Trwa ładowanie...

Przełyk Barretta - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania, dieta

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 25.04.2023 09:01
Przełyk Barretta może prowadzić do rozwoju raka przełyku.
Przełyk Barretta może prowadzić do rozwoju raka przełyku. (Adobe Stock)

Przełyk Barretta to stan zapalny w dolnym odcinku przełyku, powstały w wyniku zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego (prawidłowego dla tej okolicy) nabłonkiem walcowatym (charakterystycznym dla żołądka). Choroba występuje osiem razy częściej u białych mężczyzn niż u białych kobiet i pięć razy częściej niż u ciemnoskórych mężczyzn. Czym charakteryzuje się ta choroba przełyku? Czy przełyk Barretta jest wyleczalny? Ile wynosi długość życia z przełykiem Barretta?

spis treści

1. Co to jest przełyk Barretta?

Przełyk Barretta to choroba błony śluzowej przełyku, która powoduje przekształcenie naturalnego wyścielenia przełyku do komórek niewystępujących naturalnie w jego dolnym odcinku. Nabłonek wielowarstwowy płaski zmienia się w nabłonek walcowaty.

Choroba Barretta może być skutkiem refluksu żołądkowo-przełykowego lub przewlekłego podrażnienia, schorzenie prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej.

2. Przyczyny przełyku Barretta

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przyjmuje się, że główną przyczyną przełyku Barretta jest najprawdopodobniej adaptacja do długotrwałego kontaktu z kwasem spowodowana refluksem przełykowym. W ciągu ostatnich 40 lat liczba przypadków przełyku Barretta w społeczeństwie zachodnim zaczęła wyraźnie rosnąć.

Dolegliwość jest diagnozowana u 5-15% pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza ze zgagą, ale u przeważającej grupy przełyk Barretta przebiega bezobjawowo. Ryzyko dolegliwości jest większe u osób z otyłością brzuszną, ale dokładny mechanizm nie jest znany. Wiadomo jedynie, że choroba ma związek z przewlekłym stanem zapalnym.

3. Objawy przełyku Barretta

Przełyk Barretta może nie wywoływać żadnych objawów, tak dzieje się nawet w 80% przypadków. U pozostałych osób zespół Barretta powoduje następujące objawy choroby przełyku:

4. Rozpoznanie przełyku Barretta

Rozpoznanie przełyku Barretta następuje po przeprowadzeniu endoskopii i pobraniu wycinka żołądka lub przełyku do badań histopatologicznych. Komórki badane pod mikroskopem dzieli się na dwa rodzaje: gastryczne (zbliżone do tych znajdujących się w żołądku) oraz koloniczne (podobne do komórek w jelitach).

Biopsja z odcinka dotkniętego stanem zapalnym zwykle wykazuje obecność obydwu rodzajów komórek. Jeśli w próbce znajdują się tylko komórki koloniczne, może to oznaczać większe ryzyko wystąpienia nowotworu u osób genetycznie podatnych na choroby nowotworowe.

Komórki pobrane w wyniku biopsji są klasyfikowane pod względem ryzyka wystąpienia raka. Wyróżnia się cztery kategorie, z czego w przypadku dwóch zaleca się profilaktycznie coroczne badania endoskopowe. Dwie pozostałe postaci komórek zwykle wymagają leczenia chirurgicznego.

5. Przełyk Barretta - rokowanie i leczenie

Jak wyleczyć przełyk Barretta? Leczenie przełyku Baretta polega na przyjmowaniu inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol). Możliwe jest również leczenie endoskopowe, w ostateczności wycina się przełyk.

Przełyk Barretta jest stanem przedrakowym (czyli może się z niego rozwinąć nowotwór przełyku), dlatego ważne jest systematyczne wykonywanie kontroli (badanie endoskopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego).

Jeśli w dwóch kolejnych badaniach nie stwierdzono dysplazji (nieprawidłowy nabłonek), kolejne badanie należy wykonać za 3 lata. U osób, u których przełyk Barretta przekształcił się w nowotwór przełyku, śmiertelność wynosi ponad 85%. Większość chorych umiera w ciągu roku (przełyk Barretta - przeżywalność).

6. Dieta przy przełyku Barretta

Dieta w przypadku choroby Barretta powinna zawierać jak najmniejszą ilość produktów, które negatywnie wpływają na funkcje przełyku, zwiększają produkcję kwasu żołądkowego i spowalniają opróżnianie żołądka.

Należy ograniczyć czekoladę, kawę, miętę, mocną herbatę, alkohol, napoje gazowane i warzywa cebulowe. Niekorzystny wpływ na układ pokarmowy mają również pomidory, cytrusy i ostre przyprawy.

Należy zmniejszyć objętość posiłków i szybkość jedzenia. U wielu osób wysiłek fizyczny i przyjmowanie pozycji leżącej wzmaga dolegliwości związane z chorobą.

Domowe sposoby na przełyk Barretta nie są zbyt skuteczne, choć niektóre osoby wskazują na ulgę po zastosowaniu delikatnego naparu z rumianku lub imbiru.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze