Trwa ładowanie...

Alkohole. Zobacz, w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie.

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.03.2021 16:44
Alkohole towarzyszą ludziom od niepamiętanych czasów. Większość z nas sięga po alkohol w trakcie spotkań towarzyskich, randek, imprez okolicznościowych, czy innych wyjątkowych okazji.
Alkohole towarzyszą ludziom od niepamiętanych czasów. Większość z nas sięga po alkohol w trakcie spotkań towarzyskich, randek, imprez okolicznościowych, czy innych wyjątkowych okazji. (123rf)

Alkohole towarzyszą ludziom od niepamiętanych czasów. Większość z nas sięga po alkohol w trakcie spotkań towarzyskich, randek, imprez okolicznościowych, czy innych wyjątkowych okazji. Sklepy monopolowe oferują klientom coraz większy wybór trunków. W ich ofercie znajdziemy najrozmaitsze wina, wódki, piwa czy wermuty. Niestety, picie alkoholu ma również ciemne strony. Mocne trunki przyczyniają się do uszkadzania układu nerwowego.

spis treści

1. Alkohole

Alkohole są używkami. Oznacza to, że nie dostarczają one naszemu organizmowi żadnych składników odżywczych, witamin, mikroelementów czy makroelementów. Po wypiciu dwóch mocnych drinków możemy odczuwać subiektywne walory organoleptyczne czy psychoaktywne.

Alkohol etylowy wykazuje działanie narkotyczne i jest traktowany jako jeden z depresantów. Nadużywanie napojów wysokoprocentowych może skutkować uzależnieniem.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wypicie jednego piwa do kolacji zazwyczaj nie powoduje widocznych zmian w zachowaniu człowieka. Większe ilości alkoholu mogą powodować utratę sprawności ruchowej, zmiany w nastroju, kłopoty z pamięcią czy zaburzenia widzenia.

Zobacz także:

2. Wpływ alkoholi na zdrowie

Alkohole mogą wpływać negatywnie na stan naszego zdrowia. Niezależnie od tego, czy sięgamy po wino, wódkę czy piwo, picie alkoholu w nadmiernych ilościach może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Konsekwencją picia alkoholu w nadmiarze są następujące choroby:

  • częste infekcje wirusowe,
  • częste infekcje bakteryjne,
  • marskość wątroby,
  • alkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • rak trzustki,
  • rak gardła,
  • rak jamy ustnej,
  • rak wątroby,
  • rak piersi,
  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki.

Zobacz także: Wpływ prosecco na zdrowie. Sprawdź, dlaczego lepiej unikać tego alkoholu

Alkohole wykazują szkodliwy wpływ na układ nerwowy i obniżają sprawność jego funkcjonowania. Badania naukowców potwierdzają, że nadmiar alkoholu wpływa na poczucie równowagi. Nawet jeden kieliszek wódki może wywołać u nas zaburzoną reakcję wzrokową lub słuchową. W początkowej fazie upojenia alkoholowego możemy odczuwać rozluźnienie, większą otwartość względem innych. Niestety, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu może skutkować zanikiem precyzyjnego myślenia, brakiem krytycyzmu. Alkohol może powodować u nas odczucia takie jak frustracja, smutek, przygnębienie, tęsknota czy żal. Dodatkowo, upojenie alkoholowe może objawiać się niezręcznością, utrudnioną mową, sennością lub otępieniem.

Alkohol wpływa w negatywny spodób również na nasz układ krążenia. Może zaburzać pracę mięśnia sercowego. Jeśli nie pijemy alkoholu zbyt często, nie powinniśmy się obawiać. Z kolei, jeśli sięgamy po wyroby alkoholowe kilka razy w tygodniu, możemy za jakiś czas borykać się z problemem płytkiego oddechu, szmerów płucnych. Oprócz tego, możemy w przyszłości zachorować na arytmię.

JednostkiPiwoWinoWódkaPoziom we krwi (mg/100 ml)Typowe efekty
21 kufel2 lampki2 kieliszki30dobry nastrój
31,5 kufla3 lampki3 kieliszki50rozluźnienie
52,5 kufla5 lampek5 kieliszków80niezręczność
63 kufle1 butelka6 kieliszków100chwiejny krok
105 kufli1 litr10 kieliszków150trudności z mówieniem
126 kufli2 butelki½ butelki200senność i upojenie
189 kufli3 butelki¾ butelki300otępienie pijackie
2410 kufli4 butelki1 butelka400skrajne upojenie

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze