Trwa ładowanie...

Jak długo utrzymują się objawy wariantu Omikron? "Optymizm na razie nie jest wskazany"

Avatar placeholder
22.01.2022 20:25
Jak długo utrzymują się objawy wariantu Omikron?  Jak długo utrzymują się objawy wariantu Omikron? Prof. Fal: Doniesienia są optymistyczne
Jak długo utrzymują się objawy wariantu Omikron? Jak długo utrzymują się objawy wariantu Omikron? Prof. Fal: Doniesienia są optymistyczne

Gwałtowny przyrost zakażeń koronawirusem świadczy o tym, że w Polsce właśnie zaczęła się piąta fala pandemii. Choć prognozy epidemiologiczne nie są pocieszające i zakładają nawet setki tysięcy zakażeń, to z krajów, przez które fala wzrostu zachorowań z powodu Omikrona właśnie przechodzi, płyną też nieco lepsze wiadomości. - Najczęściej infekcja Omikronem trwa krócej - mówi prof. Fal.

spis treści

1. Wariant Omikron. Jak wygląda przebieg zakażenia?

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie Omikron odpowiada w Polsce za ponad 20 proc. zakażeń, jednak sekwencjonowaniu podlega jedna na 100 próbek, więc rzeczywista skala zakażeń i obecność Omikrona może być znacznie większa.

Obserwacje wskazują, że średnia długość trwania COVID-19 przy zakażeniu wariantem Omikron jest mniejsza, a jej przebieg - łagodniejszy.
Obserwacje wskazują, że średnia długość trwania COVID-19 przy zakażeniu wariantem Omikron jest mniejsza, a jej przebieg - łagodniejszy. (Getty Images)
Zobacz film: "Zakażenia w czasie piątej fali. Liczby nie oddają realiów"

Modele matematyczne wskazują, że w ciągu trzech tygodni liczby zakażeń w Polsce poszybują do ponad 100 tys. nowych przypadków w ciągu doby, a w pesymistycznym wariancie nawet do 140 tys.

Choć w Polsce piąta fala dopiero się rozkręca, w Wielkiej Brytanii liczby zakażeń po fali Omikronu już zaczęły spadać. Pojawia się więc coraz więcej danych i badań na temat tego wariantu.

"Osoby doświadczające łagodnego przebiegu COVID-19 zwykle wracają do zdrowia w ciągu jednego do dwóch tygodni. Jednak w ciężkich przypadkach choroba może trwać znacznie dłużej. Wyzdrowienie może zająć nawet sześć tygodni i dłużej. Może przy tym dojść do trwałego uszkodzenia serca, nerek, płuc oraz mózgu" – zaznacza dr Lisa Maragakis, epidemiolog z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA).

2. Jak długo utrzymują się obawy Omikronu?

- Nie są to obserwacje na polskich pacjentach, bo tych jest jeszcze niewielu, jednak mamy podstawy, aby sądzić, że u osób z lekkim przebiegiem zakażenia wariantem Omikron objawy nie powinny się utrzymywać dłużej niż tydzień - podkreśla prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

- Najczęściej infekcja Omikronem trwa krócej. Stąd w niektórych krajach pojawiła się tendencja do skrócenia czasu obowiązkowej izolacji. Decyzje te wynikają zarówno z merytoryki oraz wiedzy o przebiegu choroby, ale także niewątpliwie z ekonomii - dodaje profesor.

Już wcześniej wykazano, że Omikron w odróżnieniu od innych wariantów SARS-CoV-2 kieruje się przede wszystkim nie do płuca, ale do górnych dróg oddechowych. W praktyce przekłada to się na znacznie mniejszą liczbę pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, a zatem i mniejszą liczbę zgonów z powodu zakażenia. - COVID-19 w przebiegu infekcji Omikronem może przebiegać lżej, a objawy koncentrujące się głównie w drogach górnych, a nie dolnych drogach oddechowych- mówi prof. Fal.

3. Omikron. Objawy infekcji

Jak zaznacza prof. Fal, najczęściej pacjenci zgłaszają objawy grypopodobne:

  • katar,
  • ból gardła głowy,
  • zmęczenie,
  • kichanie,
  • kaszel.

- Wiele osób zakażonych zgłasza też objawy poprzedzające. Najczęściej są to bóle mięśni i stawowo-kostne, które pojawiają się na dzień lub dwa przed wystąpieniem innych objawów. U niektórych pacjentów występują też objawy od strony układu trawiennego - mówi prof. Fal.

- Wiemy też, że częściej w przebiegu wariantu Omikron dochodzi do bólu gardła, a znacznie rzadziej do utraty węchu i smaku. Generalnie wszystko wskazuje, że Omikronem łatwiej się zakażamy, ale i też szybciej przechodzimy przez chorobę. O ile w przypadku Delty do pojawienia się objawów dochodziło po ok. 3-4 dniach, to u zakażonych Omikronem objawy występują już nawet po dobie od zakażenia, ale mogą również szybciej ustępować - mówi dr Bartosz Fiałek, reumatolog oraz popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Eksperci jednak jednogłośnie apelują i ostrzegają, aby nie lekceważyć ryzyka, jakie niesie ze sobą wariant Omikron. Wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na organizm może mieć zmutowany wirus i czy podobnie, jak poprzednie warianty będzie powodować long-COVID.

- W dalszym ciągu COVID-19 jest groźną chorobą, nawet jeśli wydaje się, że nowy wariant jest łagodniejszy. Optymizm na razie nie jest wskazany, ponieważ w dalszym ciągu nie wiemy, jakie długofalowe powikłania mogą wystąpić po zakażeniu Omikronem - podkreśla prof. Fal.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze