Rak języka

Rak języka to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w jamie ustnej. Może pojawić się w każdej części języka. Rzadko zdarza się, że tworzy się po przerzucie (rak wtórny), najczęściej jest to rak pierwotny. Występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku.

Polecane wideo:

1. Przyczyny i objawy raka języka

Przyczyny raka nie są w pełni znane, wiadmo jednak, że w grupie ryzyka znajdują się osoby:
Nowotwór języka w zależności od umiejscowienia może wywoływać następujące objawy:
 • czerwone lub białe plamy na języku, które nie znikają,
 • chroniczny ból gardła,
 • krostkę na języku, która nie znika,
 • ból przy przełykaniu,
 • rzadko ból ucha,
 • guz na szyi,
 • ślinotok,
 • cuchnący oddech,
 • zachłystywanie się,
 • szczękościsk,
 • ograniczoną ruchomość języka,
 • chrypkę,
 • utrudniona mowa,
 • brak łaknienia,
 • spadek masy ciała.
Powyższe objawy mogą także oznaczać dużo mniej poważne choroby języka, ale na wszelki wypadek należy je zweryfikować.

Rak języka rozwija się na bocznej, ruchomej powierzchni języka oraz na nasadzie. Może szerzyć się ku dołowi, zajmując dno jamy ustnej, oraz ku bokom i do przodu, dochodząc do żuchwy. Zaawansowany rak języka zwykle powoduje na początku ograniczenie ruchomości narządu, a później jego unieruchomienie, które najczęściej spowodowane jest naciekaniem mięśnia rylcowo-językowego lub mięśnia gnykowo-językowego. Oprócz szerzenia się, może także dawać przerzuty. Najczęściej do węzłów chłonnych szyi oraz podżuchwowych. Przerzuty te także mają duży wpływ na rokowanie.

2. Zapobieganie i leczenie raka języka

Im wcześniej rak zostanie zdiagnozowany, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Dlatego nie powinno się odwlekać wizyty u specjalisty. Leczenie raka języka zależy nie tylko od jego zaawansowania, ale też rozmiaru i od tego, czy dał przerzuty na węzły chłonne. Są trzy opcje:

Wymienione metody stosowane są pojedynczo lub równocześnie. Przy niewielkich nowotworach języka może wystarczyć sama operacja usunięcia. Jeśli rak jest większy lub dał przerzuty, stosuje się usunięcie oraz radioterapię. Operacja usunięcia raka języka niesie za sobą pewne zmiany. Najprawdopodobniej zmieni się sposób mówienia pacjenta, połykanie będzie utrudnione, może też zmienić się wygląd chorego.

Komentarze (5)
~ksasia
~ksasia

Tak jak w opisie powyżej, trzeba zmienić nawyki żywieniowe, trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, woda też jest niezbędna. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej i zniknęły problemy z zaparciami. Ale do tego poleciła mi znajoma świetny program: idealnafigura.com/gberes . Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak języka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Rak języka
Rak języka

Rak języka - zdjęcia

Rak języka - zdjęcia

Nowotwór może zaatakować język, zwłaszcza u osób stosujących takie używki, jak wyroby tytoniowe czy alkohol.

Choroby i dolegliwości

Język

i owrzodzenia na jego powierzchni, rumień dziąsłowy. Tym symptomom towarzyszą bolesne zajady w kącikach ust. Rak języka Nowotwór języka (...) to najczęściej występujący rak...

Gastroskopia

Co to jest gastroskopia?

Co to jest gastroskopia?

, wykonywanej tylko przez jamę ustną, znieczula się miejscowo tylną ścianę gardła i nasadę języka, aby uniknąć odruchu wymiotnego u badanego. Przy wykorzystaniu (...) , nadżerki, rak żołądka. O gastroskopię zapytaliśmy...

Stomatologia estetyczna

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

kandydozą jamy ustnej. Rak języka Rak języka to rodzaj nowotworu, który dotyka wnętrza jamy ustnej i części ustnej gardła (...) . Jest to najczęściej występujący...

Piercing

Piercing języka

Piercing języka

Czas trwania zabiegu jest krótki, trwa zwykle kilka sekund.

Rak trzustki

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki jest zdecydowanie rzadziej spotykany u kobiet. Bardziej narażeni na niego są natomiast przedstawiciele rasy czarnej.

Cuchnięcie z ust

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.