Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Biały nalot na języku

Biały nalot na języku najczęściej nie jest niczym groźnym, ale czasami może być wynikiem toczących się zmian chorobowych w jamie ustnej. Niewielki biały nalot na zewnętrznej części języka występuje fizjologicznie. Skóra na tej części języka jest bowiem szorstka o zabarwieniu białoszarym, co powoduje licznie występujące brodawki smakowe. Czasami może mieć inne zabarwienie, które zmienia się na kilka godzin po spożyciu pokarmów. Taki stan języka nie wskazuje na żadną chorobę. Niekiedy jednak intensywny biały nalot pojawiający się na języku i całej jamie ustnej świadczy o istnieniu choroby. Mogą to być choroby układowe lub stany zapalne jamy ustnej. Biały nalot na języku często świadczy o zakażeniu grzybiczym jamy ustnej.

1. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe

Zmiana wyglądu języka często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym.

1.1. Leukoplakia

Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. Inna nazwa tej choroby to rogowacenie białe. Jak sama nazwa wskazuje, w przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka i policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.

1.2. Płonica

Biały nalot w jamie ustnej to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu z języka i pojawia się charakterystyczny objaw dla tej choroby – malinowy język.

1.3. Dur brzuszny

W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nalot nie pokrywa czubka oraz brzegów języka. Barwa ich jest żywoczerwona.

1.4. Kiła

Kiła jest to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w drugim stadium tej choroby.

2. Biały nalot w jamie ustnej a zakażenie grzybicze

Chociaż zmiany wyglądu języka mogą towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym, to jednak patologiczny biały nalot na języku najczęściej wskazuje na grzybicę całej jamy ustnej, zakażenie grzybicze języka czy grzybicę gardła.Grzybice jamy ustnej, wywołane grzybem Candida albicans, występują często u dzieci, osób starszych noszących protezy zębowe. Niekiedy pojawiają się u osób chorujących na nowotwory, AIDS czy osób poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu.

Do takich chorób grzybiczych zaliczamy:

  • kandydozę rzekomobłoniastą ostrą i przewlekłą – to grzybica u małych dzieci i osób dorosłych z obniżoną odpornością. Nalot jest kredowo-biały o konsystencji zsiadłego mleka;
  • kandydozę zanikową ostrąi przewlekłą – chorują na nią cukrzycy oraz osoby poddawane antybiotykoterapii. Pojawiają się pojedyncze lub zbite ogniska grzybicze w postaci białych lub biało-kremowych zmian na języku;
  • kandydozę rumieniową przewlekłą – biały nalot rozsiany jest w całej jamie ustnej;
  • kandydozę rozrostową przewlekłą – na języku oraz błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się białe, spoiste, jednolite tarczki, które są twarde, szorstkie i trudno oddzielają się od podłoża. Kształty mają nieregularne, ale wyraźnie są odgraniczone poprzez otaczający je rumień.

Zakażenie grzybicze leczone jest przez podawanie leków przeciwgrzybiczych. Takie leczenie grzybicy należy stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów grzybicy.

Biały osad na języku pojawia się w przebiegu różnego rodzaju chorób. Nie jest on jednak podstawą rozpoznania danej choroby. Może jedynie wskazywać na kierunek badań w celu diagnostyki istniejącej choroby.

Marta Bednarska,
Komentarze (3)
~Fixer
~Fixer

Wg mnie bardzo pomocne jest spożywanie jogurtów naturalnych z żywymi kulturami bakterii minimum 2 dziennie, na noc czosnek 2-3 ząbki zgniecione też codziennie, w ciągu dnia kilka tabletek witamin z grupy B najlepiej komplex też codziennie, marchew, ryby, jabłka i ogólna zmiana diety. Jogurty naturalne, witaminy B i czosnek potrafią zdziałać cuda ale trzeba jeść regularnie i codziennie przez dłuższy czas.

Odpowiedz
~nata
~nata

Witam bialy nalot na jezyku to poczatek problemow z jelitami .Niestety bakterie .

Odpowiedz
~barkot43
~barkot43

@nata - nie koniecznie - poczytaj sobie tutaj http://bialyjezyk.pl/ - to równie dobrze może być grzyb

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica języka - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Grzybica języka
Piercing

Kolczyk w języku

Piercing języka to sposób na zaakcentowanie własnej indywidualności. Wiąże się on jednak z pewnym ryzykiem, które trzeba poznać, zanim podejmiemy decyzję o przekłuciu ciała. Ko

Randki

Biały związek

Białe małżeństwa to takie, w którym małżonkowie świadomie decydują się na rezygnację z seksu. Niekiedy pary od samego początku postanawiają nigdy nie współżyć, w innych przypadkac