Alkoholizm. Ciemna strona picia – wpływ na życie i relacje
Statystyki uzależnienia od alkoholu są alarmujące – aż 800 tysięcy Polaków jest uzależnionych od picia alkoholu. Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na organizm człowieka. Częste picie alkoholu jest bardzo szkodliwe i negatywnie działa na cały organizm – poprzez układ nerwowy, układ krążenia, układ oddechowy.
1. Wpływ alkoholu na funkcjonowanie mózgu
Alkohol atakuje serce, wątrobę, nerki, trzustkę. Zaburza ścieżkę szlaków komunikacyjnych w mózgu i wpływa na to, jak działamy. Te zakłócenia mogą zmieniać nastrój, zachowanie, utrudniają także jasne myślenie i koordynację. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że bezpieczna dzienna ilość alkoholu to 40 gramów czystego etanolu dla mężczyzn oraz 20 gramów dla kobiet.
2. Działanie alkoholu a płeć
Co istotne – z uwagi na różnice w budowie ciała mężczyzn i kobiet – alkohol działa różnie w zależności od płci. Kobiety są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż mężczyźni na skutki picia alkoholu. Przez fakt, że kobiety mają w swoim ciele mniej wody niż mężczyźni, wypity alkohol staje się bardziej skoncentrowany. W rezultacie po wypiciu identycznej dawki alkoholu to kobiety mogą bardziej odczuwać jego działanie.
Kultura picia alkoholu odnosząca się do zwyczajów związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych jest zróżnicowana w zależności od rodzaju społeczeństwa, miejsca zamieszkania, warunków życia. Prawie każda cywilizacja odkryła jednak proces warzenia piwa, fermentacji wina i destylacji wódki.
Ostatnie badania opublikowane w „Journal of the American Medical Association” pokazują, że umiarkowane picie alkoholu zwiększa u kobiet ryzyko wystąpienia raka piersi. Badanie pokazało, że nawet tak mała ilość alkoholu, jak trzy do pięciu kieliszków tygodniowo, może zwiększać szansę na rozwinięcie się u kobiet raka piersi. Ryzyko rośnie wraz z ilością wypijanego alkoholu.
3. Szybkie rozpoznanie problemu alkoholowego jest kluczowe
Z uwagi na liczne zagrożenia związane z piciem alkoholu, z których głównym jest uzależnienie, niezwykle istotne jest, aby rozpoznać symptomy uzależnienia tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Podczas nadmiernego picia alkoholu dochodzi do swoistego paradoksu – ludzie piją alkohol, aby poczuć się lepiej, ale nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na osobowość pijącego.
Uzależnienie od alkoholu, będące patologią, rodzi kolejne patologie, doprowadzając do przemocy domowej, co skutkuje rozpadem rodzin. Udowodniono, że dzieci mieszkające z alkoholikiem mają niższe stopnie i często czują się społecznie odizolowane.
Należy pamiętać, że alkohol wpływa nie tylko na pijącego, lecz także na osoby wokół niego. Dlatego też istnieją grupy wsparcia dla DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. DDA to grupy wsparcia dla osób, które dorastały w bezpośredniej obecności alkoholika. Takie środowisko mogło negatywnie wpłynąć na ich rozwój emocjonalny i poznawczy. Syndrom DDA to określone objawy, charakterystyczne dla osób, które dorastały w rodzinie alkoholika, takie jak m.in. izolacja, strach przed ludźmi, brak odporności na krytykę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.