciąż nie wiadomo dokładnie, jak długo wirus SARS-CoV-2 może żyć np. na skórze, jeżeli trafią na nią patogeny. Część lekarzy zwraca uwagę na to, że zarazki mogą utrzymywać się przez długi czas m.in. pod paznokciami.

1. Koronawirus może się utrzymywać pod paznokciami

Analizy przeprowadzone przez międzynarodową grupę badaczy z University of California w Los Angeles, National Institutes of Health i Princeton University wykazały, że koronawirus jest w stanie utrzymywać się w powietrzu przez ponad trzy godziny, przy temperaturze 21-23 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie 65 proc.

Na poszczególnych tkaninach i powierzchniach jest w stanie przeżyć nawet kilka dni. Na przedmiotach wykonanych z plastiku czy stali nierdzewnej może przetrwać 2-3 dni, a na zewnętrznej stronie maski chirurgicznej - nawet tydzień.

Nie dziwi więc fakt, że lekarze ostrzegają przed tym, że SARS-CoV-2 może znaleźć wygodne schronienie pod naszymi paznokciami albo w zakamarkach po odpryśnięciu lakieru. Na razie nie wiadomo, jak długo może się utrzymywać na tej powierzchni.

2. Krótkie paznokcie pomogą w walce z koronawirusem

Zobacz film: "Koronawirus. Co tak naprawdę nam grozi? Wywiad z ratownikiem medycznym"

"W dobie pandemii noś krótkie paznokcie" - przekonuje Dr Neha Pathak. Lekarka uważa, że pod paznokciami mogą gromadzić się patogeny, których w przypadku długich paznokci ciężko się pozbyć nawet podczas mycia rąk.

"Paznokcie z pewnością mogą przenosić zarazki i możliwe, że mogą powodować rozprzestrzenianie się wirusów. Absorbują zarazki" - tłumaczy dr Neha Pathak. "Nie wiemy jeszcze, jak długo nowy koronawirus może żyć na naszej skórze i paznokciach, ale z pewnością wystarczająco długo, aby mógł migrować, jeśli nie myjemy właściwie rąk i paznokci" - dodaje.

Zdaniem lekarki idealna długość oznacza, że paznokieć nie będzie sięgał ponad czubek palca. I do takiego rozwiązania przekonuje wszystkich, również miłośniczki przedłużania paznokci tłumacząc, że zdrowie jest ważniejsze niż piękny wygląd. "Bardzo ważne jest dokładne czyszczenie skóry wokół i pod paznokciami" - podkreśla ekspert.

3. Niebezpieczny lakier do paznokci

Zagrożenie może stanowić też lakier do paznokci, zwłaszcza hybrydowy, jeśli odpowiednio nie zadbamy o to, by na paznokciach nie było odprysków. Zakamarki i szczeliny pod lakierem to też idealne miejsca dla wirusa.

"Ukruszony lakier do paznokci pozwala również wirusom ukrywać się w pęknięciach i szczelinach, dlatego zwracanie szczególnej uwagi na te obszary i usuwanie lakieru do paznokci, jeśli odprysł, jest ważne" – zaznacza dr Pathak.

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden niebezpieczny nawyk. Obgryzanie paznokci może być jedną z najłatwiejszych dróg do zarażenia się koronawirusem. Pod paznokciami znajdują się bakterie, wirusy i brud, które pozostają tam do czasu, aż dokładnie umyjesz ręce lub użyjesz żelu antybakteryjnego.

Rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyjają z pozoru banalne błędy: swędzący nos, zmęczone oczy, wycieranie ust wierzchem dłoni. Powinniśmy unikać dotykania naszych oczu, nosa i ust, bo jeżeli na naszych dłoniach albo pod paznokciami znajdują się patogeny, to mogą w ten sposób znaleźć prostą drogę do organizmu.

Podstawa to staranne i częste mycie rąk i paznokci ciepłą wodą z mydłem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze