Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Kołatanie serca w nerwicy

Kołatanie serca w nerwicy
Kołatanie serca w nerwicy (Zdjęcie autorstwa Venturist / CC BY 2.0)

Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny sposób. Człowiek, u którego się rozwinęły, zgłasza nie tylko problemy psychiczne – odczuwanie silnych, trudnych emocji, niepokój, rozdrażnienie, itp. Dochodzą do tego także somatyczne objawy, które związane są z rozwojem choroby. Osoby cierpiące na nerwicę zgłaszają się do lekarzy różnych specjalności z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego oraz krwionośnego. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie.

spis treści

1. Objawy somatyczne w nerwicy

Lęk może objawiać się w różnej formie. Ludzie zdrowi odczuwający lęk, np. przed wystąpieniem przed szeroką publicznością, zauważają u siebie także fizyczne objawy tej emocji. Należą do nich pocenie się, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby chore na nerwicę oprócz takich przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dolegliwości podobne do tych, które występują w chorobach somatycznych.

Objawy z ciała mogą być pierwszym sygnałem rozwoju nerwicy. Chory szuka informacji i potwierdzenia swojego stanu w badaniach laboratoryjnych. Jednak odczuwane dolegliwości w zaburzeniach lękowych nie są związane z organicznymi zaburzeniami. Wyniki badań nie potwierdzają występowania u takiej osoby choroby somatycznej.

2. Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy

Zobacz film: "Kołatanie serca"

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychicznych trudnościach człowieka. Jednak objawiają się również w formie zaburzeń somatycznych. W przebiegu nerwic występuje szereg charakterystycznych objawów organicznych, które można zaobserwować u wielu chorych. Często zgłaszanymi przez osoby z nerwicą dolegliwości należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, niestrawność.

Dla powyższych objawów charakterystyczny jest indywidualny przebieg. Niektórzy chorzy odczuwają ból jednostajny, skoncentrowany w jednym punkcie, dla innych jest to ból wędrujący, odczucie pieczenia, ściskania czy rozdymania. U każdego pacjenta dolegliwości somatyczne towarzyszące nerwicy mają swoisty przebieg i natężenie.

Lękowe reakcje somatyczne powodują pogłębianie się odczuwanych psychicznych dolegliwości. Wzajemnie na siebie oddziałując wzmagają lęk i prowadzą do pogarszania się stanu psychicznego pacjenta. Z czasem może rozwinąć się u chorego lęk przed lękiem, który dodatkowo pogłębia odczuwane dolegliwości.

3. Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie, inaczej nazywane palpitacją, jest odczuwanym przyspieszonym lub mocnym biciem serca. Może być spowodowane nadmiernym spożyciem substancji, (np. alkoholu, kofeiny), chorobami somatycznymi (np. problemami z tarczycą), wadami organicznymi (wrodzone wady serca) oraz chorobami psychicznymi o podłożu lękowym. Do występowania tego rodzaju zaburzenia może dochodzić w chwilach silnych wzruszeń lub stresu.

Osoby, które doświadczają kołatania serca, opisują je jako uczucie pulsowania lub szybkiego bicia, które jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Może być odczuwane równocześnie z bólem serca, lękiem i uciskiem w okolicy serca. Takie objawy są niepokojące, dlatego u osoby, która je odczuwa może następować nasilenie się ich związane z lękiem, jaki wywołują. Zwykle są również przyczyną wizyt u lekarzy, by odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Występujące w nerwicy objawy somatyczne najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów krwionośnego i oddechowego. Lęk może powodować zmiany pracy serca i wpływać na pracę organizmu. Zdrowe osoby odczuwając silny lęk obserwują u siebie szereg fizjologicznych dolegliwości.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zgłaszają cały szereg fizjologicznych dolegliwości. Bardzo powszechne są problemy z sercem, przede wszystkim ból w klatce piersiowej oraz kołatanie.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to poważny problem. Przyspieszona akcja serca może wywoływać u chorego uczucie słabości. Chory nie wie, co się z nim dzieje. Fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i nasilają odczuwanie lęku. Lęk natomiast wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby, które cierpią na kołatanie serca związane z nerwicą zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla niech zagrożenie. Do takich sytuacji mogą należeć kontakty z obcymi osobami, jazda komunikacją publiczną, tłumne miejsca.

Także momenty odosobnienia mogą nasilać problemy z kołataniem serca. Chory boi się, że nie ma przy nim nikogo, kto w razie potrzeby mógłby się nim zaopiekować. W efekcie lęk narasta, co powoduje nasilanie się dolegliwości somatycznych. Chory wpada w spiralę lęku. Im silniejsze są odczuwane dolegliwości fizyczne, tym większy lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nerwica a agresja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze