Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Kołatanie serca w nerwicy

Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny sposób. Człowiek, u którego się rozwinęły, zgłasza nie tylko problemy psychiczne – odczuwanie silnych, trudnych emocji, niepokój, rozdrażnienie, itp. Dochodzą do tego także somatyczne objawy, które związane są z rozwojem choroby. Osoby cierpiące na nerwicę zgłaszają się do lekarzy różnych specjalności z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego oraz krwionośnego. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie.

1. Objawy somatyczne w nerwicy

Lęk może objawiać się w różnej formie. Ludzie zdrowi odczuwający lęk, np. przed wystąpieniem przed szeroką publicznością, zauważają u siebie także fizyczne objawy tej emocji. Należą do nich pocenie się, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby chore na nerwicę oprócz takich przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dolegliwości podobne do tych, które występują w chorobach somatycznych.

Objawy z ciała mogą być pierwszym sygnałem rozwoju nerwicy. Chory szuka informacji i potwierdzenia swojego stanu w badaniach laboratoryjnych. Jednak odczuwane dolegliwości w zaburzeniach lękowych nie są związane z organicznymi zaburzeniami. Wyniki badań nie potwierdzają występowania u takiej osoby choroby somatycznej.

2. Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychicznych trudnościach człowieka. Jednak objawiają się również w formie zaburzeń somatycznych. W przebiegu nerwic występuje szereg charakterystycznych objawów organicznych, które można zaobserwować u wielu chorych. Często zgłaszanymi przez osoby z nerwicą dolegliwości należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, niestrawność.

Dla powyższych objawów charakterystyczny jest indywidualny przebieg. Niektórzy chorzy odczuwają ból jednostajny, skoncentrowany w jednym punkcie, dla innych jest to ból wędrujący, odczucie pieczenia, ściskania czy rozdymania. U każdego pacjenta dolegliwości somatyczne towarzyszące nerwicy mają swoisty przebieg i natężenie.

Lękowe reakcje somatyczne powodują pogłębianie się odczuwanych psychicznych dolegliwości. Wzajemnie na siebie oddziałując wzmagają lęk i prowadzą do pogarszania się stanu psychicznego pacjenta. Z czasem może rozwinąć się u chorego lęk przed lękiem, który dodatkowo pogłębia odczuwane dolegliwości.

3. Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie, inaczej nazywane palpitacją, jest odczuwanym przyspieszonym lub mocnym biciem serca. Może być spowodowane nadmiernym spożyciem substancji, (np. alkoholu, kofeiny), chorobami somatycznymi (np. problemami z tarczycą), wadami organicznymi (wrodzone wady serca) oraz chorobami psychicznymi o podłożu lękowym. Do występowania tego rodzaju zaburzenia może dochodzić w chwilach silnych wzruszeń lub stresu.

Osoby, które doświadczają kołatania serca, opisują je jako uczucie pulsowania lub szybkiego bicia, które jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Może być odczuwane równocześnie z bólem serca, lękiem i uciskiem w okolicy serca. Takie objawy są niepokojące, dlatego u osoby, która je odczuwa może następować nasilenie się ich związane z lękiem, jaki wywołują. Zwykle są również przyczyną wizyt u lekarzy, by odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Występujące w nerwicy objawy somatyczne najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów krwionośnego i oddechowego. Lęk może powodować zmiany pracy serca i wpływać na pracę organizmu. Zdrowe osoby odczuwając silny lęk obserwują u siebie szereg fizjologicznych dolegliwości.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zgłaszają cały szereg fizjologicznych dolegliwości. Bardzo powszechne są problemy z sercem, przede wszystkim ból w klatce piersiowej oraz kołatanie.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to poważny problem. Przyspieszona akcja serca może wywoływać u chorego uczucie słabości. Chory nie wie, co się z nim dzieje. Fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i nasilają odczuwanie lęku. Lęk natomiast wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby, które cierpią na kołatanie serca związane z nerwicą zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla niech zagrożenie. Do takich sytuacji mogą należeć kontakty z obcymi osobami, jazda komunikacją publiczną, tłumne miejsca.

Także momenty odosobnienia mogą nasilać problemy z kołataniem serca. Chory boi się, że nie ma przy nim nikogo, kto w razie potrzeby mógłby się nim zaopiekować. W efekcie lęk narasta, co powoduje nasilanie się dolegliwości somatycznych. Chory wpada w spiralę lęku. Im silniejsze są odczuwane dolegliwości fizyczne, tym większy lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

Bibliografia

  • Banasiak W., Opolski G., Poloński L., (red.), Choroby serca – Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-30-9.
  • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Steciwko A., (red.), Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-062-7.
Komentarze (19)
~domino999
~domino999

witam mam 20 lat i po wyjsciu z gorocego prysznica nagle mi serce zaczelo bic szybciej i robilo sie coraz slabiej przechodzilo na 1 0min i znowu+drgawki i lęk prosze o jakies rady u lekarza bylem na ekg i cisnienie i ponoc w normie ;/

Odpowiedz
~dgsrhjteydjdjnm
~dgsrhjteydjdjnm

Ten artykuł to czysta prawda, właśnie piszę ten komentarz w momencie odczuwania palpitacji, mam 22 lata i stwierdzoną nerwicę lękową. Zanim jednak doszło do diagnozy, rok czasu umierałem na przeróżne objawy, szczególnie związane z głową. Miałem szereg badań, od tomografii i rezonansu po gastroskopię. Wyniki były w porządku więc ostatnim możliwym lekarzem został psychiatra. Dziś wiem że to poprzez moje lęki co daje mi wewnętrzną siłę do walki, często też będąc tego świadomym potrafię w pewnym stopniu neutralizować te objawy. Obecnie objawy przeprowadziły się pierwszy raz na serce co jest najbardziej stresujące i wykańczające ponieważ dodatkowo mam bradykardię z niemiarowością oddechową.

Odpowiedz
~anyka
~anyka

ojej ;/ to jest straszne ... jak mnie to łapie to ; gorąco mi się robi duszno pocę się, drgawki mam.. ;( z obcymi osobami nie daje rady usiedziec.. komunikacją za bardzo jeździć nie mogę.. a jak juz wsiąde w bus to strasznie się męcze... ; ( w szkole nie daje rady usiedziec na lekcjach.. nie wiem co dalej będzie...

straszne jest życie gdy się ma tą chorobę ; (((( ! (myśli samobójcze ) ; (

Odpowiedz
~wts
~wts

spokojnie men, pierwsze objawy organizmu na intensywne może życie, może nerwy, może taka duszność, może imprezy za dużo, proponuję regularny ruch - sport

Odpowiedz
~klaudia
~klaudia

witam, mam 20 lat i też podobne objawy najpierw myślałam że to nawrót astmy wiec wybrałam sie do alergologa który przepisał mi inhalatory itp... ale objawy nadal dokuczają biore tabletki uspakajające ale wiem ze one uzależniaja wiec szukam jakiegos innego sposobu by z tego wyjsc. jezeli ktos ma metode prosze o rady

Odpowiedz
~gfjh
~gfjh

@~dgsrhjteydjdjnm:
Proszę skontaktuj się ze mną... Opisz jakie masz konkretne objawy ze strony serca
ubermensch77

Odpowiedz
~lyrad
~lyrad

Wszystkim zmagającym się z nerwicą lękową mocno polecam bloga - szaffer.pl (jeśli link się usunie można po prostu wpisać w google 'szaffer', albo 'historia pewnej nerwicy'. Mam 19 lat i już od kilku lat zmagam się z objawami nerwicy lękowej. Blog ten był dla mnie inspiracją, ale przede wszystkim ogromną nadzieją. Pierwszy raz spotkałam kogoś, kto dokładnie opisuje swoje objawy i przekonuje nas, że nerwica to nie wyrok na całe życie! To choroba z którą trzeba walczyć, niekoniecznie lekoterapią :) Pozdrawiam wszystkich niespokojnych, dużo wytrwałości no i zdrowia oczywiście :)

Odpowiedz
~oskar
~oskar

@~anyka : Ile masz lat? Masz ochote popisac bo mnie tez dopadlo i nie wiem z kim k tym pogadac

Odpowiedz
~Bezradny
~Bezradny

Boże ja mam problemy z dusznością.Wykryto u mnie nerwice 4 lata temu.Opierała się głównie na nerwicy serca.Potem brałem tabletki i było dobrze.Potem znów powróciła lecz zacząłem sobie z nią radzić.Jednak nie mogę opanować duszności.Duszności zaczęły się na wakacjach jakniepotrzebnie dałem się namówić na kreske.Duszności pojawiały się sporadycznie.Lecz potem co weekend latałem na imprezy i ciągle po imprezach odczuwałem te duszności.Teraz ataki są już tak silne że rzadko kiedy sobie z nimi radze i już około 4 razy chciałem wzywać karetkę.Dzisiaj znów mnie trzyma i modle się żeby przetrwać tylko do jutra.Muszę chodzić do szoły i nie wiem jak to zrobić bo rzadko kiedy udaje mi się usiedzieć w niej.Kiedyś dom to była taka oaza spokoju lecz teraz ataki te miewam nawet w domu.We wtorek mam wizyte u lekarza rodzinnego który zlecil mi RTG Płuc i poprosze go chyba o przepisanie mi jakiś antydepresantów bo po prostu nie daje rady.Codziennie szukam w internecie chorób które mogą mi dolegać.To jest nie do zniesienia.Nawet jak te duszności są naprawde czymś spowodowane to jak czasami jestem spokojny to są bardzo lekkie lecz gdy nerwica zaczyna je nakręcać to staje się to nie do zniesienia.Już od kilku dni modle się żeby dotrwać do wtorku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy nerwicy - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy nerwicy
Objawy nerwicy

Nerwica a ból głowy

Nerwica a ból głowy

W obecnych czasach trudno żyć bez stresu, lęku, napięcia i obaw. Każdy dzień to wyzwanie, które wymaga od organizmu mobilizacji sił. Często w sytuacjach trudnych, którym towarzyszą lęk, smutek, niepewność, pojawiają się różne objawy somatyczne, jak:...

Objawy nerwicy

Zaburzenia świadomości

Zaburzenia świadomości

Świadomość to stan przytomności umysłu, zdolność do zdawania sobie sprawy ze zjawisk zewnętrznych (orientacja w świecie), jak i procesów wewnętrznych (samokontrola, introspekcja, samoorientacja). Różnice między grzybami halucynogennymi a neurotopowymi...

Objawy nerwicy

Zaburzenia nerwicowe

Zaburzenia nerwicowe są szerokim pojęciem, do którego zalicza się wiele zachowań, np. zaburzenia lękowe pod postacią fobii. Objawiają się lękiem i wszystkimi związanymi z nim symptomami, przed różnymi konkretnymi sytuacjami i tendencją do ich unikania.

Objawy nerwicy

Nerwica a agresja

Nerwica kojarzy się zwykle z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku. Jednak potoczne rozumienie nerwowości odbiega od objawów, które znamionują zaburzenia lękowe. „Być nerwowym” oznacza być niestabilnym emocjonalnie, drażliwym, pobudliwym,...

Objawy nerwicy

Wyczerpanie nerwowe

Wyczerpanie nerwowe to coraz częstszy problem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy żyją w dużym stresie. W wyniku napięcia organizm wytwarza hormon nadnerczy, który pobudza układ nerwowy. Wówczas człowiek może mieć problemy z oddychaniem, przyspieszone...

Kardiologia

Kołatanie serca

Kołatanie serca

Kołatanie serca nie ma jednej określonej definicji. Można o nim mówić, gdy serce bije nadmiernie, zwiększona jest częstotliwość jego uderzeń lub też gdy częstość uderzeń serca jest nieznacznie zmieniona, a pacjent odczuwa je jako nadmierne. Zazwyczaj...

Nerwica

Rozwój nerwicy

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są niejednolitą grupą schorzeń charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym obrazem klinicznym, tzn. specyficznymi objawami, czasem tr

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą

Ćwiczenia w nerwicy

Leczenie nerwicy najczęściej prowadzone jest za pomocą psychoterapii wspomaganej farmakoterapią. Jednak w wielu przypadkach dla lepszego samopoczucia chorego warto jest wprowadzać

Nerwica

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są niejednolitą grupą schorzeń charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym obrazem klinicznym, tzn. specyficznymi objawami, czasem trwania itp. Różnorodność ta odzwierciedla się w wielu rodzajach metod leczenia,...

Nerwica

Objawy nerwicy

Nerwice dotykają coraz więcej osób w sile wieku. Codzienny pośpiech, stresująca praca, obowiązki domowe, rodzinne i towarzyskie sprawiają, że niektóre sytuacje zaczynają wywoływać irracjonalny lęk, który odbiera niezależność i powoduje znaczący dyskomfort....