Biały nalot na języku - choroby ogólnoustrojowe, leukoplakia, płonica, dur brzuszny, kiła, zakażenia grzybicze
Nalot na języku stanowi nie tylko problem estetyczny. Może on mieć różny kolor - biały, zielony, brązowy, żółty lub nawet czarny. Najczęstszą przyczyną powstania nalotu na języku są choroby, jednak może być on związany z paleniem papierosów, dużym spożyciem kawy lub zbyt małej ilości płynów w naszym organizmie.
- 1. Co oznacza biały nalot na języku
- 2. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe
- 2.1. Biały nalot na języku objawem leukoplakia
- 2.2. Jak wygląda biały nalot na języku przy płonicy
- 2.3. Biały nalot na języku a dur brzuszny
- 2.4. Czy biały nalot na języku oznacza kiłę
- 3. Kiedy biały nalot na języku to zakażenie grzybicze
1. Co oznacza biały nalot na języku
Biały nalot na języku, nazywany inaczej obłożeniem języka to zwiększona ilość białej substancji na narządzie mowy. Stan ten najczęściej nie jest groźny, ale czasami może być wynikiem toczących się zmian chorobowych w jamie ustnej. Niewielki biały nalot na zewnętrznej części języka występuje fizjologicznie. Skóra jest tu bowiem szorstka, o zabarwieniu białoszarym, co powodują licznie występujące brodawki smakowe. Taki stan języka nie powienien niepokoić, ale warto regularnie kontrolować wygląd jamy ustnej na przykład podczas porannej toalety. Niekiedy intensywny biały nalot nie tylko na języku, ale i w całej jamie ustnej świadczy o istnieniu choroby np. leukoplakii, płonicy, kile, durze brzusznym, a nawet zmian nowotworowych.
2. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe
Zmiana wyglądu języka często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym. Jakie to schorzenia?
2.1. Biały nalot na języku objawem leukoplakia
Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. Inna nazwa tej dolegliwości to rogowacenie białe. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka oraz policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.
2.2. Jak wygląda biały nalot na języku przy płonicy
Biały nalot w jamie ustnej to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu i pojawia się charakterystyczny symptom dla tej choroby – malinowy język.
2.3. Biały nalot na języku a dur brzuszny
W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nie pokrywa on czubka oraz brzegów języka, które są intensywnie czerwone.
2.4. Czy biały nalot na języku oznacza kiłę
Kiła to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w drugim stadium tej choroby.
3. Kiedy biały nalot na języku to zakażenie grzybicze
Chociaż zmiany wyglądu języka mogą towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym, to jednak patologiczny biały nalot na języku najczęściej wskazuje na grzybicę jamy ustnej, zakażenie grzybicze języka czy grzybicę gardła.
Grzybice jamy ustnej, wywołane grzybem [Candida albicans](https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans), występują często u dzieci oraz osób starszych noszących protezy zębowe. Niekiedy pojawiają się u osób chorujących na nowotwory, AIDS czy poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu.
Do takich chorób grzybiczych zaliczamy:
- kandydozę rzekomobłoniastą ostrą i przewlekłą – to grzybica u małych dzieci i osób dorosłych z obniżoną odpornością. Nalot jest kredowo-biały o konsystencji zsiadłego mleka,
- kandydozę zanikową ostrą i przewlekłą – chorują na nią cukrzycy oraz osoby poddawane antybiotykoterapii. Pojawiają się pojedyncze lub zbite ogniska grzybicze w postaci białych lub kremowych zmian na języku,
- kandydozę rumieniową przewlekłą – biały nalot rozsiany jest w całej jamie ustnej,
- kandydozę rozrostową przewlekłą – na języku oraz błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się białe, spoiste, jednolite tarczki, które są twarde, szorstkie i trudno oddzielają się od podłoża. Kształty mają nieregularne, ale wyraźnie są odgraniczone przez otaczający je rumień.
Zakażenie jest leczone przez podawanie leków przeciwgrzybiczych, a środki należy stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów grzybicy.
Biały nalot na języku pojawia się w przebiegu różnego rodzaju chorób. Nie jest on jednak podstawą rozpoznania danej choroby. Może jedynie wskazywać na kierunek badań w celu diagnostycznym.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacza innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza biały nalot na języku? - odpowiada lek. Anna Syrkiewicz
- Obfity nalot na języku - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Jak wyleczyć biały nalot na języku? - odpowiada lek. Joanna Gładczak
- Biały nalot na języku i zgaga - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nalot na języku po antybiotykoterapii - odpowiada lek. Jolanta Nagadowska
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.