Trądzik skupiony (acne congobata)

Trądzik skupiony jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych, poczynając od zaskórników, kończąc na ropnych przetokach i bliznach. Trądzik pospolity, w skład, którego wchodzi trądzik skupiony, jest jedną z najczęstszych chorób skóry. W okresie pokwitania każdy człowiek ma mniej lub bardziej nasilone zmiany trądzikowe, które u większości osób w życiu dorosłym samoistnie ustępują.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Miejsca występowania trądziku

Istnieje twierdzenie, że im wcześniej pojawia się trądzik tym większe jest prawdopodobieństwo cięższego i długotrwałego przebiegu choroby. Wprawdzie kobiety i mężczyźni dotknięci są nim w porównywalny sposób, to jednak mężczyźni częściej narażeni są na cięższe postacie trądziku pospolitego, co ma swoje uzasadnienie hormonalne. Z powodu lokalizacji zmian trądzikowych takich jak twarz, dekolt czy plecy dla wielu osób choroba ta stanowi duży problem psychospołeczny.

Trądzik występuje w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn. Czynnikiem usposabiającym wystąpienie trądziku jest skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Nadmierne wytwarzanie mas rogowych powoduje tworzenie się zaskórników, a następnie związanych z nimi odczynów zapalnych w postaci zmian grudkowo-krostkowych.

Rodzaje trądziku

  • Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis), w którym zmiany są zwykle słabo nasilone, z przewagą zaskórników i wykwitów grudkowych. Umiejscowione są głownie na twarzy i plecach. Szczyt nasilenia zmian obejmuje wiek dojrzewania, po czym samoistnie ustępuje po kilku latach trwania.
  • Trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa), w którym obok zmian typowych tworzą się torbiele ropne, które goją się przez bliznowacenie-blizny są nierówne, wciągnięte.
  • Trądzik bliznowcowy (acne keloidem), który polega na tworzeniu się bliznowców w obrębie zmian trądzikowych. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Najczęściej dotyczy okolicy karku.
  • Trądzik skupiony (acne conglobata).

Czym jest trądzik skupiony?

Trądzik skupiony jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Spotyka się go głównie u mężczyzn, co nie oznacza, ze kobiety nie są objęte ryzykiem jego występowania. Charakteryzuje się występowaniem bardzo głębokich nacieków i torbieli ropnych, które mają zdolność do zlewania się w większe skupiska. Torbiele są niezwykle kłopotliwe, gdyż zamknięta w nich mikroflora bakteryjna namnaża się wywołując stan zapalny. Ponadto zdarza się, ze pękają z wydzielaniem się surowiczo-ropnej, cuchnącej wydzieliny.

Oprócz torbieli i nacieków ropnych bardzo często spotyka się zaskórniki. Zazwyczaj są one bardzo duże, liczne, zarówno otwarte jak i zamknięte. Oprócz opisanych wcześniej zmian, u osób z trądzikiem skupionym obserwuje się występowanie ropni, przetok i blizn. Blizny potrądzikowe są bardzo różnorodne. Ich powstawanie jest ogromnym zmartwieniem dla osób cierpiących na trądzik skupiony. Typowe blizny mogą być zanikowe (punktowe lub kilkumilimetrowe), wypukłe przymieszkowe (przypominające prosaki lub zamknięte zaskórniki), przerosłe guzkowe lub duże keloidy, występujące zwłaszcza na klatce piersiowej i na plecach.

Najczęstszą lokalizacją acne conglobata jest twarz, klatka piersiowa i plecy, zajęte w tym samym stopniu. Rzadszymi miejscami powstawania trądziku skupionego są ramiona, brzuch, pośladki, okolice pachowe, pachwinowe, a nawet owłosiona skóra głowy.

Leczenie trądziku skupionego

Nowoczesne leczenie trądziku skupionego może skrócić przebieg i zmniejszyć nasilenie choroby, zredukować bliznowacenie i poprawić samopoczucie chorego. Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej, obok leczenia właściwego, ma ogromne znaczenie terapeutyczne. Używanie preparatów na bazie alkoholu do przemywania skóry oraz stosowanie bibułek matujących, jako leczenie miejscowe, przyspiesza proces gojenia się zmian.

Wśród leków działających bezpośrednio na przyczynę powstawania trądziku skupionego zalicza się antybiotyki oraz pochodne witaminy A. Antybiotyki zaleca się szczególnie u osób, u których zmiany trądzikowe usytuowane są na rumieniu, będącym odczynem zapalnym. Podstawą tej terapii są tetracykliny. Należy jednak pamiętać, ze nie wolno ich podawać kobietom ciężarnym i małym dzieciom, ponieważ lek znika do rosnących kości oraz zębów i ziemna ich zabarwienie.

U około 10 % osób stosujących tetracykliny występuje hiperpigmentacja (ciemne zabarwienie błony śluzowej) w jamie ustnej. U osób, u których nie wolno podawać tertacyklin, można zastosować erytromycynę. Pochodne witaminy A to retinoidy. Izotretynoina jest najsilniejszym lekiem stosowanym we wszystkich odmianach trądziku pospolitego.

Zarezerwowana jest dla pacjentów, których przebieg choroby jest bardzo ciężki, oraz u tych, u których antybiotyki nie przyniosły zadowalających rezultatów. Działa na drodze wielu mechanizmów, najważniejszym z nich jest zmniejszenie ilości wytwarzanego łoju. Skora i śluzówki szybko stają się suche. Znikają mikrozaskórniki i zaskórniki. Lek ten ma także silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Innymi lekami zmniejszającymi powstawanie nowych zmian trądzikowych są: nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy. Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie złuszczające oraz bakteriobójcze. Przyspiesza gojenie się zmian przez hamowanie namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie krost.

Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz lekko złuszczające. Kwas salicylowy wykazuje działanie złuszczające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przeciwgrzybiczne oraz lekko dezodorujace. Dzięki swym licznym właściwościom odblokowuje pory tym samym zapobiegając wystąpieniu nowych zmian trądzikowych oraz przyspiesza gojenie się powstałych już zaskórników.

Peeling na zmiany trądzikowe

W walce z trądzikiem skupionym duża rolę odgrywają także metody polegające na wykorzystaniu peelingów, zarówno fizycznych, z użyciem lasera i krioterapii, mechanicznych, z użyciem mikrodermabrazji, dermabrazji, chemicznych, z wykorzystaniem kwasów AHA, pirogronowego, trójjodooctowego oraz enzymów.

Nie istnieje jedna skuteczna metoda w walce z trądzikiem skupionym. Leczenie wielolekowe jest niekiedy długotrwałe, z okresami remisji. Im później osoba cierpiąca na trądzik skupiony zgłosi się do lekarza dermatologa tym szanse na zupełne, szybkie wyleczenie są mniejsze.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku (...) Trądzik pospolity można podzielić...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Trądzik ropowiczy

skupionego, z licznymi, zlewającymi się zmianami skórnymi. Trądzik skupiony (acne conglobata), w którym zmiany mają charakter głębokich nacieków (...) następnie związanych z nimi odczynów zapalnych...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje u młodych ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Charakteryzuje się pojawieniem wykwitów (...) grudkowo-krostkowych, zaskórników i grudek, które zlokalizowane są na twarzy w obrębie...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Co to jest trądzik? (WIDEO)

Co to jest trądzik? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to jest trądzik? Trądzik jest bardzo częstym schorzeniem dotykającym skóry, który najczęściej występuje u nastolatków. O to, skąd się biorą i kogo (...) najczęściej dotyczą tego typu problemy skórne, zapytaliśmy Agnieszkę...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty? (WIDEO)

Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, na przykładzie chorej na trądzik różowaty Anny Baranowskiej omawia stadia tego schorzenia (...) . Jednym z objawów może być pozornie niezwiązane ze skórą zapalenie spojówek. Z filmu dowiesz...

Trądzik

Rodzaje trądziku

na całe życie jest trądzik skupiony (acne conglobata). Jest on domeną mężczyzn, kobiety chorują niezmiernie rzadko. Na skórze oprócz zmian typowych (...) trądzikowych od innych chorób, które zbagatelizowane...

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić (...) się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO)

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Różni się zarówno objawami, jak i formami leczenia. O trądziku różowatym opowiada (...) lek. Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny...

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO)

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik powstaje w wyniku dysfunkcji gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Zatem jego największe nasilenie można obserwować w miejscach (...) , gdzie występuje skupisko gruczołów łojowych, jak np.: na plecach, dekolcie, ramionach...