Trwa ładowanie...

Chrypka – krótkotrwała, długotrwała, chrypka a choroby

Chrypka, czyli szorstka barwa głosu połączona z uczuciem suchości i drapania w gardle, może wystąpić z wielu powodów. Najczęściej powstaje na skutek nadwerężenia głosu, ale przyczyny mogą być o wiele poważniejsze.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Chrypka krótkotrwała

Chrypka, która trwa krótko nie powinna być powodem do niepokoju. Powstaje zazwyczaj na skutek nadwyrężenia głosu (po długim i głośnym śpiewie np. na koncercie czy długim mówieniu, np. w pracy nauczycieli). Dość często towarzyszy też infekcjom dróg oddechowych.

Dieta może nas ochronić przed infekcjami układu oddechowego
Dieta może nas ochronić przed infekcjami układu oddechowego

Dieta odpowiednia dla naszego układu immunologicznego to nieprzetworzone owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste...

zobacz galerię

2. Chrypka długotrwała

Jeśli chrypka utrzymuje się około 3-4 tygodnie, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. W takim przypadku może ona być objawem jednej z wielu groźnych chorób, jak między innymi:

3. Chrypka a przewlekłe zapalenie krtani

Do przewlekłego zapalenia krtani dochodzi na skutek pogrubienia strun głosowych lub zaniku błony śluzowej. Spowodowane może to być paleniem tytoniu, nadmiernym spożywaniem alkoholu, ostrym nieżytem krtani, nadużywaniem głosu oraz przebywaniem w pomieszczeniach, w których powietrze jest zanieczyszczone lub przegrzane. O przewlekłym zapaleniu krtani świadczy pojawienie się chrypki, uczucia drapania w gardle, suchego kaszlu i pieczenia w gardle.

4. Chrypka a polipy i guzki krtani

Na skutek przeciążenia strun głosowych lub przewlekłego stanu zapalnego, może dojść do powstania narośli na fałdach strun głosowych. Polipy i guzki mogą być przyczyną chrypki, a nawet czasowej utraty głosu. Polipy usuwane są operacyjnie, ponieważ ich obecność może blokować tchawicę i utrudniać oddychanie.

Zobacz także:

5. Chrypka a rak krtani

Chrypka, która nie mija w czasie dwóch do trzech tygodni, może być także symptomem raka. Nowotwór krtani jest najczęściej występującym nowotworem w rejonach głowy i szyi. Jego wczesne objawy dosyć często są mylone z infekcją.

Oprócz utrzymującej się chrypki, chory doświadcza zmiany barwy głosu, plucia krwią, bladości skóry, trudności z przełykaniem, utraty masy ciała i ma nieprzyjemny zapach z ust. Alarmujące jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz odczuwanie jednostronnego bólu gardła.

Chrypka może wynikać z wielu różnych chorób
Chrypka może wynikać z wielu różnych chorób (123rf)

6. Chrypka a choroba refluksowa

Powstanie chrypki może wynikać z choroby refluksowej żołądka. Cofanie się kwasu żołądkowego może wywołać obrzęk brzegów fałdów głosowych oraz tylnej części krtani. Oprócz chrypki chory doświadcza pieczenia krtani oraz uczucia obecności ciała obcego w gardle.

W takim przypadku należy zgłosić się lekarza, który przeprowadzi leczenie choroby refluksowej – miejscowe leczenie chrypki nie będzie skuteczne.

7. Chrypka a zmiany hormonalne

Chrypka może pojawić się również u osób, które mają zaburzenia hormonalne, jak w przypadku np. niedoczynności tarczycy. W tym przypadku występuje również suchość skóry, pogrubiony głos, przybieranie na wadze, ciągłe uczucie zmęczenia, obrzmienie twarzy i powiek. Wymienione objawy wiążą się ze z zachodzeniem zmian hormonalnych i wymagają konsultacji z endokrynologiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.