Trwa ładowanie...

Zachłystowe zapalenie płuc – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
29.03.2021 09:59
Zachłystowe zapalenie płuc – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie
Zachłystowe zapalenie płuc – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Zachłystowe zapalenie płuc należy do specyficznego typu zapalenia płuc – chemicznego. To niebezpieczna choroba, która może dotyczyć osób w różnym wieku – zdarzają się również u noworodków, dzieci oraz osób starszych.

spis treści

1. Zachłystowe zapalenie płuc – patogeneza

O zachłystowym zapaleniu płuc mówimy, gdy zawartość żołądka dostanie się do drzewa oskrzelowego i wywoła groźne powikłanie, jakim jest chemiczne zapalenie płuc. Przyczyn, które mogą powodować taką sytuację kliniczną może być wiele – występuje nawet u noworodków, kiedy dochodzi do zachłyśnięcia się płynem owodniowym podczas porodu.

Sytuacjami, które predysponują do zachłystowego zapalenia płuc jest również upojenie alkoholowe. W wyniku chorób neurologicznych dochodzi do zaburzenia prawidłowego, fizjologicznego odruchu kaszlowego, w związku z czym prawdopodobieństwo wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc jest większe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Również refluks żołądkowo-przełykowy może być przyczyną tej choroby. Warto zauważyć, że zakażenie może być spowodowane zarówno przez bakterie Gram – ujemne, jak i bakterie Gram - dodatnie.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

2. Zachłystowe zapalenie płuc – objawy

Zasadniczo objawy zachłystowego zapalenia płuc będą miały podobne objawy jak w klasycznym zapaleniu płuc. Może występować natomiast większe podrażnienie gardła oraz dróg oddechowych.

Prawidłowa terapia zachłystowego zapalenia płuc musi być prowadzona w warunkach szpitalnych. Jest to również spowodowane chorobami, które występują oprócz tych, które były bezpośrednią przyczyną zapalenia płuc. Rokowanie w dużej mierze zależy od przyczyny, która wywołała zachłystowe zapalenie płuc.

3. Zachłystowe zapalenie płuc – diagnostyka

Jeżeli u jakiejkolwiek osoby istnieje podejrzenie zachłystowego zapalenia płuc, powinno się wykonać zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Lekarz wykonuje również badanie fizykalne - na podstawie wykonanych badań stawiane jest rozpoznanie.

W razie podejrzenia zachłystowego zapalenia płuc wykonywane jest zdjęcie RTG
W razie podejrzenia zachłystowego zapalenia płuc wykonywane jest zdjęcie RTG (123RF)

4. Zachłystowe zapalenie płuc – leczenie

Z uwagi na ciężkość oraz możliwe powikłania, leczenie zachłystowego zapalenia płuc powinno odbywać się w szpitalu. Również z powodu możliwych czynników etiologicznych (bakterie gram dodatnie oraz gram ujemne), konieczne jest prowadzenie terapii, która będzie mogła działać na wiele bakterii. Z tego względu lekarze w terapii zachłystowego zapalenia płuc korzystają głównie z penicylin, metronidazolu oraz klindacymycy.

Przeczytaj także

Wybór odpowiedniego leczenia jest również dobierany indywidualnie do każdego pacjenta.

Zachłystowe zapalenie płuc nie należy do najczęstszego rodzaju zapaleń płuc. Jeśli występuje, konieczne jest prowadzenie efektywnej terapii, ukierunkowanej na wiele patogenów. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet intubacja chorego oraz leczenie na oddziale intensywnej terapii.

To zupełnie inny rodzaj zapalenia płuc w porównaniu do tego klasycznego, które występuje w przypadku zakażenia patogenami na drodze kropelkowej - zachłystowe zapalenie płuc to rodzaj zapalenia, które jest wyjątkowo niebezpieczne i nieraz niesie za sobą duże ryzyko komplikacji o powikłań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze