Trwa ładowanie...

Przełyk Barretta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przełyk Barretta to stan zapalny w dolnym odcinku przełyku, powstały w wyniku zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego (prawidłowego dla tej okolicy) nabłonkiem walcowatym (charakterystycznym dla żołądka). Następuje wtedy przesunięcie granicy pomiędzy nabłonkami przełyku i żołądka. Choroba występuje osiem razy częściej u białych mężczyzn niż u białych kobiet i pięć razy częściej niż u ciemnoskórych mężczyzn.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Przełyk Barretta - przyczyny

Przyjmuje się, że główną przyczyną przełyku Baretta jest najprawdopodobniej adaptacja do długotrwałego kontaktu z kwasem spowodowanego refluksem przełykowym. W ciągu ostatnich 40 lat liczba przypadków przełyku Barretta w społeczeństwie zachodnim zaczęła wyraźnie rosnąć.

Dolegliwość jest diagnozowana u 5-15% pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza ze zgagą, ale u przeważającej grupy przełyk Barretta przebiega bezobjawowo. Ryzyko dolegliwości jest większe u osób z otyłościąbrzuszną, ale dokładny mechanizm nie jest znany. Wiadomo jedynie, że przełyk Barretta ma związek z przewlekłym stanem zapalnym.

Endoskopowy obraz przełyku Barretta
Endoskopowy obraz przełyku Barretta

W celu zahamowania refluksu żołądkowego stosuje się zwykle fundoplastykę.

zobacz galerię

2. Przełyk Barretta - objawy i diagnoza

Przełyk Barretta może nie dawać objawów – tak się dzieje w 80% przypadków. Jednak jeśli pojawiają się one, mamy do czynienia z długotrwałą i uporczywą zgagą, wymiotami, odbijaniem, a także z zaburzeniami w przełykaniu. Wymioty krwią i odczuwanie bólu w miejscu, w którym przełyk łączy się z żołądkiem - to objawy u niektórych chorych. Ze względu na fakt, że jedzenie sprawia ból, wielu chorych traci na wadze.

Rozpoznanie przełyku Baretta następuje po przeprowadzeniu endoskopii i pobraniu wycinka żołądka lub przełyku do badań histopatologicznych. Komórki badane pod mikroskopem dzieli się na dwa rodzaje: gastryczne (zbliżone do tych znajdujących się w żołądku) oraz koloniczne (podobne do komórek w jelitach). Biopsja **z odcinka dotkniętego stanem zapalnym zwykle wykazuje obecność obydwu rodzajów komórek. Jeśli w próbce znajdują się tylko komórki koloniczne**, może to oznaczać większe ryzyko wystąpienia nowotworu u osób genetycznie podatnych na choroby nowotworowe. Komórki pobrane w wyniku biopsji są klasyfikowane pod względem ryzyka wystąpienia raka. Wyróżnia się cztery kategorie, z czego w przypadku dwóch zaleca się profilaktycznie coroczne badania endoskopowe. Dwie pozostałe postaci komórek zwykle wymagają leczenia chirurgicznego.

3. Przełyk Barretta - rokowanie i leczenie

Leczenie przełyku Baretta polega na przyjmowaniu inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol). Możliwe jest również leczenie endoskopowe. W ostateczności wycina się przełyk. Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym (czyli może się z niego rozwinąć nowotwór przełyku), dlatego ważne jest systematyczne wykonywanie kontroli (badanie endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego). Jeśli w dwóch kolejnych badaniach nie stwierdzono dysplazji (nieprawidłowy nabłonek), kolejne badanie należy wykonać za 3 lata. U osób, u których przełyk Barretta przekształcił się w nowotwór przełyku, śmiertelność wynosi ponad 85%. Większość chorych umiera w ciągu jednego roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przepisy w diecie na refluks
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza