Kołatanie serca w nerwicy

Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny sposób. Człowiek, u którego się rozwinęły, zgłasza nie tylko problemy psychiczne – odczuwanie silnych, trudnych emocji, niepokój, rozdrażnienie, itp. Dochodzą do tego także somatyczne objawy, które związane są z rozwojem choroby. Osoby cierpiące na nerwicę zgłaszają się do lekarzy różnych specjalności z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego oraz krwionośnego. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie.

Zobacz film: "Kołatanie serca"

Objawy somatyczne w nerwicy

Lęk może objawiać się w różnej formie. Ludzie zdrowi odczuwający lęk, np. przed wystąpieniem przed szeroką publicznością, zauważają u siebie także fizyczne objawy tej emocji. Należą do nich pocenie się, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby chore na nerwicę oprócz takich przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dolegliwości podobne do tych, które występują w chorobach somatycznych.

Objawy z ciała mogą być pierwszym sygnałem rozwoju nerwicy. Chory szuka informacji i potwierdzenia swojego stanu w badaniach laboratoryjnych. Jednak odczuwane dolegliwości w zaburzeniach lękowych nie są związane z organicznymi zaburzeniami. Wyniki badań nie potwierdzają występowania u takiej osoby choroby somatycznej.

Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychicznych trudnościach człowieka. Jednak objawiają się również w formie zaburzeń somatycznych. W przebiegu nerwic występuje szereg charakterystycznych objawów organicznych, które można zaobserwować u wielu chorych. Często zgłaszanymi przez osoby z nerwicą dolegliwości należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, niestrawność.

Dla powyższych objawów charakterystyczny jest indywidualny przebieg. Niektórzy chorzy odczuwają ból jednostajny, skoncentrowany w jednym punkcie, dla innych jest to ból wędrujący, odczucie pieczenia, ściskania czy rozdymania. U każdego pacjenta dolegliwości somatyczne towarzyszące nerwicy mają swoisty przebieg i natężenie.

Lękowe reakcje somatyczne powodują pogłębianie się odczuwanych psychicznych dolegliwości. Wzajemnie na siebie oddziałując wzmagają lęk i prowadzą do pogarszania się stanu psychicznego pacjenta. Z czasem może rozwinąć się u chorego lęk przed lękiem, który dodatkowo pogłębia odczuwane dolegliwości.

Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie, inaczej nazywane palpitacją, jest odczuwanym przyspieszonym lub mocnym biciem serca. Może być spowodowane nadmiernym spożyciem substancji, (np. alkoholu, kofeiny), chorobami somatycznymi (np. problemami z tarczycą), wadami organicznymi (wrodzone wady serca) oraz chorobami psychicznymi o podłożu lękowym. Do występowania tego rodzaju zaburzenia może dochodzić w chwilach silnych wzruszeń lub stresu.

Osoby, które doświadczają kołatania serca, opisują je jako uczucie pulsowania lub szybkiego bicia, które jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Może być odczuwane równocześnie z bólem serca, lękiem i uciskiem w okolicy serca. Takie objawy są niepokojące, dlatego u osoby, która je odczuwa może następować nasilenie się ich związane z lękiem, jaki wywołują. Zwykle są również przyczyną wizyt u lekarzy, by odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Występujące w nerwicy objawy somatyczne najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów krwionośnego i oddechowego. Lęk może powodować zmiany pracy serca i wpływać na pracę organizmu. Zdrowe osoby odczuwając silny lęk obserwują u siebie szereg fizjologicznych dolegliwości.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zgłaszają cały szereg fizjologicznych dolegliwości. Bardzo powszechne są problemy z sercem, przede wszystkim ból w klatce piersiowej oraz kołatanie.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to poważny problem. Przyspieszona akcja serca może wywoływać u chorego uczucie słabości. Chory nie wie, co się z nim dzieje. Fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i nasilają odczuwanie lęku. Lęk natomiast wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby, które cierpią na kołatanie serca związane z nerwicą zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla niech zagrożenie. Do takich sytuacji mogą należeć kontakty z obcymi osobami, jazda komunikacją publiczną, tłumne miejsca.

Także momenty odosobnienia mogą nasilać problemy z kołataniem serca. Chory boi się, że nie ma przy nim nikogo, kto w razie potrzeby mógłby się nim zaopiekować. W efekcie lęk narasta, co powoduje nasilanie się dolegliwości somatycznych. Chory wpada w spiralę lęku. Im silniejsze są odczuwane dolegliwości fizyczne, tym większy lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

Psycholog Arleta Balcerek, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Banasiak W., Opolski G., Poloński L., (red.), Choroby serca – Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-30-9.
  • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Steciwko A., (red.), Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-062-7.

Objawy nerwicy

Komentarze (25)
~sabi
~sabi 5 miesięcy temu

@~Radi-NOH-1992: Witam, jeżeli nie chcesz zwariować zgłoś się do psychiatry, obecnie leki które są dostępne na leczenie stanów lękowych (nerwicy) działają cuda. Leczę się na nerwicę już kilka lat.

Odpowiedz
~Radi-NOH-1992
~Radi-NOH-1992 6 miesięcy temu

Witam mam 25 lat . Z nerwica męcze sie od 5ciu lat . A objawia sie to nastepujaco . Ktos podnosi na mnie glos czuje lęk niepokój tez . Serce omalo mi nie wyskoczy z klatki piersiowej . Do tego dochodza napady lekowe . W nocy natomiast mam drazliwe nogi (bierzgam jak bym biegal) . Juz tego nie wytrzymuje . Denerwuje mnie doslownie wszystko. Dodam ze mieszkam z osobą ktòra stale się drze ( genetycznie obciarzony) Pomocy da sie mojja dolegliwosc leczyć

Odpowiedz
~Dorotka512
~Dorotka512 9 miesięcy temu

Witam mam 33lat z nerwica mecze się już od paru lat,moje objawy były tylko ze biło mi serducho szybko i przy tym czułam się zdenerwowana,był spokój jakiś czas i od kwietnia tego roku wszystko powróciło ale to był koszmar pewnego dnia poczułam jak mi serducho zaczęło kolotac z każdym dniem coraz bardziej i bardziej myślałam już ze umrę latanie po lekarzach szpitalach i nic nie pomogło bo badania wszystkie wychodziły dobrze! Obecnie biorę tabletki bisoprol 3,75mg niby trochę pomogło ale nie do końca bo jakby trocszke pomogło przy tych kolotaniach to codzień odczuwam złe samopoczucie a najbardziej w nocy jak się wyciszam to serce mi wali masakra jakaś:-( 21grudnia mam dopiero wizytę u kardiologa niewiem czy wytrzymam strasznie mnie to meczy !macie jakieś rady to napiszcie proszę!

Odpowiedz
~alka%
~alka% ponad rok temu

przez 5 lat chodziłam z podobnymi dolegliwościami, brałam pramolan, zastrzyki z magnezu, byłam na terapii . Na pogotowiu, jak przyjeżdżałam z kołataniem serca i omdleniem, dostawałam relanium, po którym czułam się jeszcze gorzej.A potem okazało się, że to były objawy zapalenia tarczycy i nadczynności tarczycy w przebiegu hashimoto.

Odpowiedz
~Kierdama28
~Kierdama28 ponad rok temu

@~gfjh: cześć właśnie wczoraj byłam u lekarza dlatego że od trzech dni strasznie się czuje robi mi się duszno dłonie i nogi mi dretwialy i serce wali jak szalone ciśnienie mam za wysokie lekarz zrobił mi ekg i dał tabletki na obniżenie ciśnienia i miało być dobrze dzisiaj rano na nowo kołacze mi serce i jest mi duszno co robić gdy sama nie kontroluje kiedy i dlaczego się denerwuje

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica - objawy, podział, zaburzenia lękowe, diagnostyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pokonaj to

~wygrałem życie • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica - objawy, podział, zaburzenia lękowe, diagnostyka
Leczenie nerwicy - metody, leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, domowe sposoby

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO)

Jak leczyć nerwicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

fizyczne depresji, występujące również w przypadku zaburzeń nerwicowych: drżenie rąk, rozdygotanie, kołatanie serca, bóle głowy, suchość w gardle (...) Nerwica i depresja to dwie różne jednostki chorobowe,...

Kardiologia

Kołatanie serca

Kołatanie serca

ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. - Kołatanie serca w nerwicy - Ból serca - przyczyny, badanie - Menopauza a choroby serca - Cukrzyca a choroby (...) Kołatanie...

Produkty żywnościowe

Głóg - jesienny superprodukt dla zdrowia serca

Głóg - jesienny superprodukt dla zdrowia serca

. Lepiej przygotować z nich napary czy konfitury, których codzienne stosowanie wspomoże pracę serca, pozwoli pozbyć się nerwobóli, usunie kołatanie serca i napady nerwicy. Warto (...)...

Niewydolność serca - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym są kardiomiopatie? (WIDEO)

Czym są kardiomiopatie? (WIDEO) Odtwórz wideo

i kołatanie serca; kardiomiopatia restrykcyjna - występuje niezwykle rzadko. Polega na tym, że mięsień serca jest czymś impregnowany. Impregnacja mięśnia (...) Istnieje wiele wad serca,...

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Czy EKG boli? (WIDEO)

Czy EKG boli? (WIDEO) Odtwórz wideo

, jak bóle w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca, bradykardia czy tachykardia. Od zapisu EKG zależą dalsze czynności terapeutyczne. Urządzenie (...) Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia...

Kołatanie serca

Kołatanie serca - kiedy należy się martwić?

Kołatanie serca - kiedy należy się martwić?

zrobić podstawowe badania i udać się do lekarza. Kołatanie może bowiem świadczyć o chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem. Czy kołatanie (...) do 90-180. Kołatanie serca...

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Akupresura - zdjęcia

Akupresura - zdjęcia

lub nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do takich objawów, jak np. biegunka, kołatanie serca lub wymioty.

Bezpośredni masaż serca

Defibrylacja

Defibrylacja

Defibrylator używany w karetkach pogotowia ratunkowego.