Maciej Rybus naciągnął sobie więzadło, nie zagra w najbliższych meczach reprezentacji

Piłkarz, grający na pozycji obrońcy w drużynie Olympique Lyon, w czasie środowego meczu z Juventusem w Lidze Mistrzów (które zakończyło się remisem 1:1) naciągnął więzadło.

Piłkarz naruszył stary uraz

Zawodnik twierdzi, że początkowo nie poczuł tego urazu: „Podczas meczu wszystko było w porządku, ból zacząłem odczuwać dopiero po spotkaniu. Jest to ten sam uraz, którego nabawiłem się latem podczas okresu przygotowawczego. Przyjechałem, by skonsultować się z doktorem Jaroszewskim. Prawdopodobnie we wtorek wracam do Francji” – mówi Maciej Rybus.

Piłkarz przyjechał na zgrupowanie reprezentacji Polski. Zbadał go lekarz drużyny, Jacek Jaroszewski. Okazało się, że Rybus musi liczyć się z tygodniową przerwą.

Pierwszy raz zawodnik naciągnął więzadło podczas treningu, kiedy próbował zablokować strzał kolegi. Wtedy był wyłączny z gry na prawie miesiąc.

Rybus nie może zagrać w meczach reprezentacji. W najbliższym czasie zespół zmierzy się z Rumunią, w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata oraz rozegra we Wrocławiu towarzyski mecz ze Słowenią. Kontuzjowany jest też pomocnik Paweł Dawidowicz. Na ich miejsce Adam Nawałka wyznaczył Bartosza Bereszyńskiego i Macieja Sadloka, którzy grają w polskiej lidze.

Częsta kontuzja sportowców

Naciągnięcie więzadła jest bardzo częstym urazem wśród osób, które uprawiają sport. Uraz ten objawia się ograniczeniem możliwości poruszania nadwyrężoną kończyną oraz silnym bólem. Niedyspozycja wynikająca z nadwyrężenia kończyny nie trwa długo, jednak trzeba zajmować się urazem we właściwy sposób.

Przede wszystkim warto odwiedzić lekarza, by dowiedzieć się, jaki charakter ma nasz uraz. Aby zmniejszyć dyskomfort i opuchliznę, bolące miejsce możemy okładać zimnym okładem, unosząc przy tym nieco chorą kończynę. Można również stosować leki przeciwbólowe, maści i żele chłodzące oraz zmniejszające obrzęk. Trzeba też zrezygnować z aktywności fizycznej oraz uważać, by dodatkowo nie urazić więzadła.

Ważna jest profilaktyka, przede wszystkim zaś odpowiednie przygotowanie przed uprawianiem sportu lub wykonywaniem ćwiczeń. Nie można zapominać o właściwej rozgrzewce, która przygotuje mięśnie do zwiększonego wysiłku.

Niezwykle istotne jest właściwe obuwie, które dodatkowo zabezpieczy przed urazami stopy czy skręceniem kostki. Musi być ono dostosowane do rodzaju sportu, jaki uprawiamy. Ponadto warto o tym pamiętać nie tylko podczas aktywności fizycznej – kontuzjom sprzyja również noszenie wysokich obcasów.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...