Ile zębów ma człowiek – ilość zębów, budowa zęba, charakterystyka
Każdy dorosły człowiek powinien mieć 32 zęby. Oczywiście, ostatnie zęby zwane ósemkami, wyrastają najpóźniej i jest to proces bolesny. Przed zębami stałymi rosną zęby mleczne, o które należy dbać. Jak nazywają się poszczególne zęby w jamie ustnej i do czego służą? I jak należy dbać o zęby, żeby cieszyć się ich pełnią na starość?
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Ile zębów ma człowiek – ilość zębów
U niemowląt od czwartego do trzydziestego miesiąca życia wyrastają pierwsze zęby, zwane mleczakami. Małe dzieci mają łącznie 20 zębów, gdyż brakuje im zębów przedtrzonowych. Wyrzynanie się zębów mlecznych bywa dla niemowląt bardzo bolesne i nieprzyjemne, temu procesowi może towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie czy nadmierne wydzielanie śliny. Wypadanie zębów mlecznych ma miejsce pomiędzy 6, a 13 rokiem życia. W tym czasie pod mleczakami wyrastają zęby stałe. Zdarza się i tak, że u niektórych wyjątków zęby mleczne zostają na stałe.
Po procesie wypadania zębów mlecznych, zaczyna się etap wzrostu zębów stałych. Dorosły człowiek powinien ich mieć 32. U góry 16 i na dole również 16, a dokładniej: 8 siekaczy, 4 kły, 8 przedtrzonowców i 12 trzonowców. Zęby mleczne są mniej trwałe niż zęby stałe, a ponadto mają mniej rozwiniętą linię korzeniową. Ich kształt również ulega zmianie, gdy wyrastają nowe zęby.
2. Ile zębów ma człowiek – budowa zęba
Ząb każdego człowieka zbudowany jest z korony zęba i korzeni, między którymi znajduje się szyjka zęba. Korona to część widoczna, kiedy otwieramy jamę ustną. Korzeń jest niewidoczną, ale integralną częścią zęba. Umieszczony jest w zębodole. Każdy ząb może zawierać inną liczbę korzeni.
3. Ile zębów ma człowiek – charakterystyka
Ilość zębów człowieka jest u każdego taka sama. Każdy z nas posiada:
Siekacze – jest ich 8. Te zęby są widoczne kiedy się uśmiechamy i mówimy, gdyż umieszczone są w pierwszej linii zębowej. Siekacze mają pierwsze kontakt z pokarmem, odgryzają go, a także pełnią ważną funkcję estetyczną i nadają kształt twarzy, a także odpowiedają są za powstające wady zgryzu czy wady wymowy.
Kły – są zębami najdłuższymi, leżącymi tuż za siekaczami. Razem z nimi mają za zadanie odgryzać pokarm oraz go rozdrabniać.
Przedtrzonowce – zębów tych nie mają dzieci, rosną dopiero wtedy, gdy zaczynają rosnąć zęby stałe. Odpowiedzialne są rozdrabnianie i miażdżenie pokarmów. Dzięki nim policzki nabierają swoistego kształtu.
Zęby trzonowe – te zęby człowieka są największe. Miażdżą pokarmy i są ostatnimi zębami w jamie ustnej. Są najmocniej zakorzenione w zębodołach.
O wszystkie zęby należy dbać, im wcześniej będziemy mieli świadomość o tym jak dbać o higienę jamy ustnej, tym lepiej. Aby zęby stałe rosły zdrowe i mocne, należy dbać o zęby mleczne, nawet u niemowląt.
Musisz to wiedzieć
Każdy człowiek jak i dziecko, powinno myć zęby po każdym posiłku, nitkowanie zębów również jest wskazane. Oprócz tych czynności, najlepiej wykluczyć z codziennej diety słodycze, gdyż to cukier jest głównym powodem psucia się zębów. Jeżeli cierpimy z powodu bólu zęby lub jego ubytku, należy udać się niezwłocznie do dentysty w celu szybkiego leczenia.
Komentarze