Trwa ładowanie...

Omikron może powodować astmę? "W niektórych przypadkach choroba pozostanie na całe życie"

Avatar placeholder
Tatiana Kolesnychenko 10.01.2022 18:58
Omikron może powodować astmę? "W niektórych przypadkach choroba pozostanie na całe życie"
Omikron może powodować astmę? "W niektórych przypadkach choroba pozostanie na całe życie" (Getty Images)

Coraz więcej wskazuje na to, że wariant Omikron powoduje łagodniejszy przebieg COVID-19, ponieważ zamiast płuc wirus namnaża się m.in. w oskrzelach. Jest to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, ponieważ może to oznaczać mniej ciężkich i śmiertelnych przypadków zapalenia płuc. Zła, bo dla części niezaszczepionych pacjentów zakażenie Omikronem może zakończyć się powikłaniem na całe życie.

spis treści

1. Wariant Omikron dał złudne poczucie bezpieczeństwa

Choć informacje o lżejszym przebiegu zakażeń wariantem Omikron dało wielu osobom nadzieję na zakończenie pandemii, naukowcy studzą emocje. Dr Paweł Grzesiowski - immunolog, pediatra oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 podkreśla, że obecnie nie mamy żadnych powodów, aby myśleć, że Omikron będzie powodował mniej powikłań.

Dla części niezaszczepionych pacjentów zakażenie Omikronem może zakończyć się powikłaniem na całe życie.
Dla części niezaszczepionych pacjentów zakażenie Omikronem może zakończyć się powikłaniem na całe życie. (Getty Images )
Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

- Faktycznie dotychczasowe badania pokazują, że Omikron wolniej namnaża się w płucach. Można więc liczyć, że w szpitalach będzie mniej pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc. Jednak Omikron zachował wszystkie inne cechy SARS-CoV-2 i może atakować pozostałe organy - mówi dr Grzesiowski.

Badania również wskazują na to, że nowy wariant częściej namnaża się w drogach oddechowych i atakuje oskrzela.

- To w przyszłości może spowodować dużą liczbę przewlekłych zapaleń oskrzeli czy zaburzeń astmatycznych - podkreśla dr Grzesiowski.

2. Astma po COVID-19. "Powikłanie na całe życie"

Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Górska z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, takie powikłania po chorobach wirusowych jak nadreaktywność oskrzeli oraz astma, nie są nowością w medycynie.

- U osób z odpowiednią predyspozycją nawet grypa może je spowodować - wyjaśnia ekspertka. - Można więc przypuszczać, że kolejne warianty koronawirusa będą łagodniały względem płuc, ale u części osób będą powodować tzw. nadreaktywność oskrzeli oraz astmę - dodaje.

Do poinfekcyjnej nadreaktywności dochodzi, kiedy wirus uszkadza nabłonek dróg oddechowych oraz oskrzeli. W konsekwencji zakończenia nerwowe zostają odsłonięte i zaczynają reagować na każde bodźce skurczeniem oskrzeli, które prowadzi do ataków kaszlu.

- Te uszkodzenia mogą powodować silny kaszel, duszność, świszczący oddech podczas wysiłku czy wyjściu na zimne powietrze - mówi dr Górska.

Najczęściej nadreaktywność oskrzeli mija po kilku tygodniach. Jednak w przypadku niektórych osób zakażenie wariantem Omikron może pozostawić ''ślad'' na całe życie, ponieważ nadreaktywności oskrzeli może przerodzić się w astmę.

- Jeżeli dojdzie do rozwoju astmy, musimy się liczyć z tym, że będzie to choroba na całe życie - ostrzega dr Górska.

3. Mniejsze ryzyko powikłań u osób zaszczepionych

Jak wyjaśnia dr Górska, nauka wciąż nie wie, dlaczego infekcje wirusowe mogą wywołać u niektórych osób tak poważne powikłania.

- Predyspozycje do rozwoju nadreaktywności oskrzeli oraz astmy nie są dobrze zbadane. Wiemy, że nie są one spadkowe. Prawdopodobnie głównym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne - wyjaśnia pulmonolog.

Nie wiadomo też, jak wielka grupa osób może być narażona na powikłania. Lekarze jednak obawiają się, że przy wysokiej transmisyjności, jak w przypadku wariantu Omikron, chorych może być naprawdę wielu.

Ryzyko powikłań jednak występuje jedynie w przypadku osób, które przejdą COVID-19 pełnoobjawowy - z kaszlem oraz dusznością. Oznacza to, że osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 są w grupie znacznie niższego ryzyka.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze