Rzucanie palenia - plastry, gumy, tabletki, psychoterapia, akupunktura, hipnoza, homeopatia
Oto kilka dobrych rad, jak skutecznie uwolnić się od nałogu. Przeczytaj i wybierz tę, która odpowiada ci najbardziej i... do dzieła... Rzucanie palenia wcale nie musi być udręką.
- 1. Rzucanie palenia - plastry antynikotynowe
- 2. Rzucanie palenia - gumy do żucia
- 3. Rzucanie palenia - tabletki antynikotynowe
- 4. Rzucanie palenia - inhalator
- 5. Rzucanie palenia - psychoterapia behawioralna
- 6. Rzucanie palenia - akupunktura
- 7. Rzucanie palenia - homeopatia
- 8. Rzucanie palenia - hipnoza
1. Rzucanie palenia - plastry antynikotynowe
Plastry dostarczają nikotynę i pozwalają tym samym ulżyć objawom fizycznego uzależnienia i ułatwić rzucanie palenia. Nikotyna jest łatwo absorbowana przez organizm. Plastry zawierają różną dawkę nikotyny, co pozwala na dostosowanie do intensywności uzależnienia. Te zawierające coraz mniejszą dawkę nikotyny, od 21 do 5 mg na dzień, są przyklejane codziennie rano na skórę i pozostają na niej od 16 do 24 godzin, w zależności od przypadku. Korzystanie z plastrów, a co za tym idzie rzucanie palenia, trwa zazwyczaj 3 miesiące.
Dowiedz się więcej
Od 16 do 20% procent palaczy zerwało z nałogiem dzięki stosowaniu plastrów antynikotynowych.
Zalety: Plastry antynikotynowe są sprzedawane bez recepty. Dzięki różnym dawkom nikotyny, terapia może być dostosowana indywidualnie do każdego palacza.
Wady: Mogą wywoływać podrażnienia skóry i działają tylko na uzależnienie fizyczne, nie na psychiczne.
2. Rzucanie palenia - gumy do żucia
Działają podobnie do plastrów. Dostarczanie nikotyny drogą ustną pomaga ulżyć objawom uzależnienia fizycznego. Ilość spożywanych gum do żucia może być różna w zależności od poziomu uzależnienia.
Dostępne są gumy o dawce 2 i 4 mg, te ostatnie są zalecane dla osób silnie uzależnionych od nikotyny. Stosowanie gum trwa zazwyczaj 3 miesiące i nie zaleca się stosowania ich dłużej niż 6 miesięcy od rzucenia palenia.
Skuteczność gum jest porównywalna do skuteczności plastrów. Aby osiągnąć optymalny efekt, gumy muszą być używane w odpowiedni sposób (najpierw należy je ssać, a następnie powoli żuć) i przez odpowiednio długi czas (przez ok. 30-40 min).
Zalety: Mogą zaspokoić nagłą potrzebę zapalenia. Są szczególnie skuteczne dla osób palących nieregularnie.
Wady: Trzeba dokładnie przestrzegać sposobu stosowania gum. Jeśli żujemy je za szybko, nikotyna jest zbyt szybko uwalniania, co może powodować nadmierne wydzielanie śliny, czkawkę lub problemy żołądkowe. Niektórzy palacze podczas rzucania palenia mają problemy z odstawieniem gum.
3. Rzucanie palenia - tabletki antynikotynowe
Działanie jest identyczne, jak w przypadku plastrów i gum – łagodzą chęć sięgnięcia po papierosa i dostarczają organizmowi nikotynę. W tym wypadku nikotyna jest dostarczana za pomocą tabletek do ssania lub tabletek, które wkłada się pod język.
Zalety: Używanie tabletek antynikotynowych jest bardziej dyskretne i łatwiejsze, niż używanie gum.
Wady: Podobnie do innych substytutów nikotyny, tabletki mogą powodować bóle głowy na początku stosowania podczas rzucania palenia.
4. Rzucanie palenia - inhalator
Inhalator składa się z ustnika z wymiennym wkładem, który wyglądem przypomina cygaretkę lub fifkę. Nikotyna jest dostarczana pod postacią inhalacji. Gdy osoba rzucająca palenie papierosów ma ochotę zapalić, wykonuje jedną inhalację, która dostarcza jej ok. 5 mg nikotyny.
Zalety: Inhalator pomaga nie tylko dostarczyć organizmowi nikotynę, lecz także imituje samą czynność palenia, przez co odstawienie palenia przebiega łagodniej. Inhalator, podobnie jak gumy i tabletki, może być stosowany razem z plastrami jako dodatkowa pomoc.
Wady: Koncentracja nikotyny jest mniejsza, niż podczas palenia, dlatego palacz musi odczekać chwilę zanim minie mu ochota na sięgnięcie po papierosa. Korzystanie z inhalatora, imitujące palenie, może dodatkowo nakręcać na chęć zapalenia papierosa.
5. Rzucanie palenia - psychoterapia behawioralna
Techniki psychoterapii behawioralnej i kognitywnej pomagają palaczom pozbyć się pewnych zachowań, takich jak sięgnięcie po papierosa, uświadamiają im jakie myśli i uczucia się z nimi wiążą. Owe metody mogą być stosowane zarówno przez osoby: przygotowujące się; te, które są w trakcie; jak również te, które rzucanie palenia mają już za sobą i nie chcą doświadczyć nawrotu palenia papierosów.
Zalety: Ta terapia antynikotynowa pozwala zdać sobie sprawę z problemu. Zajmuje się również problemami związanymi z paleniem, jak niepokój czy depresja. Pomaga ustalić poziom motywacji palacza i ustalić odpowiedni moment na rzucenie palenia.
Wady: Jak w przypadku wszystkich psychoterapii na efekty trzeba długo czekać, a liczba osób zajmujących się psychoterapią behawioralną jest ograniczona.
6. Rzucanie palenia - akupunktura
Ta pochodząca z Chin technika rzucania palenia polega na wbijaniu cienkich igieł w konkretne miejsca na ciele. Osoby wykonujące akupunkturę twierdzą, że nakłucia zmniejszają chęć zapalenia, ponieważ aktywują specjalne sieci energii.
Zalety: Akupunktura może uzupełniać inne, bardziej klasyczne, sposoby rzucania palenia.
Wady: Skuteczność nie jest zadowalająca u osób silnie uzależnionych od nikotyny, które potrzebują pomocy farmakologicznej.
7. Rzucanie palenia - homeopatia
Homeopatia polega na stosowaniu, w znikomych dawkach, otrzymanych poprzez rozcieńczenie, substancji wywołujących objawy, które chcemy zwalczyć. Dlatego w wypadku rzucania palenia, homeopatia oferuje wyciąg z tytoniu.
Zalety: W niektórych krajach (niestety nie w Polsce) homeopatia jest refundowana.
Wady: Podobnie do innych niekonwencjonalnych metod rzucenia palenia, homeopatia jest niewystarczająco skuteczna dla osób silnie uzależnionych od nikotyny.
8. Rzucanie palenia - hipnoza
Hipnoza polega na wprowadzeniu palacza w stan snu hipnotycznego, podczas którego hipnotyzer uniezależnia palacza od myśli o paleniu.
Zalety: Hipnoza może uzupełniać inne, bardziej klasyczne, sposoby rzucania palenia.
Wady: Efekty hipnozy, nawet jeśli są potwierdzone, są ograniczone i nie trwają dłużej niż 6 tygodni.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.