Trwa ładowanie...

Tardyferon – skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
13.04.2023 14:03
Tardyferon można stosować podczas ciąży i karmienia piersią
Tardyferon można stosować podczas ciąży i karmienia piersią (Adobe Stock)

Tardyferon to lek, którego substancją czynną jest siarczan żelaza. Wskazaniem do jego stosowania jest niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz profilaktyka niedoboru żelaza u kobiet w ciąży i połogu, u matek karmiących oraz u młodzieży w okresie wzrostu, przy niedostatecznej podaży w diecie. Jak go stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Tardyferon?

Tardyferon tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu i Tardyferon-Fol tabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu to leki, które stosuje się w leczeniu niedoborów żelaza. Substancją czynną leku jest Ferrosi sulfas.

Wskazaniem do stosowania leków Tardyferon jest:

Zobacz film: "Koktajl na anemię. Zrób go sama"
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • niedobór żelaza w przypadkach zwiększonego zapotrzebowania organizmu w celu uniknięcia niedokrwistości u kobiet w okresie ciąży, połogu i karmienia piersią,
  • utajony niedobór żelaza, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym, młodzieży w okresie dorastania, osób w podeszłym wieku.

Lek jest dostępny jako:

  • Tardyferon, tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu, 80 mg Fe2+, 30 szt.
  • Tardyferon-Fol, 80 mg+0,35 mg, tabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 szt.

Leki są wydawane z przepisu lekarza. Tardyferon i Tardyferon-fol bez recepty nie jest dostępny.

2. Działanie leku Tardyferon

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do tworzenia hemoglobiny, mioglobiny i enzymów żelazoporfirynowych związanych z oddychaniem wewnątrzkomórkowym. Część dostarczanego pierwiastka jest bezpośrednio wykorzystywana do produkcji hemoglobiny, pozostała gromadzi się w postaci ferrytyny i hemosyderyny w tkankach, głównie w wątrobie i śledzionie.

Jak działa Tardyferon? Specjalna konstrukcja tabletki zapewnia powolne uwalnianie z niej jonów żelaza, co pozwala uniknąć nagłego wchłonięcia do surowicy krwi całej dawki Ferrosi sulfas i zapobiega występowaniu działań niepożądanych.

3. Skład leku Tardyferon

Substancją czynną leku Tardyferon jest Ferrosi sulfas. Jedna tabletka zawiera 80 mg jonów żelaza (II) w postaci żelaza (II) siarczanu wysuszonego 247,25 mg (Ferrosi sulfas) oraz substancje pomocnicze.

Substancją czynną leku Tardyferon-Fol jest Ferrosi sulfas + Acidum folicum. Jedna tabletka powlekana zawiera 80 mg jonów żelaza (II) w postaci żelaza (II) siarczanu (Ferrosi sulfas) oraz 0,35 mg kwasu foliowego (Acidum folicum) oraz substancje pomocnicze.

4. Stosowanie i dawkowanie leku Tardyferon

Jak stosować Tardyferon? Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej przed lub podczas posiłku, zależnie od tolerancji przewodu pokarmowego. Nie należy ich ssać, żuć ani trzymać w ustach z uwagi na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i zabarwienia zębów. Czas leczenia może wynosić od 3 do 6 miesięcy.

Dawkowanie leku Tardyferon, które jest uzależnione od przyczyny terapii, ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta. Zwykle w niedokrwistości o umiarkowanym nasileniu jest to jedna tabletka raz dziennie przed śniadaniem, a w znacznej niedokrwistości jedna tabletka dziennie przed śniadaniem i przed kolacją.

Lek Tardyferon można stosować podczas ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci w wieku powyżej 10. roku życia.

5. Przeciwwskazania, działania niepożądane i środki ostrożności

Leku Tardyferon nie należy stosować w przypadku:

Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadciśnieniem, przewlekłą chorobą nerek, cukrzycą oraz stosujących suplementację żelaza z powodu towarzyszącej niedokrwistości.

Stosując Tardyferon należy zwrócić uwagę na dietę. Ma to związek z tym, że spożywanie dużych ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina może zmniejszać wchłanianie żelaza.

Nie zaleca się przyjmowania leku wraz z produktami pełnoziarnistymi (rośliny strączkowe, otręby), niektórymi białkami (jaja) albo pokarmami lub napojami zawierającymi wapń (nabiał). Dlatego należy zachować minimum 2 godziny odstępu pomiędzy zażywaniem preparatu a spożywaniem.

Przed rozpoczęciem terapii trzeba również powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Szczególnie ważne są antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, węgiel lub leki zobojętniające kwas żołądkowy, hormony tarczycy, bisfosfoniany.

Ze stosowaniem Tardyferonu wiąże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zaparcia, biegunka, uczucie przepełnienia żołądka, ból brzucha, ciemne zabarwienie stolca, nudności.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze