Kołatanie serca w nerwicy

Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny sposób. Człowiek, u którego się rozwinęły, zgłasza nie tylko problemy psychiczne – odczuwanie silnych, trudnych emocji, niepokój, rozdrażnienie, itp. Dochodzą do tego także somatyczne objawy, które związane są z rozwojem choroby. Osoby cierpiące na nerwicę zgłaszają się do lekarzy różnych specjalności z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego oraz krwionośnego. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie.

Polecane wideo:

1. Objawy somatyczne w nerwicy

Lęk może objawiać się w różnej formie. Ludzie zdrowi odczuwający lęk, np. przed wystąpieniem przed szeroką publicznością, zauważają u siebie także fizyczne objawy tej emocji. Należą do nich pocenie się, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby chore na nerwicę oprócz takich przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dolegliwości podobne do tych, które występują w chorobach somatycznych.

Objawy z ciała mogą być pierwszym sygnałem rozwoju nerwicy. Chory szuka informacji i potwierdzenia swojego stanu w badaniach laboratoryjnych. Jednak odczuwane dolegliwości w zaburzeniach lękowych nie są związane z organicznymi zaburzeniami. Wyniki badań nie potwierdzają występowania u takiej osoby choroby somatycznej.

2. Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychicznych trudnościach człowieka. Jednak objawiają się również w formie zaburzeń somatycznych. W przebiegu nerwic występuje szereg charakterystycznych objawów organicznych, które można zaobserwować u wielu chorych. Często zgłaszanymi przez osoby z nerwicą dolegliwości należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, niestrawność.

Dla powyższych objawów charakterystyczny jest indywidualny przebieg. Niektórzy chorzy odczuwają ból jednostajny, skoncentrowany w jednym punkcie, dla innych jest to ból wędrujący, odczucie pieczenia, ściskania czy rozdymania. U każdego pacjenta dolegliwości somatyczne towarzyszące nerwicy mają swoisty przebieg i natężenie.

Lękowe reakcje somatyczne powodują pogłębianie się odczuwanych psychicznych dolegliwości. Wzajemnie na siebie oddziałując wzmagają lęk i prowadzą do pogarszania się stanu psychicznego pacjenta. Z czasem może rozwinąć się u chorego lęk przed lękiem, który dodatkowo pogłębia odczuwane dolegliwości.

3. Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie, inaczej nazywane palpitacją, jest odczuwanym przyspieszonym lub mocnym biciem serca. Może być spowodowane nadmiernym spożyciem substancji, (np. alkoholu, kofeiny), chorobami somatycznymi (np. problemami z tarczycą), wadami organicznymi (wrodzone wady serca) oraz chorobami psychicznymi o podłożu lękowym. Do występowania tego rodzaju zaburzenia może dochodzić w chwilach silnych wzruszeń lub stresu.

Osoby, które doświadczają kołatania serca, opisują je jako uczucie pulsowania lub szybkiego bicia, które jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Może być odczuwane równocześnie z bólem serca, lękiem i uciskiem w okolicy serca. Takie objawy są niepokojące, dlatego u osoby, która je odczuwa może następować nasilenie się ich związane z lękiem, jaki wywołują. Zwykle są również przyczyną wizyt u lekarzy, by odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Występujące w nerwicy objawy somatyczne najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów krwionośnego i oddechowego. Lęk może powodować zmiany pracy serca i wpływać na pracę organizmu. Zdrowe osoby odczuwając silny lęk obserwują u siebie szereg fizjologicznych dolegliwości.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zgłaszają cały szereg fizjologicznych dolegliwości. Bardzo powszechne są problemy z sercem, przede wszystkim ból w klatce piersiowej oraz kołatanie.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to poważny problem. Przyspieszona akcja serca może wywoływać u chorego uczucie słabości. Chory nie wie, co się z nim dzieje. Fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i nasilają odczuwanie lęku. Lęk natomiast wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby, które cierpią na kołatanie serca związane z nerwicą zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla niech zagrożenie. Do takich sytuacji mogą należeć kontakty z obcymi osobami, jazda komunikacją publiczną, tłumne miejsca.

Także momenty odosobnienia mogą nasilać problemy z kołataniem serca. Chory boi się, że nie ma przy nim nikogo, kto w razie potrzeby mógłby się nim zaopiekować. W efekcie lęk narasta, co powoduje nasilanie się dolegliwości somatycznych. Chory wpada w spiralę lęku. Im silniejsze są odczuwane dolegliwości fizyczne, tym większy lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

Bibliografia

  • Banasiak W., Opolski G., Poloński L., (red.), Choroby serca – Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-30-9.
  • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Steciwko A., (red.), Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-062-7.

Objawy nerwicy

Polecane wideo:

Komentarze (21)
~alka%
~alka%

przez 5 lat chodziłam z podobnymi dolegliwościami, brałam pramolan, zastrzyki z magnezu, byłam na terapii . Na pogotowiu, jak przyjeżdżałam z kołataniem serca i omdleniem, dostawałam relanium, po którym czułam się jeszcze gorzej.A potem okazało się, że to były objawy zapalenia tarczycy i nadczynności tarczycy w przebiegu hashimoto.

Odpowiedz
~Kierdama28
~Kierdama28

@~gfjh: cześć właśnie wczoraj byłam u lekarza dlatego że od trzech dni strasznie się czuje robi mi się duszno dłonie i nogi mi dretwialy i serce wali jak szalone ciśnienie mam za wysokie lekarz zrobił mi ekg i dał tabletki na obniżenie ciśnienia i miało być dobrze dzisiaj rano na nowo kołacze mi serce i jest mi duszno co robić gdy sama nie kontroluje kiedy i dlaczego się denerwuje

Odpowiedz
~medycynatogunwo
~medycynatogunwo

no fajnie, że 10 razy to samo zostało opisane w tym "artykule", może na koniec przydałyby się jakieś porady jak sobie z tym radzić, iść do lekarza, brać jakieś leki, uprawiać sport, może jakieś inne sposoby hmm??? na wuj pisać ciągle o tych samych objawach różnymi słowami zamiast pomóc, to są ci dzisiejsi "naukowcy", którzy badają przyczyny i objawy a nie sposoby leczenia? w takim razie jestem za tym aby zlikwidować te ch*jowe zespoły "baadczy", niech sobie zbadają swoje prostaty i macice.

Odpowiedz
~tomo
~tomo

Julita czytaj pismo może pomoże a pan Bóg kocha cię. Jezus pomaga na wszystko tylko Julita wyobraź sobie że zmien życie i pan jezus ci pomoże... Ale pod jednym warunkim że wiara w niego będziesz mieć. I pamiętaj jedno tylko on jest twój pośrednik nie marja bo jezus powiedział że on brama i krol i kto wierzy w niego zyc wieczne bandzie.pozdro

Odpowiedz
~ola
~ola

ja też mam nawrót nerwicy. Trzeci w ciągu ostatnich dwóch lat. Po 15 latach przerwy. No, moze przerywanej krótkotrwałymi atakami. Teraz od 2012 męczę sie straszliwie za każdym razem. Pierwszy- serce, straszna tachykardia, duszności, wrazenie kompletnego braku siły, trzymało ok 2 miesiace, zaczęłam brać leki, kolejny nawrót jakieś 9 miesięcy po zaprzestaniu brania tabletek, tym razem zawroty głowy i powolny, zbyt wolny rytm serca, znowu tabletki, znowu pomogły na jakiś czas, też ok 10 miesięcy i znowu nawrót, zaczęło sie od zawrotów głowy, które zlekceważyłam chociaz na poczatku było ciężko, niemniej po miesiącu doszły znowu te straszliwe objawy ze strony serca, tak jakby nerwica chciała mi powiedzieć: nie udało się zawrotami głowy? Nie boisz się ich? no to ja ci dokopie tym czego na pewno sie wystraszysz...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy nerwicy
Objawy nerwicy

Nerwica a ból głowy

Nerwica a ból głowy

. Często w sytuacjach trudnych, którym towarzyszą lęk, smutek, niepewność, pojawiają się różne objawy somatyczne, jak: drżenie mięśni, nudności, zawroty i bóle (...) .). Dlaczego w nerwicy boli głowa? Zazwyczaj...

Objawy nerwicy

Zaburzenia świadomości

Zaburzenia świadomości

soporu, objawy chorobowe są głębsze niż przy somnolencji. Nie występują reakcje słowne, ale reakcja bólowa zostaje zachowana. Następuje osłabienie (...) alkoholowego albo towarzyszą wysokiej gorączce w przebiegu wielu chorób. Pojawiają...

Objawy nerwicy

Zaburzenia nerwicowe

. Pacjent odczuwa kołatanie serca, ma nudności, biegunki, problemy ze snem. Wszystkie te objawy są przejawami lęku. Rodzaje nerwic Nerwica (...) . Towarzyszyć mogą mu inne objawy:...

Objawy nerwicy

Nerwica a agresja

Nerwica kojarzy się zwykle z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku. Jednak potoczne rozumienie nerwowości odbiega od objawów, które znamionują zaburzenia (...) można szybko wyprowadzić z równowagi, zdenerwować, a nawet doprowadzić do furii....

Objawy nerwicy

Wyczerpanie nerwowe

brakować hormonu, a człowiek przechodzi przez wyczerpanie nerwowe. Objawy wyczerpania nerwowego Zarówno zbyt niski (...) , który mogą stosować dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli. Preparat skutecznie...

Leczenie nerwicy

Jak leczyć nerwicę?

Jak leczyć nerwicę?

. Objawy fizyczne depresji, występujące również w przypadku zaburzeń nerwicowych: drżenie rąk, rozdygotanie, kołatanie serca, bóle głowy, suchość (...) Nerwica i depresja to dwie różne jednostki...

Kołatanie serca

Na czym polega kołatanie serca?

Na czym polega kołatanie serca?

Odczuwanie kołatania serca może być spowodowane nieprawidłowymi czynnościami serca, jak np. migotaniem przedsionków, które dotyczy około 1% osób (...) serca, zapalenie mięśnia sercowego...

Niewydolność serca

Czym są kardiomiopatie?

Czym są kardiomiopatie?

, omdlenia i kołatanie serca; kardiomiopatia restrykcyjna – występuje niezwykle rzadko. Polega na tym, że mięsień serca jest czymś impregnowany (...) Istnieje wiele wad serca,...

Kołatanie serca

Kołatanie serca - kiedy należy się martwić?

Kołatanie serca - kiedy należy się martwić?

natychmiast zrobić podstawowe badania i udać się do lekarza. Kołatanie serca może bowiem świadczyć o chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem (...) . Czy kołatanie...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby