IPP - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
IPP to lek stosowany w gastroenterologi, który występuje w formie tabletek dojelitowych. Lek IPP można kupić tylko w aptekach, wyłącznie na receptę. Na rynku dostępny jest lek IPP 20 oraz IPP 40. Jedno opakowanie leku może zawierać 28 lub 56 sztuk tabletek.
1. Skład i działanie IPP
Lek IPP jest lekiem dostępnym na receptę, który stosowany jest w dziedzinie medycyny, jaką jest gastroenterologia. Substancja czynna leku IPP 20 i IPP 40 to pantoprazol, który hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Stopień zahamowania wydzielania soku żołądkowego zależy od przyjmowanej dawki leku.
Substancja czynna preparatu po przyjęciu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje po około dwóch godzinach od przyjęcia. Substancja czynna leku pontoprazol metabolizowana jest głównie w wątrobie i wydalana w większości z moczem oraz z żółcią.
2. Wskazania do stosowania IPP
W aptece możemy dostać dwa rodzaje leku IPP: IPP 20 oraz IPP 40. Wskazania do stosowania leku IPP 20 są inne niż przy IPP 40. Wskazania do stosowania leku IPP 20 to: leczenie łagodnej postaci choroby refluksowej, długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku i zapobieganiu jego nawrotom, a także zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Wskazania do stosowania leku IPP 40 to: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci refluksowego zapalenia przełyku, a także zespół Zollingera-Ellisona oraz inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. IPP 40 stosowany jest także w leczeniu skojarzonym z antybiotykami eradykacji Helicobacter pylori. Lek IPP 40 stosowany jest także w zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy u pacjentów z owrzodzeniami związanymi z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.
3. Przeciwwskaznia do stosowania leku
Leku IPP 20 nie mogą stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe na jego składniki oraz osoby, które równolegle stosują lek atazanawir, czyli lek środek przeciwwirusowy. Jeśli chodzi o preparat IPP 40, to obowiązują takie same przeciwwskazania jak przy leku IPP 20. Przeciwwskazaniem do stosowania leku IPP 40 są także ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Zarówno preparatu IPP 20, jak i IPP 40 nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Zobacz także:
4. Dawkowanie IPP
Dawkowanie leku IPP 20 oraz IPP 40 ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie wpłynie to na większą skuteczność dzialania leku, a jedynie może spowodować działania niepożądane.
5. Skutki uboczne IPP
Podczas stosowania preparatów IPP mogą wystąpić skutki uboczne. Nie występują jednak one u wszystkich osób przyjmujących preparat. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania leku IPP są: ból brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle głowy, zawroty głowy oraz reakcje alergiczne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.