Trwa ładowanie...

Nitkowanie zębów - korzyści, rodzaje nici dentystycznych, technika nitkowania zębów

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.12.2023 20:21
Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej.
Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. (Adobe stock)

Nitkowanie zębów jest ważne dla zdrowia jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ zapobiega gromadzeniu się bakterii w przestrzeniach między zębowych. Jakie są korzyści z regularnego nitkowania zębów? Czy istnieją różnice między różnymi rodzajami nici dentystycznych?

spis treści

1. Korzyści z nitkowania zębów

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne dla zdrowia jamy ustnej? Powodów, dla których warto sięgać po nici dentystyczne pokryte fluorem lub tradycyjne nici niewoskowane jest bardzo wiele. Regularne stosowanie nici dentystycznej:

  • pozwala usunąć nadmiar płytki nazębnej,
  • zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego,
  • pozwala na dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy,
  • zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Codzienna higiena jamy ustnej nićmi dentystycznymi umożliwia również zachowanie zdrowych zębów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że zepsute zęby mogą doprowadzić do rozwoju:

2. Rodzaje nici dentystycznych

Niewoskowane nici dentystyczne nie są pokryte woskiem. Z powodzeniem można używać ich do czyszczenia przestrzeni między zębami i usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej, które mogą gromadzić się w tych obszarach i przyczyniać się do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.

Woskowane nici dentystyczne zapewniają odpowiedni poślizg, ponieważ są pokryte warstwą wosku. W porównaniu do od nici niewoskowanych są bardziej odporne na strzępienie czy. Pozwalają na precyzyjne czyszczenie przestrzeni między zębami.

Nici dentystyczne pokryte fluorem nie tylko usuwają resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych, ale również zapewniają większą ochronę przed próchnicą. Fluor wykazuje działanie przeciwpróchnicze i bakteriobójcze. Zwiększa również mineralizację tkanki zębów.

Nici politetrafluoroetylenowe (PTFE) są niezwykle odporne na pękanie, ponieważ do ich wytworzenia używa się wyjątkowo wytrzymałego syntetycznego fluoropolimeru PTFE. Materiał ten cechuje się wysoką wytrzymałością, nie strzępi się i z łatwością przesuwa się pomiędzy zębami.

Nici dentystyczne Superfloss mogą być z powodzeniem używane przez pacjentów noszących aparaty ortodontyczne, protezy, mosty protetyczne, korony czy implanty. Tego rodzaju nici posiadają usztywnione końcówki.

3. Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Jak prawidłowo nitkować zęby? Ta kwestia interesuje wielu pacjentów. Aby osiągnąć pożądane rezultaty podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią, pamiętaj, że musisz to robić w odpowiedni sposób. Kluczową zasadą jest delikatność, aby nie podrażnić dziąseł.

Jeśli chodzi o samą procedurę nitkowania - zacznij od oderwania lub odcięcia około 45-50 cm nici dentystycznej. Możesz to zrobić za pomocą wbudowanej gilotynki lub nożyka w pudełku z nićmi.

Owiń część nici wokół środkowego palca jednej ręki, a resztę wokół środkowego palca drugiej ręki. Trzymaj nić mocno między kciukiem a palcem wskazującym. Delikatnie wsuń nić między zęby, a następnie wykonaj ruchy trące.

W trakcie wykonywania tej czynności postaraj się nie wbijać nitki w dziąsło. W przestrzeni międzyzębowej delikatnie wykonaj także kilka ruchów w górę i w dół. Pamiętaj, że podczas przechodzenia z jednej szczeliny międzyzębowej do drugiej, używaj zawsze czystego fragmentu nici.

4. Czy nitkowanie zębów jest konieczne, jeśli używa się szczoteczki elektrycznej?

Choć szczoteczki elektryczne są skutecznym narzędziem do czyszczenia zębów, to nić dentystyczna ma swoje unikalne zastosowanie i korzyści, których nie można zastąpić samo mycie.

Szczoteczki zasilane akumulatorowo, w porównaniu do tradycyjnych szczoteczek skuteczniej usuwają płytkę nazębną, jednak nie zawsze docierają do przestrzeni międzyzębowych. Nić dentystyczna jest niezbędna do usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z tych obszarów, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć.

Czy nitkowanie zębów może zapobiegać próchnicy? Jak najbardziej. Nić dentystyczna pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i bakterii zalegających w szczelinach międzyzębowych. Regularne nitkowanie zmniejsza zatem ryzyko powstawania próchnicy. Próchnica jest następstwem działania kwasów produkowanych przez bakterie zawarte w płytce nazębnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze