Prawidłowa higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nam niezbędna, abyśmy nie utracili pięknego uśmiechu. Jednak nie jest ona wystarczająca. Aby prawidłowo dbać o zęby i dziąsła, trzeba zadbać o nie również od środka. Konieczne jest opanowanie poprawnej techniki szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni między nimi oraz zapewnienie właściwej podaży składników mineralnych, które mają bezpośredni wpływ na wygląd zębów, takich jak wapń. Najlepiej wybierać preparaty z naturalnym wapniem zawierające dodatkowo witaminę D, które są dostępne w aptece.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Aby nie podrażnić dziąseł, należy wybierać miękkie lub średniej twardości szczoteczki do zębów. Zbyt energiczne szczotkowanie, szczególnie zbyt twardą szczoteczką, może uszkodzić dziąsła i odsłonić szyjki zębów. To z kolei prowadzi do ich nadwrażliwości. Nie zapominaj wymieniać szczoteczki średnio co 3 miesiące.

Pasty powinny zawierać fluor niezbędny dla pielęgnacji jamy ustnej. Dobrze zastanów się, jeśli decydujesz się na pastę wybielającą, gdyż może ona ścierać szkliwo. Dlatego, jeśli chcesz, aby twoje zęby były białe, a prawidłowa higiena jamy ustnej zachowana - używaj pasty wybielającej tylko raz na jakiś czas, na zmianę ze zwykłą, delikatniejszą pastą. Innym sposobem na białe zęby jest ich wybielanie w gabinecie dentystycznym.

Bardzo dokładnie myj wszystkie zęby, gdyż w okolicach siódemek i zębów mądrości - rosnących w najtrudniej dostępnych dla szczoteczki miejscach - bardzo często chowają się resztki jedzenia, które mogą przyczynić się do demineralizacji szkliwa.

Szczotkowanie zębów powinno obejmować nie tylko zęby, ale i dziąsła, podniebienie oraz język. Dzięki temu prawidłowa higiena jamy ustnej nie idzie na marne - likwidujesz wszystkie pozostałości jedzenia i bakterie. Pamiętaj, aby szczotkować dziąsła bardzo delikatnie i zawsze w stronę, w którą rosną zęby, czyli górne ruchem "do dołu", a dolne ruchem "do góry".

Po umyciu zębów zaleca się stosowanie płukanek antybakteryjnych. Tak jak pasty do zębów, płukanki powinny zawierać fluor. Szukaj więc na opakowaniach informacji nie tylko o tym, czy zabijają bakterię i odświeżają oddech, ale i o zawartości fluoru. Unikajmy z kolei takich, które w swoim składzie mają alkohol.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to także dbanie o czystość zębów, kiedy nie ma dostępu do łazienki czy własnej szczoteczki. Wtedy mogą pomóc gumy do żucia bez cukru czy też płukanie jamy ustnej ciepłą wodą.

Prawidłowe korzystanie z nici dentystycznej

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to także częste używanie nici dentystycznej. Stomatolodzy zalecają korzystanie z niej codziennie. Szczególnie ważne jest takie czyszczenie zębów przed pójściem spać. W nocy bakterie mają najwięcej czasu, żeby się rozwijać. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni między zębami rosnącymi z tyłu! Pojawienie się krwawienia oznacza, że używasz nici w nieprawidłowy sposób.

Naturalna higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko czyszczenie, ale też odpowiednie odżywianie, suplementacja i zdrowy styl życia. Niektóre produkty niekorzystnie działają na nasze zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga, abyśmy ograniczyli kawę, czarną herbatę, czerwone wino, szczególnie jeśli zależy nam na białych zębach. Słomka pomoże ograniczyć ich kontakt z zębami, jeśli nie możesz się powstrzymać przed sięgnięciem po nie.

Uważaj też na jedzenie kolorujących zęby owoców, takich jak jagody – zawsze myj po nich zęby. Truskawki natomiast wybielają zęby, więc nie musisz ich ograniczać w swojej diecie.

Nie trzeba chyba przypominać, że różnego rodzaju słodycze, szczególnie te, które przyklejają się do zębów i dostają się w przestrzenie między nimi, wymagają, jeśli nie ograniczenia, to przynajmniej dokładnego umycia zębów po ich zjedzeniu.

Oprócz jedzenia, także inne nawyki mogą źle wpływać na stan jamy ustnej. Palenie papierosów sprawia, że zęby stają się żółte, ale także niekorzystnie oddziałuje na cały organizm. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się rzucenie nałogu.

Zaciskanie zębów również może powodować ścieranie się szkliwa. Można sobie z tym radzić za pomocą specjalnych nakładek na zęby zakładanych na noc. Skuteczne mogą też być ciepłe okłady na twarz przed położeniem się spać. Rozluźnią one mięśnie szczęk. Staraj się też zrelaksować przed pójściem spać. Korzystaj z technik relaksacyjnych, spaceru, masażu czy kąpieli. Dobrym pomysłem będzie też zmniejszenie ilości kofeiny.

Pamiętaj! Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne mycie zębów, ale również dbanie o zęby od wewnątrz, np. poprzez suplementację wapnia, którego Polacy dostarczają swojemu organizmowi zdecydowanie w zbyt małych ilościach. Za pomocą diety zapewniamy sobie zaledwie 50 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Komentarze (5)
~rdestka
~rdestka 11 miesięcy temu

Najlepiej myć zęby szczotką soniczną, bo dużo lepiej działa nić zwykła szczoteczka. Ja mam Panasonic i widze jaka to spora różnica w porównaniu ze starą szczoteczką. Do tego pasta ziołowa i jest dobrze, zęby są w lepszym stanie.

Odpowiedz
~barkis
~barkis ponad rok temu

Ajona, systematyczne mycie i miękka szczoteczka. Pasta bez fluoru oczywiście - w naszym przypadku zdecydowana odmiana, a samą pastę zdecydowanie mogę polecić, na prawdę wiele zmieniła, od kilku lat nie miałam leczonego zęba.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Temat Miesiąca - Mocne i zdrowe zęby
Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Choroby jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby w przyszłości.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. ...

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.