Trwa ładowanie...

Przełyk

Choroby przełyku są diagnozowane coraz częściej. Wśród nich najczęściej pojawiają się: choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku oraz przełyk Barretta.

Zobacz film: "Udrażnianie przełyku metodą endoskopową"

spis treści

1. Anatomia przełyku

Przełyk stanowi część układu pokarmowego. Łączy jamę ustną z żołądkiem. Ma kształt długiej i elastycznej tuby mierzącej 25-30 cm o średnicy ok. 3 cm. Jego ściany zbudowane są z czterech warstw: błony śluzowej, błony podśluzowej, błony mięśniowej i przydanki. W przestrzeni przełyku **nie zachodzi proces wchłaniania czy trawienia. Najważniejszą funkcją przełyku jest transport płynów lub kęsów pokarmowych z jamy ustnej do żołądka (trwa on ok. 1 sekundy). Proces połykania** dzieli się na trzy fazy: ustną o charakterze dowolnym oraz gardłową i przełykową o charakterze odruchowym.

Przełyk podzielić można na trzy części: szyjną, piersiową i brzuszną. W jego linii występują trzy fizjologiczne zwężenia – górne, środkowe i dolne (brzuszne). 

Sama budowa przełyku nie jest skomplikowana, niemniej w jego obrębie dochodzić może do pojawienia się wielu chorób, które przede wszystkim są dokuczliwe. Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń dotykających przełyk wymienia się:

2. Choroba refluksowa przełyku

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest tak...

zobacz galerię

To schorzenie diagnozowane z roku na rok u coraz większej liczby pacjentów. Jest niezwykle uciążliwe i wymaga bezwzględnego leczenia, by nie doszło do groźnych powikłań. Może przebiegać bezobjawowo, wówczas diagnozę stawia się przypadkowo podczas endoskopii. Najczęściej jednak występują typowe dla refluksu objawy. Należą do nich:

 • zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem),
 • cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
 • tzw. puste odbijanie,
 • chrypka, zwłaszcza poranna,
 • suchy kaszel lub świszczący oddech.

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą, pacjenci najczęściej wymagają leczenia przez całe życie. Schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Rozpoznanie stawia się na podstawie wyniku endoskopii z biopsją błony śluzowej. Badanie RTG z kontrastem ma ograniczoną przydatność. By ocenić rzeczywiste nasilenie refluksu stosuje się 24-godzinne monitorowanie pH w przełyku w warunkach ambulatoryjnych.

3. Achalazja przełyku

Klasyfikuje się ją jako pierwotną chorobę przełyku, a przyczyny jej powstania nie są do końca wyjaśnione. W przebiegu choroby obserwuje się podwyższone ciśnienie spoczynkowe ****i upośledzony rozkurcz dolnego zwieracza przełyku (LES). Achalazję przełyku diagnozuje się najczęściej między 30. a 60. rokiem życia.

Choroba występuje stosunkowo rzadko (raz na 100 000 w ciągu roku).

Achalazja przełyku objawia się trudnością, a nawet niemożnością połykania (dysfagia) – dotyczy to w pierwszej kolejności pokarmów stałych, później płynów. Symptomami towarzyszącymi są: ból w klatce piersiowej, zgaga, przewlekły kaszel, zarzucanie treści pokarmowej do jamy ustnej, krztuszenie się. Naturalną konsekwencją zaburzeń połykania jest spadek masy ciała ****i niedożywienie, może również wystąpić zachłystowe zapalenie płuc.

Achalazję leczy się farmakologicznie oraz inwazyjnie (leczenie endoskopowe, operacyjne).

4. Przełyk Barretta

Jest bardzo częstym powikłaniem choroby refluksowej przełyku. Zwiększa ponadto ryzyko rozwoju raka gruczołowego przełyku. Przełyk Barretta oznacza, że w dolnym odcinku przełyku pojawił się nieprawidłowy nabłonek walcowaty. Chorobę można rozpoznać jedynie w endoskopii z biopsją błony śluzowej.

Ze względu na fakt, że przełyk Barretta jest stanem przedrakowym, bezwzględne jest systematyczne monitorowanie stanu przełyku. W tym celu należy u pacjenta regularnie przeprowadzać badanie histopatologiczne wycinków pobranych endoskopowo. Stosuje się również leczenie inwazyjne – endoskopowe niszczenie tkanek za pomocą terapii fotodynamicznej lub koagulacji strumieniem argonowym.

5. Nowotwory przełyku

Nowotwory niezłośliwe przełyku występują bardzo rzadko. W 90 proc. przypadków diagnozuje się postać złośliwą raka płaskonabłonkowego i gruczolakoraka. W zdecydowanej większości choroba dotyczy mężczyzn po 40. roku życia.

Czynniki ryzyka raka przełyku to:

 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • częste picie bardzo gorących napojów,
 • otyłość,
 • niski status społeczny,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • rak głowy i szyi w wywiadzie,
 • stan po radioterapii śródpiersia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.