Przejdź na WP

Zapalenie mieszków włosowych - charakterystyka, przyczyny, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry. Bakterie wnikają przez ujścia gruczołów łojowych do mieszka włosowego i wywołują stan zapalny. Infekcja szybko rozprzestrzenia się na inne, sąsiadujące mieszki. Zapalenie mieszków włosowych może przebiegać jedynie powierzchniowo lub też wywołać głęboki stan zapalny. Miejsca najbardziej narażone na stan zapalny mieszków włosowych to te, o które często ocierają się ubrania, np. kark, plecy. Zapalenie mieszka włosowego może przerodzić się w czyrak.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Zapalenie mieszków włosowych - charakterystyka

Zapalenie mieszków włosowych jest widoczne. Bakterie początkowo wywołują świąd. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych głowy może spowodować powstanie zmian ropnych. Wokół włosa pojawia się ropny, żółtawy pęcherzyk.

Tego typu zmiany mogą występować pojedynczo lub w grupie. Stan zapalny rozwija się bardzo szybko. Jeżeli mieszki włosowe umiejscowione są głęboko w skórze, może dojść do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, np. w skórze owłosionej brody. Jest to tzw. figówka.

Przewlekłe zapalenie mieszka włosowego jest przyczyną pojawienia się czyraków (furunculus). Czyraki to bolące guzki często umiejscowione na szyi, klatce piersiowej, twarzy, pośladkach. Stan zapalny obejmuje nie tylko mieszek włosowy, ale rozprzestrzenia się głęboko i atakuje także tkankę okołomieszkową.

Owoce na najczęstsze problemy skórne
Owoce na najczęstsze problemy skórne [5 zdjęć]

Owoc ten ma znakomite właściwości odżywcze – jest bogaty w witaminę A, B, C, wapń i żelazo, wspomaga...

zobacz galerię

2. Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny

Za zapalenie mieszków włosowych jest odpowiedzialny gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Dlatego, żeby zapobiec infekcji należy zachowywać czystość ciała. Zapalenie mieszków włosowych rzadziej występuje u osób dbających o higienę ciała. Zaleca się stosować mydła o działaniu dezynfekującym. Stan zapalny mieszków włosowych po depilacji to również często pojawiająca się infekcja.

Tego typu zapalenie mieszków na nogach przypomina zwykłe podrażnienie po depilacji. Żeby odróżnić od siebie obie dolegliwości, można posmarować to miejsce łagodną maścią. Podrażnienie zniknie, za to na zapalenie mieszka włosowego ta metoda nie podziała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

Na zapalenie mieszka włosowego pomocne jest miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem. Jeżeli jednak po kilku dniach kuracja nie przyniesie poprawy, należy zacząć zażywać antybiotyk doustny. Jeżeli zapalenie mieszków włosowych przyjęło postać przewlekłą, warto zapobiec namnażaniu się czyraków. W tym celu miejsce zakażone należy często dezynfekować.

Można stosować maści z antybiotykiem na zmienione chorobowo miejsca. Czyraków nie można wyduszać, ponieważ prowadzi to do zaostrzenia choroby, nasilenia stanu zapalnego i jej rozprzestrzenienia.

Zaleca się przy zapaleniu mieskzów włosowych przykładać co jakiś czas wilgotne rozgrzewające kompresy, które przyśpieszą dojrzewanie czyraka i jego samoistne opróżnienie. Czyraki goją się samoistnie. Jeżeli ich zawartość nie zostanie opróżniona na zewnątrz, ulegnie wchłonięciu bez żadnych szkód dla organizmu. Leczenie przewlekłej formy zapalenia mieszka włosowego opiera się na takiej samej zasadzie. Jednak trwa bardzo długo – klika miesięcy, a czasem nawet lat. Zaleca się przyjmowanie także witaminy C i witamin z grupy B.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy