Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Avatar placeholder
20.07.2017 09:37
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nam niezbędna, abyśmy nie utracili pięknego uśmiechu. Jednak nie jest ona wystarczająca. Aby prawidłowo dbać o zęby i dziąsła, trzeba zadbać o nie również od środka. Konieczne jest opanowanie poprawnej techniki szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni między nimi oraz zapewnienie właściwej podaży składników mineralnych, które mają bezpośredni wpływ na wygląd zębów, takich jak wapń. Najlepiej wybierać preparaty z naturalnym wapniem zawierające dodatkowo witaminę D, które są dostępne w aptece.

spis treści

1. Prawidłowe szczotkowanie zębów

Aby nie podrażnić dziąseł, należy wybierać miękkie lub średniej twardości szczoteczki do zębów. Zbyt energiczne szczotkowanie, szczególnie zbyt twardą szczoteczką, może uszkodzić dziąsła i odsłonić szyjki zębów. To z kolei prowadzi do ich nadwrażliwości. Nie zapominaj wymieniać szczoteczki średnio co 3 miesiące.

Pasty powinny zawierać fluor niezbędny dla pielęgnacji jamy ustnej. Dobrze zastanów się, jeśli decydujesz się na pastę wybielającą, gdyż może ona ścierać szkliwo. Dlatego, jeśli chcesz, aby twoje zęby były białe, a prawidłowa higiena jamy ustnej zachowana - używaj pasty wybielającej tylko raz na jakiś czas, na zmianę ze zwykłą, delikatniejszą pastą. Innym sposobem na białe zęby jest ich wybielanie w gabinecie dentystycznym.

Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"

Bardzo dokładnie myj wszystkie zęby, gdyż w okolicach siódemek i zębów mądrości - rosnących w najtrudniej dostępnych dla szczoteczki miejscach - bardzo często chowają się resztki jedzenia, które mogą przyczynić się do demineralizacji szkliwa.

Szczotkowanie zębów powinno obejmować nie tylko zęby, ale i dziąsła, podniebienie oraz język. Dzięki temu prawidłowa higiena jamy ustnej nie idzie na marne - likwidujesz wszystkie pozostałości jedzenia i bakterie. Pamiętaj, aby szczotkować dziąsła bardzo delikatnie i zawsze w stronę, w którą rosną zęby, czyli górne ruchem "do dołu", a dolne ruchem "do góry".

Po umyciu zębów zaleca się stosowanie płukanek antybakteryjnych. Tak jak pasty do zębów, płukanki powinny zawierać fluor. Szukaj więc na opakowaniach informacji nie tylko o tym, czy zabijają bakterię i odświeżają oddech, ale i o zawartości fluoru. Unikajmy z kolei takich, które w swoim składzie mają alkohol.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to także dbanie o czystość zębów, kiedy nie ma dostępu do łazienki czy własnej szczoteczki. Wtedy mogą pomóc gumy do żucia bez cukru czy też płukanie jamy ustnej ciepłą wodą.

2. Prawidłowe korzystanie z nici dentystycznej

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to także częste używanie nici dentystycznej. Stomatolodzy zalecają korzystanie z niej codziennie. Szczególnie ważne jest takie czyszczenie zębów przed pójściem spać. W nocy bakterie mają najwięcej czasu, żeby się rozwijać. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni między zębami rosnącymi z tyłu! Pojawienie się krwawienia oznacza, że używasz nici w nieprawidłowy sposób.

3. Naturalna higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko czyszczenie, ale też odpowiednie odżywianie, suplementacja i zdrowy styl życia. Niektóre produkty niekorzystnie działają na nasze zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga, abyśmy ograniczyli kawę, czarną herbatę, czerwone wino, szczególnie jeśli zależy nam na białych zębach. Słomka pomoże ograniczyć ich kontakt z zębami, jeśli nie możesz się powstrzymać przed sięgnięciem po nie.

Uważaj też na jedzenie kolorujących zęby owoców, takich jak jagody – zawsze myj po nich zęby. Truskawki natomiast wybielają zęby, więc nie musisz ich ograniczać w swojej diecie.

Nie trzeba chyba przypominać, że różnego rodzaju słodycze, szczególnie te, które przyklejają się do zębów i dostają się w przestrzenie między nimi, wymagają, jeśli nie ograniczenia, to przynajmniej dokładnego umycia zębów po ich zjedzeniu.

Oprócz jedzenia, także inne nawyki mogą źle wpływać na stan jamy ustnej. Palenie papierosów sprawia, że zęby stają się żółte, ale także niekorzystnie oddziałuje na cały organizm. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się rzucenie nałogu.

Zaciskanie zębów również może powodować ścieranie się szkliwa. Można sobie z tym radzić za pomocą specjalnych nakładek na zęby zakładanych na noc. Skuteczne mogą też być ciepłe okłady na twarz przed położeniem się spać. Rozluźnią one mięśnie szczęk. Staraj się też zrelaksować przed pójściem spać. Korzystaj z technik relaksacyjnych, spaceru, masażu czy kąpieli. Dobrym pomysłem będzie też zmniejszenie ilości kofeiny.

Pamiętaj! Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne mycie zębów, ale również dbanie o zęby od wewnątrz, np. poprzez suplementację wapnia, którego Polacy dostarczają swojemu organizmowi zdecydowanie w zbyt małych ilościach. Za pomocą diety zapewniamy sobie zaledwie 50 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze