Biały nalot na języku

Obłożony język to określenie nalotu na języku. Może mieć różny kolor - biały, zielony, brązowy, żółty lub nawet czarny. Najczęstszą przyczyną nalotu na języku są choroby, jednak może być on związany z paleniem papierosów, dużym spożyciem kawy lub zbyt małej ilości płynów w naszym organizmie.

Biały nalot na języku najczęściej nie jest groźny, ale czasami może być wynikiem toczących się zmian chorobowych w jamie ustnej. Niewielki biały nalot na zewnętrznej części języka występuje fizjologicznie. Skóra jest tu bowiem szorstka, o zabarwieniu białoszarym, co powodują licznie występujące brodawki smakowe.  Taki stan języka nie powienien niepokoić. Niekiedy jednak intensywny biały nalot na języku i w całej jamie ustnej świadczy o istnieniu choroby.

Polecane wideo:

1. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe

Zmiana wyglądu języka często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym. Jakie to schorzenia?

1.1. Leukoplakia

Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. Inna nazwa tej dolegliwości to rogowacenie białe. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka oraz policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.

1.2. Płonica

Biały nalot w jamie ustnej to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu  i pojawia się charakterystyczny symptom dla tej choroby – malinowy język.

1.3. Dur brzuszny

W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nie pokrywa on czubka oraz brzegów języka, które są intensywnie czerwone.

1.4. Kiła

Kiła to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w drugim stadium tej choroby.

2. Biały nalot w jamie ustnej a zakażenie grzybicze

Chociaż zmiany wyglądu języka mogą towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym, to jednak patologiczny biały nalot na języku najczęściej wskazuje na grzybicę jamy ustnej, zakażenie grzybicze języka czy grzybicę gardła.

Grzybice jamy ustnej, wywołane grzybem Candida albicans, występują często u dzieci oraz osób starszych noszących protezy zębowe. Niekiedy pojawiają się u osób chorujących na nowotwory, AIDS czy poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu.

Do takich chorób grzybiczych zaliczamy:

  • kandydozę rzekomobłoniastą ostrą i przewlekłą – to grzybica u małych dzieci i osób dorosłych z obniżoną odpornością. Nalot jest kredowo-biały o konsystencji zsiadłego mleka,
  • kandydozę zanikową ostrą i przewlekłą – chorują na nią cukrzycy oraz osoby poddawane antybiotykoterapii. Pojawiają się pojedyncze lub zbite ogniska grzybicze w postaci białych lub kremowych zmian na języku,
  • kandydozę rumieniową przewlekłą – biały nalot rozsiany jest w całej jamie ustnej,
  • kandydozę rozrostową przewlekłą – na języku oraz błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się białe, spoiste, jednolite tarczki, które są twarde, szorstkie i trudno oddzielają się od podłoża. Kształty mają nieregularne, ale wyraźnie są odgraniczone przez otaczający je rumień.

Zakażenie jest leczone przez podawanie leków przeciwgrzybiczych, a środki należy stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów grzybicy.

Biały osad na języku pojawia się w przebiegu różnego rodzaju chorób. Nie jest on jednak podstawą rozpoznania danej choroby. Może jedynie wskazywać na kierunek badań w celu diagnostycznym.

Polecane wideo:

Komentarze (2)
~Fixer
~Fixer

Wg mnie bardzo pomocne jest spożywanie jogurtów naturalnych z żywymi kulturami bakterii minimum 2 dziennie, na noc czosnek 2-3 ząbki zgniecione też codziennie, w ciągu dnia kilka tabletek witamin z grupy B najlepiej komplex też codziennie, marchew, ryby, jabłka i ogólna zmiana diety. Jogurty naturalne, witaminy B i czosnek potrafią zdziałać cuda ale trzeba jeść regularnie i codziennie przez dłuższy czas.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica języka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Grzybica języka
Grzybica języka

Jama ustna

Jama ustna stanowi pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. W jej obrębie często dochodzi do rozwoju grzybicy, zwanej inaczej kandydozą (...) są wrażenia smakowe. Dzięki ruchom warg, języka i podniebienia miękkiego możliwa...

Choroby i dolegliwości

Co mówi o zdrowiu stan jamy ustnej?

Co mówi o zdrowiu stan jamy ustnej?

Jama ustna - zwierciadło zdrowia Masz biały nalot na języku i nie wiesz, jak się go pozbyć? Przyjrzyj mu się dokładnie, ponieważ może się okazać, że to nie tylko nalot. Mimo że często...

Choroby i dolegliwości

Język

może być oznaką choroby jamy ustnej. Sprawdź, czego objawem jest biały i żółty nalot na języku i kto jest podatny na zachorowanie na schorzenia języka (...) smaków. Nalot...

Choroby i dolegliwości

Jakie choroby można wyczytać z... języka?

Jakie choroby można wyczytać z... języka?

, bielactwem lub łuszczycą. Czarne przebarwienia W niektórych przypadkach na języku pojawia się nalot przypominający ciemne włoski. Chociaż brzmi (...) na języku Jasna, cienka warstewka nie...

Skóra niemowlęcia

Pleśniawki pokarmowe

drożdżakami. Pojawiają się na języku, dziąsłach, podniebieniu lub wewnętrznej stronie policzków. Żeby upewnić się, czy biały nalot w buzi twojego dziecka (...) , dobierze odpowiednią kurację. Czasami...

Pleśniawki

Pleśniawki w jamie ustnej chorego

Pleśniawki w jamie ustnej chorego

Pleśniawki pojawiąją się w obrębie jamy ustnej, na języku podniebieniu. Rozpoznawalne białe plamki przypominają konsystwncją zawiesine.

Choroby jamy ustnej

Nalot na zębach

Nalot na zębach

Film bakteryjny musi być usuwany regularnie, inaczej przekształci się w kamień nazębny odpowiedzialny za wiele chorób przyzębia i dziąseł. Do tego celu zazwyczaj wystarczy pasta i szczotka.

Układ pokarmowy

5 dietetycznych rozwiązań zwalczających grzyby Candida

5 dietetycznych rozwiązań zwalczających grzyby Candida

Niebezpieczny intruz Candida albicans jest pasożytniczym grzybem naturalnie występującym w organizmie człowieka, dokładniej w przewodzie pokarmowym. Podobnie jak inne mikroby współtworzące fizjologiczną florę, zwykle nie stwarza dla naszego zdrowia większego...

Rak płuc

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.