Objawy trądziku

Trądzik jest schorzeniem charakteryzującym się nadczynnością gruczołów łojowych i w konsekwencji nadmierną produkcją łoju. Zbyt duża ilość łoju, który fizjologicznie jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry, zamyka ujścia gruczołów oraz działa drażniąco na skórę. W wyniku zamknięcia ujścia gruczołów wydzielina nie wydostaje się na powierzchnię skóry i dochodzi do powstawania zaskórników.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki jest to typowa zmiana na skórze w trądziku. Zaskórniki powstają głównie w okolicach skóry, w których produkcja łoju jest największa – są to twarz (szczególnie okolica nosa, ust, broda), plecy w okolicy międzyłopatkowej oraz dekolt. Wyróżniamy dwa typy zaskórników: zamknięte i otwarte.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zaskórniki zamknięte – są drobne, białe z centralnie występującym otworkiem. Widoczne są po naciągnięciu skóry.

Zaskórniki otwarte – zastój łoju połączony jest z rozplemem bakterii Propionibacterium acnes oraz innych bakterii bytujących na skórze człowieka. Podobnie do zaskórników zamkniętych, w części środkowej zaskórnika otwartego również występuje otworek, przez który masa łojowo-rogowa wydostaje się na zewnątrz. Natomiast oba rodzaje zaskórników różnią się kolorem – zamknięte są białe, natomiast otwarte są ciemno zabarwione na szczycie. W wyniku ucisku i stanu zapalnego zaskórnika otwartego powstają wykwity grudkowo-krostkowe oraz ropne torbiele.

Grudki i krostki zawierają ropny materiał i występują tuż przy powierzchni skóry. Guzki zlokalizowane są głębiej oraz są twardsze. Zmiany zapalne goją się, pozostawiając blizny – mogą one być płaskie, zanikowe bądź przerosłe (wypukłe i często twarde).

Przebieg tego schorzenia jest przewlekły. Zazwyczaj w okresie letnim zmiany trądzikowe ulegają poprawie ze względu na nasłonecznienie. Trądzik nie jest chorobą zakaźną i nie ma możliwości zarażenia się nim od osoby cierpiącej na to schorzenie.

Odmiany trądziku pospolitego

Poza najczęściej występującym trądzikiem zwykłym istnieją również inne odmiany kliniczne, różniące się nasileniem zmian, ich charakterem i umiejscowieniem. Najczęstszymi odmianami trądziku pospolitego są:

 • Trądzik młodzieńczy – zmiany są zwykle słabo nasilone, przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe. Umiejscawiają się w typowych okolicach twarzy i pleców. Ten typ trądziku najbardziej nasilony jest w okresie pokwitania. Po kilku latach trwania samoistnie ustępuje.

 • Trądzik ropowiczy – występują zmiany typowe dla trądziku oraz torbiele ropne, a gojenie następuje poprzez tworzenie się blizn. Blizny są wciągnięte, o nierównych brzegach, mogą być bardzo szpecące.

 • Trądzik skupiony – zmiany w tym typie trądziku mają postać nacieków i torbieli ropnych, które mogą się ze sobą zlewać, oraz zaskórników o dużym rozmiarze. Gojenie następuje poprzez bliznowacenie. Charakterystyczne dla tej odmiany trądziku jest występowanie jej prawie wyłącznie u mężczyzn oraz zajmowanie, obok miejsc typowych dla trądziku, również okolic pachowych, pachwinowych oraz pośladków.

 • Trądzik bliznowcowy – polega na tworzeniu się przyrosłych blizn w obrębie zmian typowych dla trądziku. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Typ ten występuje w okolicach ciała typowych, ale spotyka się również przypadki, w których zmiany bliznowate występują niemal wyłącznie na skórze karku.

 • Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu – występują wyłącznie u młodych mężczyzn. Wykwity skórne mają charakter podobny do tych w trądziku ropowiczym bądź skupionym, ale dochodzi do ich rozpadu i zmian krwotocznych. Objawom miejscowym, tzn. wykwitom skórnym, towarzyszą także objawy ogólne – bóle stawowe oraz gorączka.

 • Trądzik wywołany – jest to trądzik powstający w wyniku drażniącego działania czynników znajdujących się w środowisku zewnętrznym oraz leków i kosmetyków stosowanych w celach pielęgnacyjnych. Rozróżnia się kilka rodzajów trądziku wywołanego w zależności od przyczyny jego powstania:

 1. trądzik zawodowy – wywoływany jest przez substancje, takie jak chlor, oleje oraz dziegcie,

 2. trądzik polekowy – ten typ trądziku może być spowodowany stosowaniem steroidów (wykwity głównie na klatce piersiowej, brak zaskórników) oraz innych leków (takich jak witamina B12, jod czy barbiturany), które wydzielają się przez gruczoły łojowe, działając na nie drażniąco, i powodują wzrost wydzielania łoju,

 3. trądzik kosmetyczny – w tym typie trądziku zmiany powstają poprzez zamknięcie ujść gruczołów łojowych po zastosowaniu pudrów, róży i kremów. Wykwity mają głównie charakter zaskórników, a najczęstsze umiejscowienie to policzki,

 4. trądzik niemowlęcy – związany jest ze stosowaniem olejków mineralnych do pielęgnacji skóry niemowląt. Występuje najczęściej na twarzy, a wykwity są grudkowe i ropne. Często zauważyć można występowanie na skórze dziecka torbieli ropnych, natomiast nigdy nie występują, typowe dla trądziku pospolitego, zaskórniki.

Trądzik wywołany różni się od pozostałych rodzajów trądziku tym, że czynnik sprawczy jest z reguły znany, a sama przypadłość ustępuje w przypadku jego usunięcia.

Objawy trądziku pospolitego należy różnicować z trądzikiem różowatym,w przebiegu którego również występują grudki i krosty na podłożu łojotokowym, ale dołączają się do tego nieprawidłowa gra naczyniowa (łatwe czerwienienie się skóry pod wpływem emocji bądź czynników fizycznych) i rumień. Zmiany występują wyłącznie na twarzy, a choroba dotyka osób dojrzałych oraz, w przeciwieństwie do trądziku pospolitego, częściej dotyczy kobiet.

Inną chorobą, którą trzeba wykluczyć, jest ropne zapalenie mieszków włosowych. W tym schorzeniu nie występują zaskórniki, nie ma tendencji do umiejscawiania się w okolicach łojotokowych oraz zmiany te charakteryzują się krótszym przebiegiem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy trądziku
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 21 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy trądziku
Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity można podzielić ze względu na przebieg zmian chorobowych, np.: łagodny, umiarkowany oraz ciężki. Wymienia się również trądzik (...) zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO)

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Różni się zarówno objawami, jak i formami leczenia. O trądziku różowatym opowiada (...) lek. Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

stanom zapalnym. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły, a objawy są dość charakterystyczne. Wykwity skóry są nasilone, może im towarzyszyć (...) Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie trądziku różowatego (WIDEO)

Leczenie trądziku różowatego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty pojawia się najczęściej na skórze twarzy, w okolicach nosa oraz policzków. Bardzo rzadko występuje na dekolcie, skórze głowy (...) i za uszami. Pierwszym objawem trądziku jest rumień oraz pajączkowate...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO)

Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty to schorzenie przewlekłe dotykające skóry u osób dorosłych - między 30 a 60 rokiem życia. Częściej występuje u kobiet i u osób (...) wiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Jak wyjaśnia prof. dr...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Jak usunąć blizny po trądziku?

Jak usunąć blizny po trądziku?

Pamiątki po trądziku Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy skóry dotyka osób (...) stany zapalne. Niestety, wyleczony trądzik to nie koniec...

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna)

Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna)

Czysta skóra: krok po kroku Trądzik czy zaskórniki pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach (...) - tam gdzie mamy największą ilość gruczołów łojowych. Niewielu z nas jest na nie uodpornionych, ale istnieją...