Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jak długo żyje na powierzchniach? Na niektórych nawet 3 dni

Naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii przeprowadzili badania, mające na celu ustalić, jak długo koronawirus SARS Cov-2 utrzymuje się na powierzchni.

1. Jak długo żyje koronawirus w powietrzu?

Do badań wykorzystano specjalny nebulizator, aby wypuścić w powietrze próbki koronowirusa, a tym samym imitować rozprzestrzenianie się go drogą kropelkową, poprzez kichnięcie lub kaszel.

Koronawirus - ile żyje na powierzchniach?
Koronawirus - ile żyje na powierzchniach? (iStock)

Dzięki tej metodzie badacze ustalili, że aktywny i żyjący wirus może utrzymywać się w powietrzu aż 3 godziny (w temperaturze pokojowej, nie badano innych warunków).

2. Koronawirus na powierzchniach – jak długo się utrzymuje?

Wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się:

  • do 4 godzin na miedzi,
  • do 24 godzin na tekturze,
  • 2-3 dni na plastiku i stali nierdzewnej (choć wielkość wirusa znacznie się zmniejszyła).

Co ciekawe, naukowcy otrzymali podobne wyniki w 2003 r., kiedy badano żywotność wirusa SARS.

Objawem koronawirusa jest wysoka gorączka
Objawem koronawirusa jest wysoka gorączka (iStcok)

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowy Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Hamilton we współpracy z Uniwersytetami w Princeton i Kalifornii zostały opublikowane 17 marca 2020 r. na stronie medrxiv.org, gdzie naukowcy z całego świata publikują swoje prace.

3. Jak uchronić się przed wirusem?

Uczeni i lekarze z całego świata apelują, aby jak najczęściej i dokładnie myć ręce mydłem, jeśli to możliwe należy zostać w domu, dbać o higienę paznokci, regularnie myć włosy i nie dotykać twarzy brudnymi rękami, aby wirus nie dostał się do błon śluzowych.

Jak pokazują badania, skoro wirus może żyć nawet kilka godzin na powierzchniach płaskich, powinniśmy również regularnie sprzątać i robić zakupy w rękawiczkach.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza