Rozprzestrzenianie się koronawirusa. Duże znaczenie może mieć pogoda
Warunki pogodowe mogą mieć kluczowe znaczenie w kwestii skali rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tak wynika z ustaleń włoskich naukowców, którzy uważają, że pogoda może być naszym sprzymierzeńcem w walce z pandemią. Wirus najlepiej "czuje się" w chłodnym, suchym powietrzu. Jednak mrozy już za nami. Czy trzecia fala zachorowań ma związek z przedwiośniem?
1. Jak pogoda wpływa na koronawirusa?
Naukowcy z Włoch dowodzą, że wirus najszybciej rozprzestrzenianie się, kiedy na dworze jest chłodno i sucho. Ich zdaniem idealna dla koronawirusa temperatura wynosi plus 5 stopni Celsjusza, wirus nie lubi też wilgoci.
Autorzy badań Francesco Ficetola i Diego Rubolini z wydziału nauk i polityki środowiskowej na uniwersytecie w Mediolanie analizowali dane dotyczące pandemii, które zgromadził Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w amerykańskim Baltimore. Włosi zestawili te dane ze średnimi temperaturami i wilgotnością powietrza, która występowała w kolejnych miesiącach rozwoju epidemii.
Na podstawie wyliczeń stwierdzili, że istnieje wyraźna zależność pomiędzy czynnikiem pogodowym a skalą i szybkością rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Zobacz także: Koronawirus. Fakty i mity dotyczące zagrożenia
2. Temperatura ma wpływ na to, jak długo żyją wirusy
Badacze przypominają, że również badania innych ośrodków wcześniej wskazywały na zależność między pogodą a koronawirusem. Zresztą nie tylko Sars-CoV-2 preferuje zimny klimat. Podobna zależność dotyczy wirusa grypy, który również krócej żyje i wolniej się rozprzestrzenia w wilgotnym i ciepłym klimacie.
Włoscy naukowcy uważają, że czynniki pogodowe mogą w najbliższych tygodniach odegrać kluczową rolę w zahamowaniu rozwoju pandemii w niektórych rejonach świata.
3. Co z przedwiośniem?
Eksperci z Uniwersytetu Cypryjskiego są zdania, że wiosną, kiedy wzrosną temperatury i wilgotność powietrza spadnie, zachorowań na COVID-19 będzie mniej. Sugerują, by zalecenia dotyczące noszenia masek były kontynuowane, jednak z uwzględnieniem zmian pogodowych.
- W czasie pandemii, kiedy masowe i skuteczne szczepienia nie są dostępne, rządowe plany powinny mieć charakter długoterminowy, uwzględniając działanie pogody. Na tej podstawie powinny powstawać strategie odnośnie zdrowia publicznego. Może to pomóc w uniknięciu pośpiesznych reakcji, takich jak ścisły lockdown, które negatywnie wpływają na wszystkie dziedziny życia i globalną ekonomię - mówi dr Ewa Kmiołek.
4. Koronawirus a upał
Naukowcy uważają, że gorący i wilgotny klimat stref tropikalny ogranicza szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Nie oznacza to niestety, że wirus zupełnie przestanie nam zagrażać, kiedy przyjdą upały. Odkrycie Włochów daje jednak nadzieję, że wraz ze wzrostem temperatury będzie się rozprzestrzeniać wolniej, co pozwoli lepiej radzić sobie ze skutkami pandemii.
"Różnice między państwami w poziomie zanieczyszczenia atmosfery, gęstości zamieszkania i inwestycji w służbę zdrowia wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii" - tłumaczą autorzy badań cytowani przez agencję ADNKronos.
Zobacz także: Dlaczego w Afryce odnotowano tak mało przypadków koronawirusa?
Zobacz także: W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.