Koronawirus w Europie. Tu wracają obostrzenia i maseczki. W tych państwach znowu czeka nas lockdown?
Lockdown trwał w Europie ponad dwa miesiące, a po jego zniesieniu wszyscy odetchnęli z ulgą. Jednak coraz więcej pojawia się informacji o nowych ogniskach epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W związku z tym rządy wielu europejskich państw decydują się na przewrócenie restrykcji. Gdzie znowu obowiązuje reżim sanitarny?
1. Koronawirus. Włochy, Hiszpania, Bułgaria. Nakaz noszenia maseczek
Hiszpania była jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa państw w Europie. Tamtejszy rząd zniósł ogólnokrajowy lockdown dopiero 21 czerwca. Od tego czasu w kraju odnotowano 170 lokalnych ognisk epidemii. W związku z tym podjęto decyzję o przywróceniu częściowego lockdownu. Ponowną kwarantanną została objęta część Katalonii. Mieszkańcy regionu mogą wychodzić z domu tylko, kiedy jest to konieczne: do pracy, na zakupy, do lekarza. Ponownie zamknięto hotele, restauracje oraz bary. Pod przymusową kwarantanną znalazły się również przedmieścia Barcelony.
Dla turystów została zamknięta część Galicji. W wielu regionach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz dystans społeczny. Na południu Andaluzji te ograniczenia obowiązują nawet na plaży.
We Włoszech w całym kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.
W Bułgarii rząd również zdecydował się przywrócić niektóre obostrzenia. Zamknięto dyskoteki, bary z muzyką na żywo i kluby nocne. Na zewnątrz i wewnątrz budynków może zbierać się nie więcej niż 30 osób. Wszystkie wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału widzów.
2. Francja i Wielka Brytania powrót do restrykcji
Wielka Brytania również postanowiła powrócić do obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych. Od 24 lipca w życie wejdzie odpowiedni nakaz. Podobne rozwiązanie będzie również od 1 sierpnia obowiązywać we Francji.
"Chcę abyśmy w ciągu najbliższych kilku tygodni wprowadzili obowiązkowe maseczki w zamkniętych miejscach publicznych. Proszę obywateli o noszenie maseczek, tak często, jak to możliwe" - powiedział Emmanuel Macron, prezydent Francji.
3. Koronawirus. Ograniczenia na granicach
Wiele europejskich krajów wciąż utrzymuje ograniczenia na wjazd dla obywateli niektórych państw. Tak przykładowo w Niemczech obecnie o środkach walki z koronawirusem decydują kraje związkowe. Przepisy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zabraniają przyjazdu do landu jednodniowych turystów. W praktyce oznacza to, że Polacy nie mogą wybrać się na zakupy do Pasewalku, do ZOO w Ueckermuende czy na plażę po niemieckiej stronie wyspy Uznam.
Władze Austrii z kolei wydały zakaz lądowania dla samolotów z 16 krajów świata: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny, Egipt, Iran, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Rumunia, Rosja, Serbia, Szwecja, Ukraina. Austria zamknięta jest także dla podróżujących z Lombardii, Szwecji, Portugalii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.
Do Włoch nie wjadą osoby z Armenii, Bangladeszu, Bahrajnu, Brazylii, Bośni i Hercegowiny, Chile, Kuwejtu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Omanu, Panamy, Peru i Dominikany. Zakaz dotyczy mieszkańców tych regionów oraz osób, które podróżowały przez te państwa w ciągu 14 dni.
4. Ograniczenia dla Polaków
Polacy nie mają zakazu wjazdu do europejskich krajów. Od 15 lipca jednak możemy mieć problem z lotem do Szwecji i Portugalii. Na dwa tygodnie połączenia do tych krajów zawiesiły polskie linie lotnicze. Ograniczenia również będą w podróżowaniu do Finlandii. Rząd tego kraju zamierza przeprowadzać ścisłe kontrole graniczne.
Gdzie więc można spędzić wakacje? Oto lista państw spoza UE, które uznano za bezpieczne do podróżowania:
- Algieria,
- Australia,
- Kanada,
- Gruzja,
- Japonia,
- Czarnogóra,
- Maroko,
- Nowa Zelandia,
- Rwanda,
- Serbia,
- Korea Południowa,
- Tajlandia,
- Tunezja,
- Urugwaj.
Zobacz także: Trzydziestolatek poszedł na "COVID party", bo myślał, że koronawirus to fikcja. Zmarł na koronawirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.